Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Lato będzie miał swój mural. Powstaje w Mielcu

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Grzeogrz Lato na premierze książki „Grzegorza Lato – król mundialu” w Muzeum Sportu w Warszawie
Grzeogrz Lato na premierze książki „Grzegorza Lato – król mundialu” w Muzeum Sportu w Warszawie Adam Jankowski
W Mielcu przy ulicy Kusocińskiego 15 powstaje mural z wizerunkiem jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich piłkarzy – Grzegorza Lato. Dzieło jest częścią inicjatywy STS, sponsora piłkarskiej reprezentacji Polski, pod tytułem „Pamiętajmy o sportowcach”, którego celem jest upamiętnienie wybitnych polskich zawodników. Autorem pracy jest duet artystyczny Czary-Mury, a odsłonięcie muralu zaplanowano na połowę marca.

Grzegorz Lato, jako bohater muralu został wybrany nieprzypadkowo. STS, sponsor reprezentacji Polski od 2014 roku, chce w ten sposób upamiętnić 50. rocznicę zdobycia przez reprezentację Polski trzeciego miejsca na mistrzostwachśŚwiata w Niemczech. Wielki udział w tym sukcesie miał właśnie Lato, do który został królem strzelców turnieju w 7 bramkami.

– Ten mural to dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególnie, że powstaje w mieście, w którym się urodziłem i rozpoczynałem swoją przygodę z piłką. Jestem wdzięczny mecenasowi dzieła, sponsorowi reprezentacji Polski, czyli firmie STS, że uhonoruje mnie w ten sposób – mówi Grzegorz Lato. I dodaje: – Wielką radością jest dla mnie, że mając swój mural, będę mógł dołączyć do już wyróżnionych tak najważniejszych postaci polskiej piłki – Włodzimierza Lubańskiego czy Włodzimierza Smolarka, ale przede wszystkim do trenera Kazimierza Górskiego, który jest głównym autorem sukcesu na mistrzostwach.

Mecenasem sponsor reprezentacji Polski

Mecenasem projektu jest lider krajowego rynku bukmacherskiego i sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej – firma STS.

– Sport leży w naszym DNA, jesteśmy z nim nieodłącznie związani. Od dekady, jako sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej, angażujemy się w świętowanie ważnych momentów dla rodzimego sportu. Takim bez wątpienia jest 50. rocznica od wywalczenia brązowego medalu na Mistrzostwa Świata. Cieszę się, że po raz kolejny możemy współpracować z artystami z Czary-Mury i ponownie, po muralach Włodzimierza Lubańskiego i Włodzimierza Smolarka, uhonorować wielkiego sportowca, jakim jest Grzegorz Lato. Inicjatywa ta świetnie wpisuje się w realizowaną przez nas strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która w dużej mierze opiera się na działaniach Fundacji STS oraz właśnie na działaniach sponsorskich

– mówi Paweł Rabantek, chief marketing officer w grupie STS.

Ściana budynku w Mielcu, na którym powstaje mural Grzegorza Laty
Ściana budynku w Mielcu, na którym powstaje mural Grzegorza Laty STS

Mural Grzegorza Laty, to czwarty projekt w ramach inicjatywy „Pamiętajmy o sportowcach”, którego celem jest upamiętnienie wybitnych polskich zawodników. Inauguracją było odsłonięcie w 2021 roku muralu z wizerunkiem Kazimierza Górskiego w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 49/51, na budynku, w którym przez ponad 30 lat mieszkał trener tysiąclecia.

– Sport od lat jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego, gdyż pozwala się jednoczyć, kształtuje dobre postawy, wpływa na nasz rozwój. Równolegle stanowi sporą część historii. Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy, by tych najbardziej znaczących dla rodzimego sportu i pokoleń kibiców sportowców honorować w szczególny sposób, a zarazem sprawić, by świadomość ich dokonań nie została zapomniana

– zaznacza Rabantek.

Muralami ocalają od zapomnienia

Wykonawcy muralu, duet artystyczny „Czary-Mary” (Marta Piróg i Marek Grela) najchętniej wykonuje malowidła upamiętniające ważne postacie dla polskiej historii w wielu dziedzinach. W swej filozofii zakłada ocalenie od zapomnienia uznanych osób, uhonorowanie ich osiągnięć, a także edukację społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia, które wychowuje się już na zupełnie innych wzorcach. Do takich osób niewątpliwie zalicza się Grzegorz Lato.

Sam fakt uhonorowania postaci dla artystów to jednak za mało.

– Zawsze na nasze murale szukamy miejsca z ważnym dla postaci kontekstem i nigdy nie jest to miejsce przypadkowe – tłumaczy Marek Grela, z „Czary-Mury”, a Marta Piróg dodaje: – W przypadku Grzegorza Lato jest to Mielec, co więcej – ulica Kusocińskiego, w pobliżu której piłkarz rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną. Zachęcamy, by na bieżąco śledzić postępy prac przy ulicy Kusocińskiego w Mielcu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grzegorz Lato będzie miał swój mural. Powstaje w Mielcu - Sportowy24

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany