Benedykt XVI do Polaków: konieczny powrót do praktyk religijnych

MR
Benedykt XVI powiedział w niedzielę Polakom, że nowa ewangelizacja wymaga odrodzenia życia sakramentalnego i powrotu do praktyk religijnych ze strony tych, którzy oddalili się od Kościoła.

Podczas spotkania z wiernymi papież podsumował zakończony synod biskupów na temat nowej ewangelizacji.

Zwracając się do wiernych w Watykanie, zgromadzonych w południe na modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI mówił o trwającym trzy tygodnie synodzie biskupów pod hasłem: "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej".

Po polsku powiedział: synod "przypomniał, że nowa ewangelizacja jest zadaniem nas wszystkich, domaga się od nas wzrostu w gorliwości, odrodzenia życia sakramentalnego, powrotu do praktyk religijnych ze strony tych, którzy oddalili się od Kościoła, głoszenia orędzia Chrystusa wszystkim, którzy Go jeszcze nie znają".

"Niech Boży Duch ożywi nasze serca mocą wiary, obudzi potrzebę trwania w bliskości z Bogiem. Na realizację tych ważnych zadań z serca wam błogosławię" - mówił papież do Polaków.

W przemówieniu po włosku Benedykt XVI podkreślił: "nowa ewangelizacja nie jest naszą inwencją, ale dynamizmem, który rozwinął się w Kościele od lat 50. minionego wieku, kiedy okazało się, że kraje pradawnej tradycji chrześcijańskiej stały się terenami misji".

Wcześniej podczas porannej mszy w bazylice świętego Piotra z okazji zamknięcia synodu papież stwierdził w homilii, że w regionach dawno temu zewangelizowanych "światło wiary osłabło", a "ludzie oddalili się od Boga".

"Osoby, które utraciły więc wielkie bogactwo, utraciły wzniosłą godność - nie wynikającą z sytuacji ekonomicznej czy władzy doczesnej, lecz chrześcijańskiej - straciły pewne i stabilne ukierunkowanie życia i stali się, często nieświadomie, ludźmi żebrzącymi o sens swej egzystencji" - dodał.

"Tak wiele osób potrzebuje nowej ewangelizacji, czyli nowego spotkania z Jezusem Chrystusem"- podkreślił papież.

Wskazał, że nowa ewangelizacja dotyczy całego życia Kościoła, którego zadaniem jest głoszenie orędzia zbawienia ludziom, nie znającym Jezusa Chrystusa.

Benedykt XVI przypomniał, że podczas synodu skonstatowano, iż istnieje wiele środowisk w Afryce, Azji i Oceanii, których mieszkańcy niecierpliwie oczekują, czasami nie będąc tego w pełni świadomi, pierwszego spotkania z Ewangelią.

Wezwał do modlitwy, aby rozbudzony został w Kościele odnowiony dynamizm misyjny.

"Globalizacja spowodowała znaczące przemieszczenia ludności; jednakże pierwsze głoszenie konieczne jest także w krajach zewangelizowanych już dawno temu. Wszyscy ludzie mają prawo do poznania Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii; temu właśnie odpowiada obowiązek chrześcijan, wszystkich chrześcijan - kapłanów, zakonników i świeckich - by głosić Dobrą Nowinę"- powiedział papież.

Mówił też o występującym na wszystkich kontynentach, zwłaszcza w krajach zlaicyzowanych zjawisku odchodzenia przez osoby ochrzczone od zasad życia, zgodnych z wymogami chrztu. Dodał, że Kościół zwraca na nie szczególną uwagę po to, aby na nowo spotkały Jezusa Chrystusa i ponownie odkryły radość wiary oraz powróciły do praktyki religijnej we wspólnocie wiernych.

Benedykt XVI zapewnił: "Oprócz nadal posiadających swą wartość tradycyjnych metod duszpasterskich, Kościół usiłuje posługiwać się także nowymi metodami, dbając jednakże o nowy język, dostosowany do różnych kultur świata, proponując prawdę Chrystusa w postawie dialogu i przyjaźni, która ma swe oparcie w Bogu". Wspomniał o nowych inicjatywach "kreatywności duszpasterskiej", podejmowanych w różnych krajach i wielkich metropoliach po to, aby dotrzeć do osób, które oddaliły się od Kościoła lub poszukują sensu życia.

Na zakończenie papież wezwał wiernych: "Usuńmy niepamięć o prawdzie, niewiedzę: i usuwając ciemności, które przeszkadzają nam widzieć, jak mgła dla oczu, kontemplujmy prawdziwego Boga; ponieważ nad nami, pogrążonymi w mrokach, więźniami cieniów śmierci zajaśniało światło z nieba, czystsze od słońca, słodsze od życia na tym świecie".

W synodzie biskupów na temat nowej ewangelizacji udział wzięła rekordowa liczba uczestników: 262 ojców synodalnych, w tym 103 z Europy i 63 z obu Ameryk. Było także 45 ekspertów. Przybyło 15 delegacji innych kościołów, między innymi zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Rowan Williams.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
soulmonster

Ten je...ny hitlerowiec coś próbuje jeszcze bełkotać ?W czasie II wojny światowej
biegał ten brudny kundel z panzerfaustem,strzelał do Polaków i naszych sojuszników.
To fałszywe i uzurpatorskie bydle z hitlerjugen.

p
pewnie

tak, ludzi co raz mniej płaci na tych mafiozów... to muszą postraszyć nie co tych co stoją jeszcze na granicy...

k
klr

Pedofilska banda ma braki w kasie?

Dodaj ogłoszenie