MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie podwyżka opłat za wodę w Łodzi. Tylko ile?

Mirosław Malinowski
Zakupy na zapas można zrobić, ale umyć się na zapas się nie da.
Zakupy na zapas można zrobić, ale umyć się na zapas się nie da. Polska Press
Łodzian czeka w najbliższym czasie podwyżka cen wody. Do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” trafił wniosek władz Łodzi o podwyżkę opłat. Ile? Tego już dokładnie nie wiadomo – Przemysław Daca, prezes Wód Polskich w liście otwartym twierdzi, że podwyżka opłat ma wynieść w tym roku 36 proc, a w kolejnych dwóch latach jeszcze o 8 proc.

Prezes jednocześnie zaapelował do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, by podjęła kroki w sprawie wycofania wniosku o podwyżkę, bowiem w czasie epidemii, kiedy woda jest konieczna ze względów higienicznych i sanitarnych, podwyższanie cen jest nieuzasadnione.

Z kolei Jacek Kaczorowski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi w swoim oświadczeniu twierdzi, że przedstawiona Wodom Polskim nowa taryfa opłat za wodę i ścieki nie zakłada absolutnie wzrostu opłat na poziomie 40 procent. „Przeciętnie każdy łodzianin zapłaci miesięcznie za zużytą wodę i odprowadzenie ścieków 5 zł więcej czyli około 60 złotych rocznie.”
- twierdzi prezes Kaczorowski. Decyzja co do ostatecznej wysokości podwyżek cen wody i ścieków powinna zapaść w ciągu miesiąca.

Jednak nawet jeżeli tegoroczny wniosek o zmianę taryfy ZWiK zostanie wycofany przez Łódź, to i tak opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków wzrosną, przewiduje to bowiem zaakceptowany przez Wody Polskie wniosek Łodzi z ubiegłego roku. Na tej podstawie od 13 czerwca w Łodzi za metr sześcienny łodzianie nie będą już płacić 4,42 zł brutto, a 4,51 zł brutto. Obniżona będzie za to opłata za odbiór ścieków – z 4,41 zł za m.sześć. do 4,38 zł. Dla statystycznej trzyosobowej łódzkiej rodziny, która zużywa ok. 10 m sześć. wody miesięcznie (i „produkuje” tyle samo ścieków) oznacza to w skali roku podwyżkę o ok. 7 zł. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiając pół roku temu projekt budżetu Łodzi na 2020 r., nie wykluczyła, że miasto może złożyć do Wód Polskich wniosek o zmianę taryfy opłat za wodę i ścieki w związku z tym, że Łódź otrzyma mniej pieniędzy z budżetu państwa, w wyniku zmniejszenia podatku PIT i będzie brakować pieniędzy w budżecie miasta.

Strażacy zakończyli akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Podpaleniem zajmuje się prokuratura:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany