Dziś tłusty czwartek i trzeba zjeść pączka! [PRZEPISY NA PĄCZKI I FAWORKI]

(jed)
Łodzianie mają do wyboru kilkanaście rodzajów pączków.
Łodzianie mają do wyboru kilkanaście rodzajów pączków.
W łódzkich zakładach cukierniczych pączki wyparły dziś inne ciastka. Produkcja będzie ponaddwudziestokrotnie większa Oprócz owocowych są i z alkoholem.

Nawet do trzydziestu razy więcej pączków niż zwykle dziś wyprodukują łódzcy cukiernicy. Tłusty czwartek to wyzwanie, któremu muszą sprostać. Aby rankiem świeże i pachnące trafiły do cukierni i sklepów, pracę zaczęli już wczoraj po południu.

- A skończymy może dziś około godziny 14 - podsumowuje Tomasz Piłat, prowadzący zakład przy ul. Rolniczej. - Jak co roku zmobilizowaliśmy dodatkowych pracowników do pomocy, a nasze auta cały czas rozwożą świeże dostawy.

Tysiące pączków jadą dziś nie tylko do punktów sprzedaży, ale także do firm, szkół, przedszkoli, które je zamówiły. Tradycyjne pączki z ciasta drożdżowego są smażone w głębokim tłuszczu i nadziane owocową marmoladą. Ale doczekały się wielu wariacji. Są m.in. z wiśniami, toffi, ferrero i z alkoholem, np. z ajerkoniakiem.

- Wprowadzamy dziś nowość - pączek śliwowicę, czyli nadziewany z węgierkami na spirytusie - zdradza Tomasz Piłat.

Faworki, kruche faworki, chrupiące faworki - przepis na pyszne faworki

Karnawał 2016. Faworki, pączki, racuchy. Nie żałujmy sobie słodyczy [PRZEPISY]

Pączki przepis. Tłusty czwartek - pączki. Jak zrobić pączki. Przepis na pączki

[ZOBACZ TEŻ FILM Pasażer wyssany z pokładu samolotu. Prawdopodobnie doszło do eksplozji (autorRUPTLY/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Pasażer wyssany z pokładu samolotu. Prawdopodobnie doszło do eksplozji (autorRUPTLY/x-news)