17 milionów zł na kształcenie zawodowe - nowoczesne wyposażenie pracowni, staże i szkolenia dla uczniów i nauczycieli

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Młodzież w łódzkich szkołach zawodowych – technicznych i branżowych - zdobywa doświadczenie na tym samym sprzęcie, na którym będzie pracować u przyszłego pracodawcy. Na zakup wyposażenia pracowni szkolnych i staże zawodowe przeznaczonych zostanie 17 mln zł. To nowy projekt unijny, który ruszy w lutym i potrwa dwa lata. Weźmie w nim udział 5 placówek.

- Chcemy, by łódzka młodzież nie tylko uczyła się w jak najlepszych warunkach, ale przede wszystkim, by gdy kończy technika, szkoły branżowe była "atrakcyjnym" pracownikiem dla rynku pracy. Taki podstawowy warunek spełnia ten projekt, w którym zdobyliśmy 17 mln zł z Unii Europejskiej na praktyki dla uczniów oraz szkolenia dla nauczycieli i na zakup nowoczesnego wyposażenia. Wyposażenia, które młody człowiek znajdzie u swojego przyszłego pracodawcy, gdy wyjdzie z murów szkoły – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
Nowy projekt dla techników i szkół branżowych prezentowany był w Zespole Szkół Gastronomicznych, który kształci przyszłych kucharzy, kelnerów czy barmanów.
- I tu już dziś młodzież uczy się gotować na takim sprzęcie, jaki znajdzie w najnowocześniejszej nawet restauracji, barman ma do nauki tak wyposażony bar, jaki znajdzie w pubie. Podkreślam: już dziś, ponieważ szkoła z podobnego projektu unijnego wyposażyła m.in. dwie sale do nauki zawodu. A w sumie jako placówka realizowaliśmy aż 10 podobnych projektów – dodaje Zofia Wrześniewska, dyrektor Zespołu Szkół.
Pierwsze projekty ruszą w lutym. Potrwają 2 lata – podkreśla Sławomir Granatowski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi.
Dofinansowanie w tym projekcie przeznaczone będzie na:
- staże, praktyki, szkolenia dla uczniów,
- poszerzenie oferty edukacyjnej o zajęcia specjalistyczne dla uczniów,
- staże, praktyki, szkolenia dla nauczycieli,
- doposażenie placówek (pracowni i warsztatów szkolnych) dla zawodów szkolnictwa zawodowego w nowoczesny sprzęt, materiały dydaktyczne zapewniające wysoką jakość kształcenia i umożliwiające realizację podstawy programowej kształcenia zawodowego.
Przykłady doposażenia:
- doposażenie i adaptacja pracowni technologii gastronomicznej dla Zespołu Szkół Gastronomicznych - zakup pieca konwekcyjnego (sprzęt tej klasy znajduje się
w większości restauracji w Polsce); zakup wysokiej klasy sokowirówek; zakup wychładzarek.
- doposażenie pracowni betoniarsko-zbrojeniowej,
- doposażenie pracowni urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (np. zestaw do serwisowania instalacji solarnych),
- doposażenie pracowni hydraulicznej,
- doposażenie pracowni automatyki i robotyki
- doposażenie pracowni komputerowych technik multimedialnych dla zawodu technik fotografii i multimediów w ramach zakupów w zakresie sprzętu i oprogramowania,
- doposażenie pracowni dla zawodu technik weterynarii
Dofinansowanie otrzymają następujące placówki:
- Zespół Szkół Gastronomicznych,
- Zespół Szkół Budowlano-Technicznych im. Stefana Kopcińskiego,
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
- Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego,
- Technikum nr 3 w partnerstwie ze Strefą Edukacji

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie