Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy pić napoje gazowane?

(ei24)
Gazowane napoje to ogromne ilości cukru, pożywki dla bakterii, a także szkodliwe kwasy, jak na przykład fosforowy, który w połączeniu z kwasami produkowanymi przez bakterie, stanowi podwójne zagrożenie dla zębów - próchnicy i erozji szkliwa.

- Erozja szkliwa może objawiać się bólem zębów, wrażliwością na gorące i zimne produkty, zęby mogą kruszeć, pękać, robić się przezroczyste lub też ciemnieć. Na kolor naszych zębów wpłynąć mogą także barwniki dodawane do napojów typu cola. Karmel obecny w napoju typu cola może z czasem spowodować, że zęby będą żółknąć, a w dużej ilości jest nawet niebezpieczny dla zdrowia. Poza tym przebarwienia łatwiej tworzą się na szkliwie, które właśnie ulega erozji. Pamiętajmy o tym, zanim otworzymy puszkę tego popularnego napoju - tłumaczy stomatolog.
Karczma u Wiencka Kuchenne Rewolucje [MENU, OPINIE]
Gazowane, słodkie napoje są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, których zęby są bardziej podatne na rozwój ubytków. Powód złego stanu jamy ustnej u dzieci?

Ten główny to słaba higiena jamy ustnej i słodka dieta, naszpikowana między innymi gazowanym napojami. Jedna puszka gazowanego napoju zawiera około 9 łyżeczek cukru - według Światowej Organizacji Zdrowia dobowa dawka cukru u dorosłego powinna wynosić 6 łyżeczek, zaś u dziecka to 3 łyżeczki. Z tego wniosek, że dziecko otrzymuje 3 razy więcej cukru niż powinno i to w jednej porcji.

Zamiast słodkich napojów, najlepiej przestawić się na zdrową dla naszych dziąseł zieloną herbatę czy wodę. Woda wypłucze z zębów resztki jedzenia oraz bakterii. Można dodać do niej plasterek ogórka lub nieco startego korzenia imbiru. Świeży ogórek jest bogaty w związki zasadowe, które odkwaszają organizm i minimalizują ryzyko pró-chnicy. Z kolei imbir dodany dowody, oprócz rozgrzania nas wchłodne dni, posiada także właściwości antybakteryjne i odkażające cenne dla zdrowia zębów.

Podobnie napar ziołowy zszałwii, która doskonale sprawdzi się przy stanach zapalnych jamy ustnej, pomoże też przy pleśniawkach. Stomatolodzy radzą uważać natomiast na cytrynę, która wykazuje ponoć właściwości wybielające.

- Sok z cytryny czy woda z cytryną obniżają pH w jamie ustnej i osłabiają szkliwo. Unikajmy długiego ich kontaktu z zębami - mówi dr Dorota Stankowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany