Czerniak – Czy kolor skóry ma znaczenie?

Artykuł sponsorowany WOMP-ZCLiP w Szczecinie
Masz jasną skórę, włosy oraz oczy? W takim razie musisz szczególnie uważać na promieniowanie słoneczne, używać odpowiednich kremów z filtrami UV, często korzystać z cienia w upalne dni oraz bacznie obserwować swoją skórę. Dlaczego? Aby obronić się przed rakiem skóry.

Czerniak to jeden z najczęściej pojawiających się nowotworów skóry, a jego rozwojowi sprzyja zbyt częsta i długa ekspozycja skóry na promieniowanie UV, brak stosowania kremów ochronnych przy długich kąpielach słonecznych czy też praca na powietrzu. Znaczenie ma także przekazanie przez rodzica w genach predyspozycji do zachorowania (jednak nie samej choroby). A jakie znaczenie ma kolor naszej skóry? Badania donoszą, że osoby o jasnej karnacji, włosach czy oczach, a także posiadające piegi, są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Stąd też największa liczba zachorowań pojawia się u rasy białej. Nie znaczy to jednak, że osoby o innym kolorze skóry nie są narażone na pojawienie się czerniaka. U osób pochodzenia azjatyckiego oraz przedstawicieli rasy czarnej promieniowanie UV nie jest istotnym czynnikiem ryzyka i większość zmian lokalizuje się w obrębie skóry nieeksponowanej na słońce, np. pod paznokciami, na dłoniach lub podeszwach stóp. Dodatkowo u osób o ciemnej karnacji czerniak jest cięższy do rozpoznania oraz trudniej jest zauważyć zmiany koloru i wielkości pieprzyków czy znamion, co jest pierwszym sygnałem do udania się do lekarza.

Znasz swój fototyp? W przypadku poziomu jasności skóry warto jest znać swój fototyp, czyli reakcję naszej skóry na działanie promieniowania UV. Wyróżnia się sześć fototypów skóry – od najjaśniejszego (typ I) do najciemniejszego (typ VI), a twórcą tej klasyfikacji jest Thomas B. Fitzpatrick. Najbardziej podatnymi na promieniowanie UV są fototypy I (celtycki) oraz II (północnoeuropejski), a co za tym idzie, najczęściej ulegają poparzeniom słonecznym.

Jesteś w wieku 18-64 lata? Zgłoś się na badania Program zakłada konsultację dermatologiczną wraz z badaniem dermatoskopowym lub wideodermatoskopowym. Kto zatem może się zgłosić na badania? Osoby w wieku 18-64 lata, które stwierdzą u siebie potrzebę badania skóry, zarejestrują się telefonicznie lub też osobiście. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi (ul. Aleksandrowska 61/63) zaprasza na bezpłatne badania dermatologiczne w ramach Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców woj. Łódzkiego Zapisy: tel. 530 966 504, od pon. do pt. w godz. 9.00 -15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany