18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choinka do góry nogami

(izj)
Wisząca czubkiem do dołu choinka, czyli współczesna wersja tzw. podłaźniczki (staropolski sposób ozdabiania domu zawieszonymi w ten sposób pod sufitem gałęziami jodły, świerku lub sosny), wzbudza niekłamane zainteresowanie klientów Portu Łódź.

Oryginalne drzewko, przyozdobione m.in. szklanymi soplami, wstążkami, ptaszkami i serduszkami, jest jednym z ośmiu, które można podziwiać w ramach prezentowanej tam wystawy "Choinka dawniej i dziś".
Każde ze świątecznych drzewek pokazuje inny sposób ich dekorowania, od pierwszych choinek z przełomu XV i XVI wieku do tych najbardziej współczesnych.

- Teraz najpopularniejsze są bombki, ale do dekoracji świątecznego drzewka na przestrzeni lat wykorzystywano słomę, orzechy, koronki oraz inne elementy - mówi Emilia Lange-Cichocka, menedżer działu marketingu Portu Łódź.

Na wystawie można podziwiać najstarszą wersję bożonarodzeniowego drzewka, tzw. choinkę alzacką, na której wieszano najczęściej ozdoby naturalne, czyli np. owoce (głównie jabłka), pierniki i orzechy.
Są także choinka z lat 20. ubiegłego wieku, na której po raz pierwszy pojawiły się bombki z dmuchanego szkła, choinka łowicka z ozdobami nawiązującymi do wycinanek, choinka podlaska ze słomianymi dekoracjami, drzewko z czasów PRL-u z włosami anielskimi i długimi cukierkami w kolorowej folii.

Wystawę można oglądać do najbliższej niedzieli w godzinach pracy Portu Łódź.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany