Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chleb bez mąki PRZEPIS Jak upiec chleb bez mąki. Piekarz zdradza tajniki

(LS)
Rozmawiamy z Przemysławem Kłosem, piekarzem z Pabianic o tym, jak upiec chleb bez mąki.

Praca w piekarni to chyba sporo wyrzeczeń...

Wiadomo, że trzeba wszystkiego spróbować, ale bez przesady. Po latach pracy (nasz rozmówca ma 13-letni staż w tej branży- przyp. red.) człowiek przyzwyczaja się do zapachu chleba i ochota na zajadanie się nim nieco słabnie.

Rozumiem, że w domu jest Pan specjalistą od wypieków? Piecze Pan chleb i ciasta?

Otóż nie. W ogóle w domu nie pieczę ani chleba ani ciast. Szczerze powiedziawszy całkowicie unikam gotowania po godzinach...

Jaki chleb najbardziej smakuje klientom?

Obecnie mamy w ofercie kilkadziesiąt gatunków chleba. Gdy zaczynałem pracę na piekarni (na stażu w szkole średniej) było ich zaledwie kilka. Dziś klient ma w czym wybierać. Chleb piecze się na mące orkiszowej, dodaje suszone pomidory, bazylię, pestki dyni, słonecznik i inne ziarna. Na półkach są też chleby dla cukrzyków i pieczywo bezglutenowe. Chętnie wybierany jest (zwłaszcza przez panie) też chleb z żurawiną czy śliwką. Panowie gustują w wypiekach przygotowywanych na zakwasie . Choć sporo osób nie ma pojęcia, co to właściwie jest ten zakwas.

Który chleb najbardziej Panu smakuje?

Ja zajadam się chlebem staropolskim, wyrabianym z mąki żytniej. Jeśli go nie ma (niektóre gatunki chleb sprzedawane są w piekarnia pana Przemysława tylko raz w tygodniu- przyp. red. ), biorę do domu chleb wiejski, czyli pszenny na zakwasie.

Mówi się, że od pieczywa się tyje... Co Pan sądzi o takiej teorii...

Jeśli ktoś je chleb z umiarem, to z pewnością mu nie zaszkodzi. Moim zdaniem niektóre potrawy bez pieczywa zwyczajnie nie smakują. Zauważyłem jednak, że sporo osób rezygnuje z kupowania wyrobów piekarniczych i sięga po sztuczne substytuty - wafle ryżowe, kukurydziane i mące. Przecież wystarczy zastąpić pieczywo pszenne, chlebem bez mąki, który jest zdrowy i bardzo odżywczy.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Przegląd tygodnia