Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja u nastolatków - Port Łódź zaprasza na rozmowy przy „Huśtawce”

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W piątek 23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji w Porcie Łódź zaplanowane zostały spotkania i rozmowy na ten ważny i bardzo aktualny temat.

Rozmowy przy „Huśtawce”. W Porcie Łódź wspólnie o depresji u nastolatków

W tym tygodniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Alarmujące dane dotyczą naszego województwa szczególnie jeśli chodzi o młodych ludzi. Depresja u nastolatków często mylona jest ze smutkiem. Jej rozpoznanie to wyzwanie dla rodziców, nauczycieli i otoczenia. Aby wsparcie mogło przyjść na czas, trzeba być uważnym na to, co dzieje się z młodymi ludźmi i jak radzą sobie oni w otaczającej ich rzeczywistości.

Spotkanie z ekspertem
Port Łódź i Fundacja Huśtawka w sobotę 24 lutego o godzinie 18:00 zapraszają na kolejną już rozmowę z ekspertem z cyklu „Spotkanie przy Huśtawce”. Tym razem gościem wydarzenia będzie Tomasz Bilicki – pedagog, psychoterapeuta, interwent kryzysowy specjalizujący się we współpracy z nastolatkami.

Depresja - jedna z najbardziej powszechnych i najniebezpieczniejszych chorób na świecie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Można ją wyleczyć, ale w tym procesie bardzo ważna jest skuteczna pomoc chorującemu. Często nie wiemy, jak jej udzielić lub nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest ona potrzebna. Niejednokrotnie ten problem dotyka rodziców, których dzieci doświadczają depresji. Gdy choroba zaczyna być widoczna, pojawia się wiele pytań. Z tematem zmierzy się Anna Grabarczyk, założycielka Fundacji Huśtawka, która 24 lutego o godzinie 18:00 w Porcie Łódź o depresji wśród młodych osób porozmawia ze specjalistą Tomaszem Bilickim. Wspólnie odpowiedzą na pytanie, czym tak naprawdę jest depresja i jak odróżnić ją od smutku? Wyjaśnią, na jakie symptomy powinni być czujni rodzice, co powinno ich zaniepokoić i jak rozmawiać z nastolatkiem, kiedy podejrzewamy, że może chorować, a czego absolutnie nie mówić.

Wydarzenie będzie kolejną rozmową z ekspertem realizowaną w cyklu „Spotkań przy Huśtawce”, na które rodziców, opiekunów i bliskich nastolatków zaprasza Port Łódź i Fundacja Huśtawka. Tym razem odbędzie się ono w weekend przypadający zaraz po Ogólnopolski Dniu Walki z Depresją (23 lutego 2024 r.) Spotkanie jest bezpłatne i nie wymaga zapisów. Organizatorzy wydarzenia czekać będą na gości obok siedziby Fundacji Huśtawka w Porcie Łódź (alejka między „Z Pieca Rodem” a salonem „Yes”).

Gość cyklu – Tomasz Bilicki jest pedagogiem, absolwentem kilkuset godzin szkoleń w zakresie leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego. Interwencji kryzysowej uczył się na Florydzie w International Critical Incident Stress Foundation a egzamin certyfikacyjny zdał na Uniwersytecie Maryland. Ukończył również studia podyplomowe m.in. z psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS) i psychotraumatologii (Uniwersytet Gdański). Uczył się także na Uniwersytetach: Stanforda, w Utrechcie, Medycznym Harvarda. Pracuje z nastolatkami. Prowadził interwencję kryzysową oraz psychoterapię w Punkcie Interwencji Kryzysowej Fundacji Innopolis, Pracowni Wsparcia Psychologicznego PoMoc, Centrum Medycznym "Szpital św. Rodziny" i Regionalnym Interwencyjnym Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Port Łódź każdego dnia odwiedza setki mieszkańców miasta i regionu. To doskonałe miejsce na zakupy, spotkania z przyjaciółmi czy spędzenie czasu z rodziną. To także miejsce, w którym w kameralnych warunkach można otrzymać pomoc dla siebie lub osoby bliskiej. Taka myśl przyświecała Centrum i Fundacji Huśtawka, które razem starają się dotrzeć do ludzi borykających się z depresją lub np. mających dzieci w kryzysie psychicznym. Celem tej wspólnej inicjatywy jest nie tylko dostarczenie informacji i wsparcia, ale także przekazanie jasnej wiadomości: kłopoty psychiczne to zjawisko normalne, które może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Ważne jest, abyśmy nie bagatelizowali objawów ani nie czekali, aż problemy same się rozwiążą. Inicjatorzy akcji wierzą, że tego typu działania mają kluczowe znaczenie w budowaniu świadomości i akceptacji dla trudności emocjonalnych, które mogą nas spotkać.

Od momentu, kiedy siedziba Fundacji Huśtawka przeniosła się do Portu Łódź w październiku 2023 roku, w Centrum oferowane są otwarte dyżury dla rodzin i dzieci oraz uruchomiony został komunikator wsparcia 3 razy w tygodniu godzinach 19:00 - 22:00 za pośrednictwem telefonu nr. 780 73 73 74 (wtorek) lub messengera Mamo, tato pogadajmy! (poniedziałek i piątek). Wspólna ekspozycja – huśtawka pośród zieleni – stała się symbolem akcji #razwgórerazwdół, której przesłanie brzmi: "Raz w górę, raz w dół. To normalne. Nasze emocje są jak huśtawka". Regularnie organizowane są także spotkania z ekspertami, podczas których rozmawia się o emocjach, uważności na siebie oraz o potrzebie otwartej dyskusji na temat zdrowia psychicznego. Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne. Wystarczy przyjść, usiąść, posłuchać i nie bać się poprosić o pomoc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany