Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 mln złotych od znanej firmy dla Kliniki Neurologii w Matce Polce w Łodzi. Zobacz, na co zostaną wykorzystane te środki FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Klinika nie była remontowana od 26 maja 1989 r. Wtedy to łódzki szpital rozpoczął swoją działalność. Klinika jest wyjątkowa z wielu powodów: przyjeżdżają do niej dzieci z całej Polski, podawane są w niej najdroższe leki na świecie i ma wyjątkowego szefa.

Rossman dla Matki Polki
Dzięki wsparciu firmy Rossman klinika zostanie gruntownie wyremontowana i rozbudowana.
- To jest dla nas wszystkich radosny dzień i jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom firmy Rossman za to, że nas chcieli wspomóc - mówi prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor szpitala "Matki Polki". - W klinice neurologii leczone są dzieci, które często już n początku swojej drogi zostały boleśnie doświadczone przez los. My się bardzo staramy, mamy serce na dłoni, ale jeśli to dziecko w środowisku, które jest nieładne, to ten lęk, niepokój, strach i narasta. Myślę, że w tym nowym środowisku ten stres, to ta choroba będzie łagodniej znoszona przez to dziecko.

Z okazji urodzin dla ICZMP
[b]- Dwa dni temu nasza firma świętowała swoje 30-lecie i jest taki bardzo miły zwyczaj przy obchodzeniu urodzin, że Jubilat lub Jubilatka sprawia sobie prezent rozpoczynając jakąś inicjatywę dobroczynną co jest bardzo fajne - twierdzi Marcin Grabara, prezes firmy Rossman. - Nie chodzi tylko o to, że robimy coś dla dzieci dotkniętych przez los, ale bardzo dużo robimy tez dla siebie, swojej firmy. Tego typu inicjatywna buduje naszą markę, zaufanie klientów do nas. Dziś każda firma, która liczy się na rynku musi nie tylko maksymalizować zyski ale też czynić coś dla społeczeństwa według tej nowoczesnej roli jaką powinna odgrywać. Ale też wspólna inicjatywa jednoczy pracowników Rossmana.
[/b]
Jak przypominała Renata Lach, wiceprezes firmy Rossman, pierwsza drogeria firmy Rossman w Polsce powstała na Piotrkowskiej w Łodzi.

Wielka radość w Matce Polce
- Jestem dziś bardzo, bardzo szczęśliwy - mówi dr hab. Łukasz Przysło, p.o. Kierownika Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii ICZMP. - W rzeczywistości za drzwiami kliniki czas się zatrzymał w 1989 r. Praca w takiej przestrzeni jest trudną pracą. Liczba pacjentów z chorobami układu nerwowego w populacji dziecięcej rośnie lawinowo. W 2018 r było ok. 1700 hospitalizacji, a w 2022 r - 2996.
Ekstremalnie w Matce Polce
Jak mówił doktor Przysło stwarza to ekstremalne warunki. I pacjenci i ich rodzice, a pracujemy z dzieckiem ciężko chorym, doświadczonym przez los, są to dzieci z niedowładami, głębokimi niepełnosprawnościami intelektualnymi, z ciężkimi neuroinfekcjami, bólami głowy, pobudzone psychoruchowe, którzy wymagają bardzo szczególnej i komfortowej opieki, której teraz pracownicy szpitala nie są w stanie im zapewnić.

Klinika będzie alokowana tam gdzie tej przestrzeni będzie więcej. Znakomita większość sal to będą sale jednoosobowe z węzłem sanitarny, będą w pełni profesjonale izolatki. Będzie też bardziej komfortowa przestrzeń do prowadzenia zabiegów, które są codziennie wykonywane - punkcji lędźwiowych oraz podawaniem dolędźwiowo najdroższego leku świata, nusinersenu (od 2019 r). Obecnie jest tylko jedna ciasna sala zabiegowa. Będzie odrębna sala punkcyjna. Będzie odrębna przestrzeń dla neurologopedy i neuropsychologa, odrębna przestrzeń do rehabilitacji. Będą w niej 32 zamiast 25 łóżek. Obecnie codziennie jest w niej hospitalizowanych więcej pacjentów niż wynika to z zakontraktowanej liczby łóżek.
Projekt zapowiada, że będzie to ośrodek na światowym. Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont - wymaga to częściowego przeniesienia części klinik i oddziałów, które w tym czasie muszą pracować. Ale wszyscy mają nadzieje, że stanie się to w tym roku.
Marzeniem pracowników Kliniki Neurologii jest odrębny Pododdział Rehabilitacji Całodobowej. Liczba urazów czaszkowo-mózgowych jest co prawda na stałym poziomie, ale więcej jest dzieci po udarach, których jest wśród dzieci coraz więcej oraz dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, z autyzmem, zaburzeniami koncentracji uwagi. Jest to domena pierwotnie psychiatrów, ale obecnie w niej jest jeszcze większy dramat, a każdy pacjent psychiatryczny musi być zdiagnozowany neurologicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany