MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz chętniej wracamy o biur. Tylko co piąty pracownik chce pracować wyłącznie zdalnie. „Obserwujemy ciekawy trend”

Maciej Badowski
Wideo
od 7 lat
Wszystko wskazuje na to, że koniec biur, który wieszczono podczas pandemii, najprawdopodobniej nie nastąpi i to nie dlatego, że część pracodawców zakomunikowała pracownikom powrót do pracy stacjonarnej, ale dlatego, że ci wcale nie chcą z pracy stacjonarnej zrezygnować. – Obserwujemy dosyć ciekawy trend. Okazuje się, że 30 proc. badanych osób pracuje zdalnie, a tak naprawdę tylko 21 proc. wyraża szczerą chęć do pracy tylko zdalnie – mówi nam Mikołaj Zaleski, NTT DATA.

Spis treści

Firmy wracają do biur

Google, Amazon, Salesforce a nawet Zoom – to tylko niektóre przykłady firm, które wymusiły w ubiegłym roku na pracownikach powrót do biura. Firma NTT DATA, Firma zapytała pracowników z ponad 25 krajów, w tym z Polski, o preferowany model pracy. Okazuje się, że obecnie zdecydowana większość – 70 proc. pracowników pracuje z biura, albo w pełnym wymiarze, albo w modelu hybrydowym. Jedynie 30 proc. pracuje w pełni zdalnie.

– Zgodnie z naszymi badaniami, obserwujemy dosyć ciekawy trend. 30 proc. badanych osób pracuje zdalnie, a tak naprawdę 21 proc., wyraża szczerą chęć do pracy stricte zdalnie – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mikołaj Zaleski, Senior Solutions Manager CX i EX z NTT DATA. – Reszta pracuje w trybie hybrydowym lub stacjonarnym – dodaje.

Jednocześnie przyznaje, że ze wspomnianego badania wynika, że jest to trend, który na pewno będzie się utrzymywał i z nami zostanie. – Będziemy notowali pewne odchylenia, ale raczej będzie to oscylowało w tej 1/5 – przyznaje.

Dlaczego nie chcemy pracować całkowicie zdalnie? – Obserwujemy „ciśnienie” na wychodzenie z tej przestrzeni domowej, czego doświadczyliśmy po pandemii – mówi i dodaje, że ludzie potrzebują kontaktu i relacji.

Zaleski podkreśla, że ta zmiana i pojawiające się trendy dały organizacjom na zmianę sposobu działania. – Mamy silny trend na zmniejszanie przestrzeni biurowej na rzecz otwartej przestrzeni, czyli open space, a to z kolei determinuje sporo zmian, jeżeli chodzi o przygotowanie biur w tym zakresie – tłumaczy.

Czy wszyscy pracownicy potrafią się odnaleźć w nowych warunkach? Ekspert nie ukrywa, że nie dla wszystkich jest to proste i jednocześnie zwraca uwagę na samą firmę, ponieważ to od niej zależy, jak przygotuje swoich pracowników i jak ich wyposaży.

– Chęć pracy z biura to dobry znak, bo pandemia i dwa ostatnie lata wpłynęły bardzo istotnie na pogorszenie samopoczucia pracowników i obniżenie ich efektywności. Wielu z nich ze względu na spłycenie relacji międzyludzkich w firmie w związku z pracą na odległość, nie widzi dzisiaj sensu w pracy, markując realizację zadań – zwraca uwagę Katarzyna Kuciel, Happyworkinglife.pl. – Podobnego kryzysu psychicznego w firmach na taką skalę w praktyce zawodowej nie obserwowałam od ponad 20 lat – dodaje.

Jak chcemy pracować?

Z badań NTT DATA wynika, że ponad połowa pracowników (53 proc.) działających w modelu hybrydowym, spędza w biurze ponad połowę swojego czasu. W idealnym scenariuszu, 43 proc. badanych chciałoby pracować przez większą część tygodnia z domu. Ale, co ciekawe, pozostała część respondentów (56 proc.) woli spędzać w biurze połowę czasu lub więcej. Dokładnie połowa tej grupy pracowników (28 proc.) chciałaby pracować w domu nie dłużej niż 2 dni, a pozostali (28 proc.) – połowę tygodnia. Co istotne, tylko 9 proc. chciałoby pracować z domu więcej niż 4 dni.

– Wbrew pozorom, pracownicy wcale nie chcą całkowicie rezygnować z biur. Traktują je nie tylko jako miejsce pracy, ale też jako przestrzeń emocjonalną, w której mogą poczuć się częścią zespołu, porozmawiać z ludźmi, których znają i z którymi dobrze się czują – zaznacza Zaleski.

Firmy zapowiadają inwestycje w rozwój biur

Obecnie 48 proc. firm uważa, że pracownicy mają dostęp do niezbędnej technologii, która zapewnia im optymalne warunki do pracy. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie warunków do pracy w domu, ale także i biur. 86 proc. menedżerów przyznaje, że konieczne są zmiany, bo brak działań prowadzi do pogorszenia się samopoczucia pracowników. W efekcie spadku ich zaangażowania i efektywności, nierzadko powoduje rotację zespołu.

Okazuje się, że firmy dostrzegają ten problem, ponieważ 92 proc. badanych przedsiębiorstw planuje zainwestować w modernizację fizycznej przestrzeni i biura w ciągu dwóch najbliższych lat. 73 proc. już zmniejszyło lub zamierza zmniejszyć do końca 2025 roku liczbę pojedynczych stanowisk pracy na rzecz ogólnodostępnych biurek, które można rezerwować (tzw. hot desków). 72 proc. chce wyposażyć sale spotkań w rozwiązania wideo i te zapewniające ujednoliconą komunikację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz chętniej wracamy o biur. Tylko co piąty pracownik chce pracować wyłącznie zdalnie. „Obserwujemy ciekawy trend” - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany