Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego psy gryzą? Oto poradnik jak rozpoznać psią mowę i jak nie wejść w konflikt z czworonogiem

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Z psiego pyska można wiele wyczytać.
Z psiego pyska można wiele wyczytać. Archiwum Expressu Ilustrowanego
Psy, tak samo jak ludzie potrafią się komunikować za pomocą mowy ciała i wydawanych przez sienie dźwięków. Niedoświadczony człowiek może tych sygnałów nie zrozumieć, a to jest prosty krok do konfliktu, a nawet nieszczęścia.

Za zachowanie psa zawsze odpowiedzialny jest człowiek. To on ma wpływ na zachowanie czworonoga. Jednak bez względu na wychowanie pies pokaże swoje emocje, a ich rozszyfrowanie zależy od naszej uważności i empatii. Wiadomości o tym, że pies pogryzł swojego opiekuna, zaprzyjaźnione dziecko, czy drugiego psa elektryzują każdego. Jeśli jednak przeanalizujemy zachowanie psa przed atakiem okaże się, że nieszczęścia można było uniknąć.

Jakie błędy popełniamy w opiece nad psem?

Traktujemy psa przedmiotowo, jak zabawkę, która ma być zawsze chętna i gotowa do zabawy, gdy mamy na to ochotę. Tymczasem pies ma prawo nie mieć na to ochoty.

Lekceważymy sygnały, które nam wysyła. Warczenie domowego pupila traktujemy jak formę przekomarzania. Tymczasem pies działa instynktownie. Jeśli czuje dyskomfort, czuje się zagrożony może odruchowo rzucić się na napastnika. Wtedy dochodzi do pogryzień.

Portal petsy.pl przygotował specjalny poradnik jak zrozumieć mowę psa.

Jeżeli chcemy zrozumieć co się dzieje w danej sytuacji i jakie komunikaty wysyła nam pies, powinniśmy zwracać szczególną uwagę nie tylko na pojedyncze gesty i sygnały, ale przede wszystkim na cały kontekst sytuacji w jakiej się znajdujemy. Jest on niesamowicie istotny, gdy mówimy o czytaniu mowy ciała psa. Wyobraźmy sobie, że np. bawimy się z psem w przeciąganie, a ten zawarczy – wtedy możemy mówić o pozytywnym podekscytowaniu, a zabawa jest dla naszego czworonożnego przyjaciela po prostu wspaniale spędzanym czasem. Jednakże, gdy takie samo warczenie usłyszymy np. podczas spacerowania po parku, to nie będzie już wtedy oznaką świetnej zabawy, a raczej reakcją na coś, co spowodowało u niego silny niepokój. W takiej sytuacji lepiej mieć oczy dookoła głowy.

Zdaniem eksperta, psiej behawiorystki, Olgi Pietruszewskiej z petsy.pl, podczas nauki czytania psiej mowy ciała, aby poprawnie ocenić jakie emocje towarzyszą naszemu pupilowi w danej chwili należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. uszy – kierunek w jakim są skierowane
  2. oczy – ich zmrużenie, czy widać białkówkę czy nie,
  3. pysk – czy widać same zęby, czy także dziąsła,
  4. ustawienie głowy – bokiem, przodem, spuszczona czy podniesiona,
  5. ciało – naprężenie, napięcia ciała,
  6. ogon – ustawienie względem kręgosłupa,
  7. kręgosłup – to on wyznacza emocje – ogon i głowa muszą mówić to samo, jeżeli są sprzeczne, to znak, że psem targają emocje albo nie potrafi pokazać tego co naprawdę czuje.

Poza mową ciała, psy wypracowały całe mnóstwo sygnałów aby okazywać ludziom, zwierzętom i innym obiektom swoje emocje związane ze znalezieniem się w niekomfortowej sytuacji. Sygnały te mają swoje stopnie natężenia, np. warczenie – jest bardzo silnym sygnałem dystansującym – pies komunikuje, że jest mu źle w danej sytuacji i nie potrafi sobie w niej poradzić, prosi o dystans – należy pamiętać, że jest to zachowanie obronne, a nie agresywne. Jednak zanim pies ucieknie się po warczenie wysyła wiele innych, subtelniejszych sygnałów, które zazwyczaj są prośbą o dystans, o odejście z danej sytuacji, czy zaprzestanie jakiejś czynności.

Sygnały uspokajające najczęściej wykorzystywane przez psy to:

  • oblizywanie nosa
  • ziewanie
  • odwracanie głowy
  • stawanie bokiem
  • bezruch
  • zwolnione tempo poruszania
  • chodzenie po łuku
  • wąchanie ziemi
  • podnoszenie łapy
  • kładzenie się
  • pochylanie
  • machanie ogonem
  • bardzo intensywnie merdanie
  • siadanie
  • dyszenie
  • otrzepywanie się
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany