10 tysięcy zł dla każdego stypendysty. W Łodzi rozdano prezydenckie stypendia. Wybrano 12 stypendystów

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Maciej Kądziela, muzyk saksofonista.
Maciej Kądziela, muzyk saksofonista. umł
12 młodych artystów z Łodzi otrzymało stypendia artystyczne prezydenta miasta Łodzi w wysokości 10 tysięcy zł dla każdego. Dzięki nim będą oni mogli zrealizować projekty z dziedziny muzyki, tańca, sztuk malarskich, na poziomie profesjonalnym. Gotowe projekty będą dostępne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Będzie je można oglądać na portalach społecznościowych i profilach artystów. Oto zwycięzcy tegorocznego konkursu stypendialnego:

Kacper Zaorski-Sikora - „Nieoczywiste piękno. Działania malarskie w przestrzeni miejskiej Łodzi” - Projekt ma na celu ukazanie malarstwa jako medium żywego, wpisującego się w kontekst miejsca, z którym wchodzi w interakcje, nadaje mu nowe znaczenie, ożywia. Zainteresowanie działaniami artystycznymi osób niebędących na co dzień odbiorcami sztuki wysokiej, przechodniów na ulicy, społeczności lokalnej. W przestrzeni pracowni powstaną prace malarskie abstrakcyjne, figuratywne oraz instalacje malarskie i asamblaże z elementów znalezionych. Następnie zostaną one umieszczone w przestrzeni miejskiej (za pomocą instalacji w przestrzeniach zdegradowanych, pustostanach oraz obrazów multimedialnych wyświetlanych na wybranych ścianach, obiektach). Rejestracja procesu zostanie każdorazowo upowszechniona w sieci.

Karol Szlawski - "Ziemia Obiecana A.D. 202X" - Projekt „Ziemia Obiecana A.D. 202X” zakłada napisanie tekstu dramatycznego, na podstawie którego zrealizowany zostanie spektakl przez kolektyw GRUPA TARTAK. Nie będzie to współczesna adaptacja powieści Reymonta, a próba zastanowienia się nad motywacją dzisiejszych trzydziestolatków, którzy traktują miasto Łódź jako miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Wszystko zostanie podlane rock`n`rollowym sosem, doprawione solidną szczyptą czarnego humoru i wymieszane jak w prawdziwej łódzkiej zalewajce. W realizacji scenicznej wystąpią m.in. Dagmara Mrowiec-Matuszak, Adrianna Mrowiec, Paweł Erdman, Paweł Paczesny, Dasiek Kwiatkowski, Małgorzata Witkowska, Michalina Rodak. Scenografią oraz choreografią zajmie się Milena Czarnik, a muzykę skomponuje Rafał Matuszak – znany z zespołu COMA.

Magdalena Prochasek-Jakubowska - „Dalszy ciąg sztuki jutro odegrany zostanie” - Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.

Anna Furkałowska - muzyka „Dalszy ciąg sztuki jutro odegrany zostanie” - Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.

Maciej Kądziela - muzyka ,,Koncert na saksofon Improwizowany i trio fortepianowe'' - doktorant na naszej Akademii Muzycznej, jest wybitnym młodym saksofonistą jazzowym. Kształcił się w Polsce i Danii. Od niedawna prowadzi na Akademii zajęcia ze studentami. Stypendium otrzymał na skomponowanie Koncertu na Saksofon Improwizowany i trio fortepianowe. W roku 2021 saksofon liczyć będzie dokładnie 180 lat od jego powstania. Czyni go to wciąż stosunkowo nie odkrytym lecz jednocześnie bardzo popularnym instrumentem poprzez wiele różnorodnych walorów brzmieniowych które posiada. Założeniem głównym jest skomponowanie koncertu saksofonowego, który odbiega od konwencji związanych zarówno z formą, jak i z tradycyjnym zastosowaniem saksofonu w jazzie. Koncert będzie się składał z 6 utworów i powstanie we współpracy z wybitną polską pianistką Katarzyną Pietrzko i jej triem fortepianowym. Maciej Kądziela mówi: Nowatorskie podejście do saksofonu jest dla mnie jako łodzianina z wyboru ważne bo pokazuje jak klimat miasta, w którym się realizuję artystycznie i naukowo, miasta awangardy, wpływa na myślenie artystyczne. Jeden z niewielu polskich muzyków wyróżnionych w magazynie Downbeat.

Aleksandra Wysokińska - "Więc kocham twą urodę złą…" - Projekt opiera się na audiowizualnej dokumentacji mniej reprezentatywnych i medialnych obszarów Łodzi. Bazując na osobistym archiwum powstającym od 2014 roku i doświadczeniu nabytym w toku jego tworzenia autorka chce uchwycić ducha przemian dokonujących się dynamicznie w ostatnich latach na terenie miasta. Będzie to jednak spojrzenie krytyczne, obejmujące jak najszersze spektrum zjawisk społecznych. Działania obejmą pracę z archiwum, powstanie nowych fotografii oraz nagranie rozmów z mieszkańcami. Efektem będzie powstanie ogólnodostępnej strony internetowej oraz wystawa fotograficzna.

Ewelina Hajda - "Nowa kompozycja na marimbę solo, audio-playback i video" - Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.

Ponadto stypendia jeszcze otrzymali:
Sara Kozłowska - taniec
Maria Krasnodębska - sztuki wizualne
Karolina Zajdel - teatr, edukacja kulturalna i artystyczna
Magdalena Skrzypczak - literatura
Karolina Gębka - sztuki wizualne

Dla kogo brytyjskie Oscary?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie