MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica... jednogłośnie za absolutorium dla byłego marszałka z PiS

Marcin Darda
Marcin Darda
Grzegorz Schreiber i Piotr Adamczyk - tylko oni dwaj z pięcioosobowego zarządu województwa poprzedniej kadencji są dziś w sejmiku i jednogłośnie otrzymali absolutorium za 2023 rok.
Grzegorz Schreiber i Piotr Adamczyk - tylko oni dwaj z pięcioosobowego zarządu województwa poprzedniej kadencji są dziś w sejmiku i jednogłośnie otrzymali absolutorium za 2023 rok. Grzegorz Gałasiński
Odwołany przed ponad tygodniem ze stanowiska marszałka Grzegorz Schreiber (PiS) i firmowany przez niego były zarząd województwa łódzkiego, otrzymali jednogłośnie absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2023.

Polityczny teatr z absolutorium dla marszałka z PiS

W grudniu 2022 r., gdy głosowano budżet województwa na 2023 r., ówczesna opozycja, czyli kluby Koalicji Obywatelskiej i PSL, były przeciw (za wyjątkiem dwóch radnych PSL, którzy wstrzymali się od głosu, w tym obecny członek zarządu województwa Artur Bagieński - red.). W piątek (21 czerwca), gdy głosowano absolutorium dla byłego zarządu, dzisiejsza sejmikowa większość, czyli KO, Trzecia Droga (PSL/PL 2050) i Nowa Lewica, jednogłośnie głosowały za jego udzieleniem. Skąd ta wolta? Otóż był to swoisty polityczny teatr, wynikający z przepisów. Regionalna Izba Obrachunkowa w swej opinii wyraźnie zaznaczyła, ze absolutorium udziela się (bądź nie), organowi samorządu, a nie jego personalnemu składowi. Zatem gdyby dzisiejsza większość była przeciw udzieleniu absolutorium dla Schreibera, byłoby to równoznaczne z wnioskiem o odwołanie obecnego, działającego od 12 czerwca zarządu województwa z nową marszałek Joanną Skrzydlewską (KO). Jej współpracownicy rozbrajali tę bombę dzień wcześniej na konferencji prasowej.

Jesteśmy odpowiedzialnymi politykami, znajdujemy się tutaj, ponieważ tak zadecydowali mieszkańcy województwa - tłumaczył wicemarszałek Piotr Wojtysiak (PSL/PL 2050). - Mimo naszej negatywnej oceny dla PiS-owskiego zarządu, regulacje prawne zmuszają nas do udzielenia absolutorium, abyśmy mogli spokojnie pracować.

Wykonanie budżetu województwa łódzkiego w 2023 roku

Zarówno plan dochodów jak i wydatków budżetu, w ciągu roku się zwiększał, a ostatecznie wskaźniki wykonania wyglądają następująco:

  • dochody - 1 mld 843 mln 715 tys. 639 zł - 101,3 proc.
  • wydatki - 1 mld 805 mln 237 tys. 008 zł. - 96,7 proc.

Wpływy z podatków PIT i CIT wyniosły łącznie 842 mln zł. Pierwotnie projekt budżetu zakładał ponad 47 mln zł deficytu, ostatecznie jednak wygenerowano ponad 38 mln zł. nadwyżki, a dług województwa zmniejszył się o ponad 55 mln zł. - do sumy 155 mln zł.

Z ław KO padały zapowiedzi merytorycznej oceny wykonania budżetu dopiero po analizie audytu, choć - paradoksalnie - w dyskusji już przed głosowaniem absolutorium, to wykonanie oceniano negatywnie, lecz bez konkretów. Z kolei radni PiS, co też nie dziwi, przed byłym marszałkiem za wykonanie budżetu niemal padali na kolana z serią komplementów. Ostatecznie skończyło się zgodnie z przewidywaniami: tuż po godz. 23 za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy 33 radni sejmiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany