Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto jeść potrawy z cynamonem? Na co pomaga?

(jed)
Cynamon to jedna z najpopularniejszych przypraw. Kora pochodzi z drzewa cynamonowca, uprawianego na Sri Lance, w Indiach, Brazylii, Indonezji, na Karaibach i na Oceanie Indyjskim. Jej charakterystyczny zapach to symbol świąt, ale także jesiennych i zimowych wieczorów.

Ta przyprawa stosowana jest przede wszystkim w postaci sproszkowanej, jednak twardą korę można wykorzystywać do pieczenia, gotowania i duszenia potraw. Wtedy wydobywa się głębia smaku, a danie nabiera bardziej korzennego aromatu.

W codziennej kuchni cynamon stosowany jest jako przyprawa, ale jest to też substancja o właściwościach leczniczych. Najbardziej znany jest ze swoich rozgrzewających funkcji, dlatego używa się go przy przeziębieniu, przy pierwszych objawach infekcji oraz do preparatów do smarowania skóry (w gorączce i w odchudzaniu) oraz stawów.

Na te ostatnie działa przeciwbólowo. Cynamon stosowany wraz z jedzeniem ma właściwości przeciwzapalne, działa bakterio- i grzybobójczo. Reguluje procesy krzepnięcia krwi, rozgrzewa od środka.

Reguluje też poziom cukru we krwi i jest stosowany jako profilaktyka cukrzycy typu 2, a więc tej, którą można we wstępnej fazie rozwoju wyleczyć odpowiednią dietą i zmianą stylu życia.

Cynamon poprawia też pracę mózgu, stymuluje jego funkcje poznawcze, ułatwia skupienie i procesy uczenia się. Jest to też przyprawa bardzo ważna dla osób, które mają kłopoty trawienne i problemy z układem pokarmowym. Przyprawa wpływa na jego pracę, poprawia perystaltykę jelit, ułatwia trawienie.

Ciasto marchewkowe z polewą z kremowego serka [przepis]

Składniki:

Ciasto:
3 jaja
3/4 szklanki oleju
3/4 szklanki kefiru
1 szklanka cukru trzcinowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 szklanki mąki pszennej
1 opakowanie cynamonu
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki soli
1 szklanka ananasa drobno pokrojonego, świeżego lub z puszki
2 szklanki marchewki, startej na grubych oczkach
1/2 szklanki rozdrobnionych orzechów włoskich
3/4 szklanki wiórków kokosowych
1/2 szklanki rodzynek
masło i mąka do posmarowania formy

Polewa:
200 g białego serka, naturalnego
1 łyżeczka cukru wanilinowego
50 g cukru pudru
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 łyżki masła

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzej do 180°C W misce wymieszaj jajka, olej, kefir, cukier i ekstrakt waniliowy. Osobno połącz mąkę, cynamon, sól i dodaj do jajecznej masy. Następnie po kolei dodawaj ananasa, marchew, rodzynki, orzechy i wiórki. Całość poraz ostatni wymieszaj, przełóż do formy posmarowanej masłem i obsypanej mąką. Piecz około 70 minut. Sprawdź patyczkiem czy ciasto jest gotowe. Serek miksuj z masłem na gładką masę. Kiedy się składniki się połączą, dodajemy cukier puder i cukier wanilinowy. Pod koniec skrapiamy cytryną. Masę nałóż na ostudzone ciasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany