6 rzeczy, które warto wiedzieć o kredycie samochodowym

Materiał informacyjny - Rankomat
Kredyt samochodowy to forma finansowania stanowiąca ciekawą alternatywę dla leasingu z opcją wykupu czy klasycznego kredytu gotówkowego. Pozwala na skorzystanie z atrakcyjnych warunków kredytowania i nabycie nowego auta z salonu lub kilkuletniego pojazdu z rynku wtórnego. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach taniego kredytu na samochód i gdzie znaleźć najlepsze oferty.

1. Kredyt samochodowy — nie tylko na zakup auta

Co do zasady pieniądze pozyskane z kredytu samochodowego należy przeznaczyć na zakup środka transportu. Informacja o dokładnym celu zobowiązania zawsze znajduje się w umowie zawieranej przed przekazaniem środków na konto kredytobiorcy. W odpowiedniej rubryce określającej przeznaczenie kredytu może widnieć nie tylko auto, ale również motocykl, naczepa czy nawet łódź motorowa. Kredyt na samochód to więc popularnie stosowana nazwa dotycząca pożyczki zaciągniętej na nabycie pojazdu, na sfinansowanie którego zgodzi się bank.

2. Tani kredyt samochodowy, czyli jaki?

Przeglądając kredyty samochodowe, można pogubić się w gąszczu ofert opisywanych za pomocą różnych parametrów. Na co więc zwrócić uwagę podczas poszukiwań jak najkorzystniejszego wariantu finansowania? Do wiarygodnego porównywania propozycji najlepiej wykorzystać całkowity koszt kredytu. Przedstawia on wszelkie koszty (odsetki, opłaty, prowizje, marże i podatki), które musisz ponieść w związku z zawarciem umowy z bankiem. Przy zestawianiu ze sobą ofert warto porównać wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wyraża ona procentowo całkowity koszt kredytu w stosunku rocznym. Co do zasady, im wyższe RRSO, tym droższe zobowiązanie. W znalezieniu najlepszych ofert finansowania pomoże Ci porównywarka dostępna na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/.

3. Kredyt samochodowy na auto używane? Czemu nie!

Wiele osób rezygnuje z kredytu na samochód w obawie, że bank nie zgodzi się na sfinansowanie zakupu pojazdu z „drugiej ręki”. Okazuje się jednak, że kredytodawcy bez problemu pożyczają pieniądze na auto używane, nawet w sytuacji, gdy sprzedawca jest osobą prywatną. Ważne, aby samochód miał maksymalnie 8-10 lat. Jego cena nie powinna odbiegać od jego wartości rynkowej. Duże znaczenie ma również stan prawny przedmiotu finansowania.

Warto wiedzieć! Limit wieku przy zakupie używanych pojazdów ciężarowych jest nieco bardziej elastyczny. Niektóre banki są gotowe udzielić finansowania na nabycie pojazdu mającego nawet 10-15 lat. 
 

4. Przedmiot finansowania zabezpiecza kredyt samochodowy

Osoby zdecydowane na kredyt samochodowy często mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnych warunków kredytowania, rzadko spotykanych np. przy standardowych pożyczkach gotówkowych. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu spłaty. Banki przy takiej formie finansowania niemal zawsze decydują się na:

  • cesję z polisy AC — pozwala ona ochronić interes kredytodawcy na wypadek sytuacji, w której pojazd ulegnie zniszczeniu np. w wypadku spowodowanym przez właściciela auta;
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie — polega na zawarciu umowy, na skutek której prawo własności do pojazdu przechodzi na dłużnika dopiero w momencie uregulowania przez niego wszystkich rat kredytu;
  • depozyt karty pojazdu — ma uniemożliwić kredytobiorcy sprzedaż auta bez konsultacji z bankiem.

Szczegółowe informacje co do stosowanej formy zabezpieczenia kredytu zawsze znajdują się w umowie kredytowej. W razie wątpliwości zawsze warto przedyskutować konkretne zapisy z pracownikiem banku.

5. Zdolność kredytowa ma znaczenie

Mogłoby się wydawać, że skoro przy kredycie samochodowym pojazd stanowi zabezpieczenie spłaty, bank w mniej restrykcyjny sposób podchodzi do tematu zdolności kredytowej. Z punktu widzenia tej instytucji ważne jest, aby klient był w stanie spłacić zobowiązanie w umówionym terminie. Dlatego przed przekazaniem pieniędzy kredytodawca zawsze sprawdza bazy takie jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Dzięki temu może mieć pewność, że potencjalny kredytobiorca jest osobą wiarygodną. Niektóre banki proszą o potwierdzenie wysokości zarobków np. zaświadczeniem o dochodach lub wyciągiem z konta. Przeważnie wszystkie te formalności da się załatwić przez internet i bez wychodzenia z domu.

 6. Istnieją różne rodzaje kredytów samochodowych

Kredyty samochodowe rozróżnia się wg sposobu spłaty. Tradycyjne zobowiązanie przewiduje zwrot należności w formie równych rat, przez co przypomina klasyczne kredyty gotówkowe.

Innym popularnym rozwiązaniem jest finansowanie z ratą balonową. Co to oznacza? Przy takim kredycie pierwsza płatność opiewa na dość dużą kwotę i stanowi pewnego rodzaju wkład własny. Kolejne należności są znacznie niższe i przypominają standardowe raty. Ostatnia zaś, nazywana balonową, ma dość dużą wartość i pozwala na szybką spłatę zobowiązania.

Część osób decyduje się również na tzw. kredyt 50/50, przewidujący konieczność uregulowania od 2 do maksymalnie 4 rat.
Kredyt samochodowy to opłacalny sposób na sfinansowanie środka transportu. Pozwala nabyć wymarzone auto bez konieczności wydawania jednorazowo dużej kwoty gotówki. Sprawdź najlepsze oferty finansowania pojazdu na stronie: https://finanse.rankomat.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany