Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankomaty w Polsce mają już 20 lat! W Łodzi jest ich prawie 500. (galeria zdjęć)

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak
Pierwszy łódzki bankomat stanął na parterze budynku przy al. Kościuszki 15. Na jego miejscu stoi obecnie jego następca.
Pierwszy łódzki bankomat stanął na parterze budynku przy al. Kościuszki 15. Na jego miejscu stoi obecnie jego następca. Łukasz Kasprzak
W październiku br. minie dokładnie 20 lat, od kiedy w Łodzi zainstalowano pierwszy bankomat.

Ta, jak początkowo wielu ją opisywało, skrzynia wydająca pieniądze, pojawiła się w budynku I oddziału dzisiejszego PKO Banku Polskiego przy al. Kościuszki 15. Stanęła na parterze, po prawej stronie od wejścia. Można było z niej skorzystać wyłącznie w godzinach pracy oddziału.
Niewiele później, bo w 1995 r., tego typu urządzenie zamontował także w Łodzi obecny Bank Pekao SA. Ulokował je w jedynej ówczesnej swojej siedzibie - przy ul. Piotrkowskiej 212/214. Po kilku latach, wraz z przeprowadzką oddziału, przeniesiono go na ul. Piotrkowską 288.

Ciekawostka dużych rozmiarów
Pierwsze łódzkie bankomaty były większe i cięższe od współczesnych. O umieszczeniu maszyny wypełnionej pieniędzmi w ścianie budynku nikomu się wtedy jeszcze nie śniło.
- Nasz pierwszy bankomat wywoływał ogromne zainteresowanie - mówi Dorota Ossowska, dyrektor placówki PKO BP przy al. Kościuszki 15. - Wielu łodzian przychodziło do oddziału nawet nie po to, by z niego skorzystać, ale by obejrzeć, jak wygląda taka maszyna. Początkowo niewielu z nich mogło skorzystać z oglądanego urządzenia. Tylko nieliczni posiadali karty bankomatowe.
Na maszyny z ciekawością spoglądali również sami pracownicy banków.
- Pierwsze bankomaty umieszczano wyłącznie na terenie istniejących oddziałów - mówi Tomasz Żółtański, dyrektor Biura Zarządzania Bankomatami i Terminalami Płatniczymi w Banku Pekao SA.
Przed pracownikami banków stało jeszcze jedno zadanie.
- Jednym z powodów, dla których zdecydowano się na wprowadzenie bankomatów, były próby zmniejszenia gigantycznych wówczas kolejek w bankach - opowiada Dorota Ossowska. - Do placówek przychodziło się przecież w tamtych czasach zarówno po to, by wypłacić pieniądze na zakupy, jak i zrobić przelew. Bankowości elektronicznej wtedy nie było. Skoro pojawiła się szansa na skrócenie ogonków, to należało z niej skorzystać.

Po jednym na 1,5 tys. osób
Tajemnicze skrzynki z pieniędzmi przyjęły się w Łodzi, błyskawicznie. W 1997 r. Bank Pekao SA miał już 9 tego typu urządzeń w mieście, a w 2000 r. - 25. Z kolei PKO BP uruchomiło w grudniu 2000 r. setny bankomat w województwie i 57 w stolicy regionu. Zlokalizowano go w Centrum Handlowym "Chrobry" przy ul. Gorkiego 63 na Widzewie. Dziś PKO BP ma 140 takich urządzeń w Łodzi, a Bank Pekao SA - 46. W sumie, dołączając pozostałe banki i firmy, można doliczyć się ich obecnie blisko 500. Jeden bankomat przypada więc na około 1,5 tys. mieszkańców.
Pierwszy łódzki bankomat Banku Pekao trafił do magazynu w Warszawie. Ten PKO BP zachował się jedynie na fotografiach.
- Średnia żywotność bankomatu wynosi od 7 do 10 lat - mówi Tomasz Żółtański. - Wpływ na nią ma liczba dokonywanych transakcji oraz warunki atmosferyczne. Maszyny umieszczone pod chmurką są bardziej narażona na kaprysy pogody.

***
Pierwszy bankomat został wymyślony w 1939 r. przez amerykańskiego wynalazcę, Ormianina z pochodzenia, Luthera G. Simjiana. Zbudowano go w 1960 r. Po pół roku został zdemontowany z powodu braku akceptacji przez ogół klientów. Najczęściej składały w nim depozyty osoby obawiające się identyfikacji - gracze wygrywający w kasynach i prostytutki.
Niezależnie wynalazcą bankomatu był też John Shepherd-Barron, a pierwsze urządzenie tego typu na świecie pojawiło się w Londynie 27 czerwca 1967 r. Pod koniec lat 60. XX wieku na świecie było 781 bankomatów, z czego 595 w Wielkiej Brytanii.

Więcej w dzisiejszym, piątkowym wydaniu Expressu Ilustrowanego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany