Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wyniki kredytów mieszkaniowych, a „nie widać jeszcze dużego pozytywnego skutku uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2%”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspert zwraca uwagę, że w lipcowej akcji kredytowej „nie widać jeszcze dużego pozytywnego skutku uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2%”.
Ekspert zwraca uwagę, że w lipcowej akcji kredytowej „nie widać jeszcze dużego pozytywnego skutku uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2%”. Karolina Misztal/ Polska Press
W lipcu 2023 r., w porównaniu do lipca 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły niemal 30 proc. więcej kredytów mieszkaniowych. W ujęciu wartościowym wzrost ten wyniósł ponad 47 proc. Obecnie średnia wartość udzielanego kredytu wynosi 374,37 tys. zł i jest wyższa o 14,2 proc. niż przed rokiem. – Dla kredytów mieszkaniowych lipiec wypadł dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy ożywienie – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, BIK.

Spis treści

Dobry miesiąc dla kredytów mieszkaniowych

– Dla kredytów mieszkaniowych lipiec wypadł dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy ożywienie – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Ekspert zaznacza, że w ujęciu liczbowym banki udzieliły 11,1 tys. kredytów, choć to poziom niższy od tego z czerwca bieżącego roku. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 4,164 mld zł – czyli także niższą niż w czerwcu br. Jakie są źródła wzrostu akcji kredytowej? – Jest ich klika – wskazuje.

– Jest on zarówno wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniła się zarówno liberalizacja wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej – zmniejszenie wymaganego poziomu bufora na stopę procentową, jak i niewidzianego od roku realnego wzrostu wynagrodzeń. Wzrosty są również efektem rosnącej wartości udzielanego kredytu – obecnie średnia wartość udzielanego kredytu wynosi 374,37 tys. zł i jest wyższa o 14,2 proc. niż przed rokiem, co jest bezpośrednim skutkiem wzrostu cen nieruchomości – tłumaczy Rogowski.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że w lipcowej akcji kredytowej „nie widać jeszcze dużego pozytywnego skutku uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2%”. – Wynika to przede wszystkim z okresu potrzebnego na rozpatrzenie wniosku kredytowego – przyznaje i wyjaśnia, że w lipcu, zgodnie ze statystykami BIK, banki udzieliły w ramach tego Programu 826 kredytów (7,4 proc. wszystkich udzielonych kredytów) na kwotę 280,8 mln zł (6,7 proc. łącznej kwoty udzielonych kredytów).

– Potwierdza się moja opinia, że rok 2023 z uwagi na dużą zmienność będzie bardzo ciekawy na rynku kredytów mieszkaniowych – zauważa.

Szkodowość kredytów mieszkaniowych na niskim poziomie

Do 31 lipca 2023 r. banki zaraportowały 1,144 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi na wartość 283 mld zł. Z kolei miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w lipcu 2023 r. wyniósł 1,45 proc. W ostatnich 12 miesiącach, czyli od lipca 2022 r. do lipca 2023 r., jakość portfela pogorszyła się, o czym świadczy wzrost Indeksu o (+0,59 p.p.).

– Historia pokazuje, że oczekiwanie na spadek cen mieszkań rzadko przynosi pożądane rezultaty – zauważa Patryk Komisarczyk z Reliance Polska.

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, czy warto czekać na obn...

– Obecny odczyt Indeksu jest gorszy od tego sprzed miesiąca (pogorszenie o +0,05 p.p.). W momencie wprowadzenia moratoriów kredytowych zakładałem, że negatywny efekt pogarszania jakości kredytów złotówkowych zostanie znacznie ograniczony. I tak się stało – wyjaśnia Rogowski.

Szkodowość kredytów złotowych jest na niskim poziomie. Natomiast to, co obecnie zaczyna budzić mój niepokój, to pogarszanie się jakości kredytów walutowych, w większości udzielonych we franku szwajcarskim. Przyczyną tego zjawiska nie jest ryzyko kredytowe, które mogłoby wynikać z problemów finansowych kredytobiorców. Źródłem ryzyka nie jest więc sytuacja finansowa gospodarstwa domowego, a ryzyko prawne związane z prowadzonymi procesami sądowymi – podsumowuje.

Ogromny wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobre wyniki kredytów mieszkaniowych, a „nie widać jeszcze dużego pozytywnego skutku uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2%” - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany