Czekać na uwłaszczenie, czy... wykupić grunty od miasta

Krzysztof Zając
Polskapress
Urząd Miasta Łodzi udziela obecnie w wielu przypadkach bardziej atrakcyjnych bonifikat przy przekształceniu dzierżawy wieczystej we własność, niż przewiduje to proponowana ustawa.

Bonifikaty od 50 do 99 procent

Bonifikata wynosi 90 procent różnicy między wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego w przypadku:

spółdzielni mieszkaniowych będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanymi na cele mieszkaniowe w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub przeniesieniem własności domów jednorodzinnych

osób fizycznych będących właścicielami mieszkań i użytkownikami wieczystymi gruntu związanego z tymi lokalami.

Gdy w budynku znajdują się lokale mieszkalne, a także lokale o innym przeznaczeniu, bonifikaty udziela się proporcjonalnie do udziału odpowiadającego stosunkowi powierzchni mieszkalnych do powierzchni wszystkich lokali.

W przypadku osób fizycznych będących właścicielami budynków mieszkalnych, a w których powierzchnia zabudowy na cele niemieszkaniowe stanowi do 50 procent całkowitej powierzchni zabudowy, bonifikata wynosi 50 procent różnicy między wartością prawa własności a prawa dzierżawy wieczystej.

Jeszcze wyższe bonifikaty mają osoby, które:

- uzyskały prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w związku z utratą mienia pozostawionego wskutek wojny poza obecnym obszarem Polski,

- wniosły jednorazową opłatę za cały okres użytkowania wieczystego.

Oni, a także spadkobiercy lub obdarowani przez te osoby, mają 99% bonifikatę.

Podane wysokości bonifikat dotyczą spraw wszczętych w 2013 r. i do tej pory niezakończonych. Od 2014 r. są one co roku zmniejszane o 10 procent.

Dla występujących o uzyskania własności gruntu ważne jest, czym się różni wycena własności od wyceny dzierżawy, bo wpływa to na ostateczną cenę sprzedaży.

Wartość użytkowania wieczystego gruntu jest tym wyższa, a cena niższa, im dłużej trwała dzierżawa. Szczegółowe wyliczenia określa wzór zawarty w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 2004 r.

Jak to załatwić

Z wnioskiem o przekształcenie dzierżawy we własność należy wystąpić do Prezydenta Miasta Łodzi za pośrednictwem Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości w Departamencie Obsługi i Administracji UMŁ (ul. Piotrkowska 104). Z obowiązujących przepisów mogą skorzystać:

osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych

osoby fizyczne będące następcami prawnymi wyżej wymienionych osób

osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego

spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.

Zgodnie z projektem ustawy uwłaszczeniowej, stawki za przekształcenie dzierżawy wieczystej we własność gruntu będą uzależnione od sposobu użytkowania nieruchomości

Oto proponowane stawki:

Grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym wykorzystywanym wyłącznie na cele mieszkalne (stawka opłaty rocznej 1%)

- osoba fizyczna zapłaci 20 opłat rocznych obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 20 procent wartości rynkowej gruntu

- osoba prawna zapłaci 20 opłat rocznych, czyli 20 procent wartości rynkowej gruntu

Grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym z towarzyszącą działalnością gospodarczą (stawka opłaty rocznej 1 procent lub więcej)

- zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot gospodarczy, zapłacą 33 opłaty roczne, czyli do 99 procent wartości rynkowej ziemi

Udział w gruncie związany z lokalem mieszkalnym wykorzystywanym wyłącznie na cele mieszkalne (stawka opłaty rocznej 1%)

- zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot gospodarczy, zapłacą 20 opłat rocznych, czyli 20 procent ceny rynkowej gruntu

Udział w gruncie związany z lokalem mieszkalnym, w którym dodatkowo jest prowadzona działalność gospodarcza (stawka opłaty rocznej 1 procent lub więcej)

- osoba fizyczna i podmiot gospodarczy zapłacą 33 opłaty roczne, czyli nawet do 99 procent wartości rynkowej ziemi

Udział w gruncie związany z lokalem usługowym usytuowanym w budynku mieszkalnym wielolokalowym (stawka opłaty rocznej 2 procent lub 3 procent)

- zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot gospodarczy, zapłacą do 99 procent wartości rynkowej ziemi.

W porównaniu do dotychczasowych opłat, istotne jest skrócenie okresu opłacania dzierżawy wieczystej, który może sięgać nawet 99 lat.

Kolejna istotna zmiana dotyczy dotychczasowych aktualizacji wartości gruntów. Obecnie zasady powodują, że stawki opłat za dzierżawę mogą drastycznie rosnąć w zależności od wyceny przeprowadzonej na zlecenie gminy. Nowe przepisy pozwalają na waloryzację rocznych rat tylko o oficjalny wskaźnik wzrostu cen nieruchomości.

Od podanych stawek samorządy gminne będą mogły udzielać dodatkowej bonifikaty przy jednorazowej wpłacie całej należnej kwoty. Jej wysokość nie została jednak ustalona (pierwotny projekt zakładał obowiązkową, 50-procentową ulgę), a od gmin i władz miast będzie zależała jej faktyczna wysokość. W wielu przypadkach może się okazać, że uwłaszczenie jest mniej korzystne niż obecne zasady.

Ustawa będzie wymagała pilnych zmian w co najmniej dwóch milionach ksiąg wieczystych, co może spowodować poważne opóźnienia.

Bonifikata od opłaty rocznej obecnie
Obecnie osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona (w 2016 r. wynosiło ono 4047,21 zł), urząd miasta udziela na ich wniosek jednorazowej 50% bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, jeżeli jest ona wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Bonifikata dotyczy tylko danego roku, w którym składany jest wniosek. Wniosek należy złożyć do końca lutego danego roku. Trzeba załączyć oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. W przypadku osób pozostających bez pracy - zaświadczenie z Urzędu Pracy. Wymagane jest także poświadczenie administracji o liczbie osób wspólnie zamieszkujących.

Czy zdrożeją mieszkania?
Obecnie dzierżawca wieczysty płaci, oprócz opłaty rocznej, także podatek od nieruchomości. Uzyskanie własności gruntu spowoduje, że zostanie mu tylko jedno obciążenie. Zwiększy się także poczucie komfortu, gdyż własność jest silniejszym tytułem prawnym do gruntu niż dzierżawa. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które projekt przygotowało, nie przewiduje, by uwłaszczenie spowodowało wzrost cen na rynku nieruchomości, zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. Obecnie rodzaj prawa do gruntu pod budynkiem nie ma wpływu na cenę nieruchomości lub wpływ ten jest znikomy. Jednak wprowadzany przez ustawę zakaz ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego może wpłynąć na koszty budowy nowych domów, a zatem spowodować pewien wzrost cen.

MAGDALENA ŻUK NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
WIERSZYKI NA ZAKOŃCZENIE ROKU
Życzenia na Dzień Taty
Wierszyki na Dzień Taty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
WY nie żądzicie ,mjejcie pretensje do bylego prezesa - pasibrzycha , który WAS normalnie zrobił w jajo !!!
g
grunt
lodziak nie pal głupa , tu chodzi o wykup gruntu pod budynkiem !!!!!
l
lodziak
Teraz lokatorzy będą płacić za koszenie trawy, sadzenie drzew itp. :(
S
Stanisław
Miasto za kilka lat ,zrobi to co zechce a ci tzw. właściciele gruntów będą mogli panu majstrowi . Hanusi brakuje kasiory ,robi co może wraz z dworem -
a
antyjude
rodzina z Izraela
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie