Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy uda się zmienić centrum Pabianic?

(pat)
Przywrócenie znaczenia głównej ulicy Pabianic – Zamkowej – oraz Starego Rynku to jedno z ważniejszych założeń projektu, jaki przygotowali miejscy urzędnicy, starając się o dofinansowanie na wykonanie jego pełnej dokumentacji. Taką możliwość stwarza ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju konkurs pod nazwą „Modelowa rewitalizacja miast”. Pabianice mają spore szanse, by otrzymać dotację.

LOSOWANIE LOTTO DZIŚ 22.08
– Nasza koncepcja została oceniona wysoko i przeszła do drugiego etapu konkursu. Spośród 240 miast w Polsce zostało zakwalifikowanych tylko 57 – poinformowała Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu.

Pabianicki projekt dotyczy rewitalizacji Traktu Kapituły Krakowskiej – ulicy Zamkowej i jej przedłużenia, czyli ulicy Warszawskiej, od kościoła Najświętszej Maryi Panny do kościoła św. Floriana, wraz ze Starym Rynkiem.
Średnia długość penisa to...

– Wybraliśmy miejsce, które lata świetności ma dawno za sobą. Rewitalizacja oznacza przywrócenie go do życia. Trakt Kapituły Krakowskiej powinien być wizytówką miasta, a jego obecny stan powoduje negatywny odbiór przez turystów, inwestorów i samych mieszkańców. Stary Rynek, który powinien być ośrodkiem życia kulturalnego, jest zaniedbany i nie spełnia swej funkcji – przyznaje Renata Sielczak, naczelnik wydziału urbanistyki w Urzędzie Miejskim.
Zobacz też: Życzenia na 40 urodziny
Kompleksowa renowacja rynku z przygotowaniem infrastruktury pod koncerty i wydarzenia kulturalne oraz renowacja zabytkowych budynków to tylko niektóre założenia projektu. Przewiduje on także działania mające poprawić jakość życia mieszkańców, przyczynić się do aktywizacji zawodowej i społecznej, zapobiec wykluczeniu społecznemu, a także sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości.
– Wybrane w pierwszym etapie konkursu koncepcje nie dostają jednak dotacji automatycznie, tylko pomoc eksperta, który wspiera miasto w napisaniu lub aktualizacji programu rewitalizacji oraz uszczegółowieniu projektu – zauważa rzecznik. – Drugi etap to ponowna ocena projektów przez ministerstwo. Spośród 57 gmin dofinansowanie na pełną dokumentację projektu, analizy oraz działania promocyjne otrzyma 20. Minimalna wartość dotacji to 100 tysięcy złotych, maksymalna – nawet 5 mln zł.

– Pabianice mają szansę zostać modelowym przykładem, jak rozwijać i zmieniać przestrzeń miejską, jak obudzić i wykorzystać potencjał drzemiący w lokalnej społeczności oraz w zapomnianej i zaniedbanej przestrzeni – dodaje wiceprezydent Maciej Łuczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany