Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzierżawa wieczysta coraz droższa! Jak obniżyć jej wysokość [SPOSOBY]

Krzysztof Zając
Gdy grunty pod blokami są jedynie w dzierżawie wieczystej, mieszkańcy coraz więcej za nią płacą.
Gdy grunty pod blokami są jedynie w dzierżawie wieczystej, mieszkańcy coraz więcej za nią płacą. kz
Kilkanaście tysięcy łódzkich rodzin dostaje systematycznie informację o drastycznej nieraz podwyżce opłaty za dzierżawę wieczystą gruntu pod blokiem w którym mieszkają albo za garaż postawiony za własne pieniądze. Są oburzeni skalą wzrostu opłaty. Gdy idą się poskarżyć do Urzędu Miasta, dowiadują się jedynie, że została zmieniona wycena gruntu pod budynkiem i stąd taka podwyżka.

* Dlaczego rosną opłaty za dzierżawę wieczystą
*Trzy sposoby na obniżenie jej wysokości:
aktualizacja wyceny, bonifikata o 50 procent lub wykup.

Problem dotyczy wszystkich, którzy mają mieszkania w bloku, domki, garaże czy budynki firmowe stojące na terenach stanowiących własność gminy lub Skarbu Państwa. Nie są oni właścicielami gruntu, a jedynie jego dzierżawcami. A zatem muszą płacić co roku od 1 proc. wartości nieruchomości (mieszkania) do nawet 3 proc. (inne budynki) za wieczystą dzierżawę gruntu.

Zgodnie z przepisami, aktualizacja wyceny terenu ma następować nie częściej niż co trzy lata. Jednak w wielu miastach urzędnicy zlecają wycenę gruntów znacznie rzadziej i gdy rzeczoznawcy stwierdzą, że od czasu poprzedniej wyceny jej wartość wzrosła wielokrotnie, proporcjonalnie podnoszą opłatę za dzierżawę.

Opłaty te jednak można obniżyć i to na kilka sposobów.

Oto one:

* Obniżenie wyceny gruntów.

* Wystąpienie o bonifikatę z powodu dochodów nie- przekraczających połowy przeciętnego wynagrodzenia.

* Wykup gruntu na własność.

Obniżenie wyceny
Pierwszy sposób związany jest z tym, że grunty od kilku lat tanieją i nie ma żadnego powodu, by szacować ich wartość na tym samym poziomie jak kilka lat temu. Jednak, by do takiej obniżki doszło, zainteresowani, czyli mieszkańcy bloku lub osiedla, muszą sami zlecić wycenę gruntu na terenie, gdzie mieszkają. Może się okazać, że tam, gdzie do tej pory metr kwadratowy ziemi pod blokiem kosztował 200 - 300 zł, dziś wycena jest nawet o połowę lub więcej niższa. Spowoduje to obniżenie opłaty za dzierżawę.

Bonifikata

Kolejny sposób to wystąpienie o 50 procentową bonifikatę w opłatach za dzierżawę wieczystą. Przysługuje ona tym użytkownikom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia brutto w kraju, w roku ubiegłym. Obecnie to kwota 1949,89 zł. Kto posiada mieszkanie lub domek i płaci dzierżawę wieczystą za znajdującą się pod nim ziemię (dotyczy to także mieszkań we wspólnotach i blokach spółdzielczych), a ma mniejszy dochód, może obniżyć opłaty za grunt o połowę.

Wykup

Ostatnim rozwiązaniem jest wykup ziemi na własność. Możliwe jest to także we wspólnotach mieszkaniowych oraz w spółdzielniach mieszkaniowych. Problem jest w tym, że taką decyzję muszą zgodnie podjąć wszyscy właściciele mieszkań. Wystarczy jednak, że tylko jeden z nich nie wyrazi na to zgody i może zablokować kupno od gminy terenu pod blokiem. Można wprawdzie zmusić go do wyrażenia zgody, ale droga prowadzi przez niełatwe i długie postępowanie sądowe.

Prawo
Zasady postępowania przed urzędem

* Bonifikata

Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, urząd udziela na ich wniosek jednorazowej 50-procentowej bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

Jednorazowo udzielona bonifikata dotyczy tylko danego roku, w którym składany jest wniosek.

* Wymagane są dokumenty: wypełnione oświadczenie o uzyskiwanych dochodach; zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dochodzie brutto za rok poprzedzający rok, za który opłata ma być wnoszona;

w przypadku osób pozostających bez pracy - zaświadczenie z urzędu pracy o zarejestrowaniu jako osoba bezrobotna z poświadczeniem wysokości otrzymywanego świadczenia (braku świadczenia), lub też stwierdzeniem braku rejestracji;

w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą - aktualne zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie brutto za rok poprzedzający rok, w którym opłata ma być wnoszona;

poświadczenie administracji nieruchomościami czy innego zarządcy nieruchomości, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, o liczbie osób wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe.

* Obniżenie wartości ziemi

Zgodnie z art. 81 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, użytkownik wieczysty może wystąpić o obniżenie opłaty użytkowania wieczystego, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmniejszeniu. Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia dowodów zmiany wartości nieruchomości, w szczególności operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

W przypadku odmowy realizacji żądania użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, skierować sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego mającego siedzibę w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 86. A gdy tu dostaniemy odmowę, może złożyć od niej sprzeciw i przeprowadzić postępowanie sądowe. Warunkiem wygrania sporu jest wykonanie przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego gruntu. Jego koszt jest jednak na tyle wysoki, że opłaca się to robić tylko właścicielom mieszkań w blokach, gdy kilkudziesięciu lokatorów złoży się na opłacenie kosztów wyceny.

W przypadku oddalenia wniosku przez kolegium obowiązuje opłata dotychczasowa. Można też w samorządowym kolegium doprowadzić do ugody i w ten sposób obniżyć opłatę.

W wyniku prawomocnego orzeczenia kolegium lub ugody zawartej przed kolegium nowa wysokość opłaty rocznej obowiązuje użytkownika wieczystego począwszy od 1 stycznia następnego roku.

O tym, że warto procesować się z miastem, przekonała się łódzka firma, która walczyła z miastem o obniżenie wysokości dzierżawy wieczystej. Wycenę gruntu obniżono jej o blisko milion złotych, a kwotę dzierżawy prawie o 70 tysięcy złotych.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami, opłaty za dzierżawę wynoszą: za grunty oddane na cele mieszkaniowe

1 proc. ceny, za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną - 2 proc., a za pozostałe grunty - 3 proc. ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany