MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bierzesz te leki? Uważaj na upał, bo zwiększają ryzyko przegrzania i udaru cieplnego! Zobacz, na które lekarstwa trzeba uważać latem

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wysoka temperatura latem zagraża udarem cieplnym zwłaszcza osobom, które przyjmują określone lekarstwa. Sprawdź, które leki zwiększają wrażliwość na upał! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. fot. shurkin_son/freepik
Wysoka temperatura latem zagraża udarem cieplnym zwłaszcza osobom, które przyjmują określone lekarstwa. Sprawdź, które leki zwiększają wrażliwość na upał! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. fot. shurkin_son/freepik
Podczas upałów należy zachować ostrożność w przypadku stosowania niektórych leków, bo zwiększają zagrożenie przegrzaniem i udarem cieplnym. Wysoka temperatura zmienia działanie wielu farmaceutyków i nasila niepożądane reakcje. Niebezpieczeństwo dotyczy także środków osłabiających pocenie i tych, które tłumią objawy ostrzegawcze. Zobacz, przy których lekarstwach należy szczególnie chronić się przed gorącem.

Spis treści

Komu zagraża wysoka temperatura? To także osoby przyjmujące leki

Wysoka temperatura otoczenia, zwłaszcza przy nasłonecznieniu oraz dużej wilgotności powietrza, jest bardziej niebezpieczna dla osób z problemami zdrowotnymi. Zagrożoną grupą są nie tylko sercowcy czy astmatycy, ale także pacjenci przyjmujący określone leki. Wiele farmaceutyków zwiększa wrażliwość na gorąco, co sprzyja przegrzaniu organizmu i udarowi cieplnemu.

Jakie są skutki upałów przy leczeniu?

Podwyższona temperatura zmienia metabolizm leków. W ten sposób może zmniejszać ich skuteczność lub niebezpiecznie nasilać działanie, jak również zwiększać toksyczność. Gdy bowiem w organizmie maleje ilość krwi, rośnie stężenie leku i produktów jego przemian, zmienia się też jego przetwarzanie i wydalanie.

Drugą kwestią jest to, że podczas upału istotne efekty uboczne stosowania niektórych leków ulegają nasileniu. Może to być działanie:

  • odwadniające,
  • zaburzające termoregulację,
  • zmniejszające odczuwanie skutków upału,
  • zaostrzające stan przegrzania,
  • zmieniające zaopatrzenie w krew poszczególnych części ciała.

Niepokojące objawy odwodnienia i przegrzania to m.in. pragnienie, suchość ust, bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, nudności, osłabienie, obrzęki kończyn, kurcze mięśni, wymioty, gorączka, zaburzenia widzenia i świadomości. Nie należy dopuszczać do ich wystąpienia!

Sprawdź także: Często wstajesz na siku w nocy. Czy to normalne?

Na pogorszenie samopoczucie trzeba być wyczulonym zwłaszcza wtedy, gdy zaczyna się przyjmować całkiem nowy lek albo zmienia dawkę tego, który był już stosowany. Aby uniknąć przegrzania i udaru cieplnego, należy zwracać szczególną uwagę na nawodnienie organizmu i zapewnienie sobie energii w postaci lekkostrawnych posiłków. Nie należy też forsować się fizycznie, a poza godzinami porannymi i wieczornymi najlepiej przebywać w domu albo przewiewnym, zacienionym miejscu na zewnątrz.

Polecamy także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bierzesz te leki? Uważaj na upał, bo zwiększają ryzyko przegrzania i udaru cieplnego! Zobacz, na które lekarstwa trzeba uważać latem - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany