MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Usunęli raka jelita grubego robotem da Vinci! Pierwsza taka operacja w naszym województwie odbyła się w szpitalu Kopernika! FILM! ZDJECIA!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W szpitalu im. Kopernika w Łodzi w poniedziałek wykonano pierwszą w naszym województwie operację usunięcia raka jelita grubego przy użyciu robota da Vinci. 65-letni pacjent, Andrzej Sitkiewicz, następnego dnia po operacji zjadł śniadanie i spacerował po korytarzu. W czwartek chory ma być wypisany do domu.

Operacje z udziałem robota w szpitalu im. Kopernika odbywają się od półtora roku. Lekarze operowali gruczoł krokowy. W poniedziałek, 20 maja, zoperowano z udziałem robota pierwszych dwóch pacjentów z powodu raka jelita grubego.

65-letni Andrzej Sitkiewicz, pierwszy pacjent operowany z powodu raka jelita grubego robotem da Vinci, do szpitala trafił z powodu sporego guza.
- Każdego zachęcam aby się systematycznie i leczył - mówił do dziennikarzy. - Po zabiegu czuję się bardzo dobrze i już w czwartek pojadę do domu.


Obecni na konferencji chcieli widzieć, czy doktor był zestresowany wykonując pierwszy tego typu zabieg.
- Gdy siada się za konsolą robotyczną, dzięki temu, że jest się nią obudowanym, można się skupić tylko na tym zabiegu - opowiadał dr Mateusz Jęckowski, chirurg operujący robotem da Vinci, który razem z zespołem przeprowadził pierwsze operacje usunięcia raka jelita grubego w Koperniku. - Dzięki temu, ż niwelowane jest drżenie ta praca jest precyzyjniejsza. Mamy możliwość [b]wykonywania
takich samych ruchów jakie byśmy wykonywali ręką tylko mamy dziesięciokrotne powiększenie i dzięki temu każdy ruch staje się bardziej dużo bardziej dokładny. W efekcie pacjenci po operacji mają mniej powikłań związanych z zaburzeniami układu moczowo płciowego lub pokarmowe[/b]go.
Doktor pytany o to, dlaczego dopiero teraz wykonano operację udziałem robota. - To taka różnica jak pomiędzy zrobieniem prawo jazdy, a zrobieniem uprawnień do pilotowania myślistwa - mówił doktor. - Chirurg robotowy nie tworzy się od razu - to wymaga czasu.

Trzecia operacja jeszcze dziś
Dziś w szpitalu miała być wykonana trzecia taka operacja. Od czerwca lekarze jeden dzień w tygodniu będą przy udziale robota usuwali raka jelita grubego.
Pacjent, który był operowany jako pierwszy, bardzo się ucieszył, że może skorzystać z innowacyjnej metody. Następnego dnia po zabiegu zjadł śniadanie i spacerował po oddziale. Czwartego dnia po zabiegu ma być wypisany do domu.

Warto się badać
W ubiegłym roku z powodu raka jelita grubego w Koperniku operowanych było 209 pacjentów. Lekarze zachęcają pacjentów do wykonywania badań profilaktycznych, która jest najlepszym badaniem profilaktycznym jelita grubego. Jeśli podczas badania lekarz wykryje nam polipy w jelicie grubym, to je usunie i unikniemy zachorowania na raka jelita grubego.
- Rak jelita grubego u 80 proc. pacjentów ma uwarunkowania genetyczne - doktor Marta Słomka z pracowni endoskopowej w szpitalu im. M. Kopernika.
Kolonoskopia może być wykonana w znieczuleniu ogólnym.
Dr Jerzy Draus, który od ponad 20 lat pracuje w Szwecji, a od 13 lat z robotem da Vinci, pomaga polskim ośrodkom wdrożyć programy robotyczne.

- W Szwecji pacjent po operacji jelita grubego tego samego dnia wychodzi do domu - mówił. - Największym wydatkiem w ramach całej procedury leczenia jest pobyt pacjenta w szpitalu. I dlatego leczenie robotem się opłaca. Polska w wykorzystaniu robota da Vinci przy operacjach prostaty przekroczyła jeśli chodzi o liczbę takich zabiegów Francję i Niemcy, które takie zabiegi wykonują od kilkunastu lat.
Jak mówił doktor różnica pomiędzy laparoskopią, a operacjami z użyciem robota jest taka, że w laparoskopii im trudniejszy pacjent tym trudniej wykonać taki zabieg. Natomiast w robotyce największe korzyści są u tych pacjentów najtrudniejszych.

Szpital Kopernika już przed laty był liderem jeśli chodzi w zastosowanie technik małoinwazyjnych. W 1992 roku wykonano tu pierwszą laparoskopię pęcherzyka żółciowego. W zespole przeprowadzający zabieg był dr Jerzy Badowski, obecny dyrektor szpitala do spraw medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany