Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Tuszynie. Uroczystość upamiętnienia żydowskich mieszkańców miasta

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Na cmentarzu żydowskim przy ul. Wczasowej w Tuszynie przedstawiciele władz gminy i powiatu, mieszkańcy, w tym uczniowie tuszyńskich szkół podstawowych, we wtorek 24 października upamiętnili Żydów, którzy przed drugą wojną światową mieszkali w w tym mieście.

Spacer, koncert i uroczystość na cmentarzu

Po krótkich wystąpieniach uczeń tuszyńskiej szkoły odczytał nazwiska tuszyńskich rodzin, które widnieją na pamiątkowej tablicy zamontowanej na dużym głazie. Na koniec uroczystości na cmentarzu położono sześć fragmentów macew, które udało się odzyskać po trzech latach starań. W najbliższym czasie mają powrócić jeszcze trzy kawałki płyt nagrobnych.
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi planuje stworzyć na cmentarzu lapidarium, z fragmentów macew, które mamy nadzieję uda się odzyskać - mówi Robert Kobylarczyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Tuszynie, organizator uroczystości.
Po jej zakończeniu uczestnicy spotkali się on-line z potomkami tuszyńskich Żydów, którzy opowiadali o swoich rodzinach.
Oba przedsięwzięcia odbyły się w ramach projektu "Wspomnienie Społeczności Żydowskiej z Tuszyna", współfinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wcześniej odbyły się jeszcze spacer śladami tuszyńskich Żydów i koncert chóru żydowskiego CLIL.

Nekropolia żydowska w Tuszynie dzięki znakowi QR na portalu zabytek.pl

Żydzi w Tuszynie. Stanowili połowę jego społeczności

Ocenia się, że pod koniec okresu międzywojennego Żydzi stanowili połowę mieszkańców Tuszyna. Cmentarz został założony przypuszczalnie w XIX wieku, a pochowano na nim setki osób. Po drugiej wojnie światowej o miejsce pochówku nikt nie dbał, wszystkie macewy wywieziono, układano z nich chodniki, przypuszczalnie użyto ich do budowy ulic, część ktoś zabrał. Następnie teren włączono do ośrodka wypoczynkowego MSW, a po jego likwidacji miejsce pochówku popadło w zapomnienie, teren porastał chwastami i samosiejkami.
Dopiero trzy lata temu dzięki staraniom i zaangażowaniu Roberta Kobylarczyka, wróciła pamięć o zaniedbanym cmentarzu.
Tuszyński nauczyciel zorganizował prace porządkowe, zgłosił się do programu znakowania żydowskich nekropolii, a dzięki temu trafiła do portalu zabytek.pl. Co roku Robert Kobylarczyk organizuje uroczystość upamiętniającą tuszyńskich Żydów, dotarł do ich potomków mieszkających w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, zorganizował zbiórkę pieniędzy. Efektem tych zabiegów jest głaz z tablicą, na której widnieje znak QR odsyłający do portalu zabytek.pl, a z drugiej strony kamienia zamocowano drugą tablicę z kilkudziesięcioma nazwiskami Żydów mieszkających w Tuszynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany