Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zużycie węgla w 2023 roku najniższe w historii Europy! W UE jest kraj, który 75 proc. energii produkuje z OZE

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Są w Europie kraje, w których udział OZE w produkcji energii elektrycznej sięga już 50, a nawet 75 proc.
Są w Europie kraje, w których udział OZE w produkcji energii elektrycznej sięga już 50, a nawet 75 proc. 123rf.com/sunshineseeds
Spalanie paliw kopalnych w energetyce spadło w UE do najniższego poziomu w historii! Polska znalazła się wśród krajów, gdzie spalanie węgla i innych paliw kopalnych osiągnęło najniższy poziom w tym stuleciu.

Spis treści

Europa odchodzi od węgla

Spalanie paliw kopalnych w UE w celu uzyskania energii elektrycznej w 2023 r. spadło do najniższego poziomu w historii. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez ośrodek analityczny Ember. Pracownia donosi, że spadek produkcji paliw kopalnych w 2023 r. był spowodowany zmniejszonym zapotrzebowania na energię elektryczną, a także wzrostem wykorzystania tzw. czystej energii.

Każde z 27 państw członkowskich spaliło o 17 proc. mniej paliw kopalnych w procesie produkcji energii elektrycznej w okresie od stycznia do czerwca 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Cieszymy się, że zużycie paliw kopalnych spada, ale w dłuższej perspektywie poleganie w tym celu na spadku popytu nie będzie wystarczające. Musimy zastąpić tę energię, a nie tylko oczekiwać, że zniknie i nie zostanie wykorzystana – powiedział Matt Ewen, analityk danych w Ember i autor raportu cytowany przez brytyjski The Guardian w komunikacie PAP.

Włodarze Unii Europejskiej zobowiązują się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 65 proc. (w porównaniu z poziomem z 1990 roku), do 2030 roku.

Polska z najniższym zużyciem węgla w XXI wieku

Z raportu wynika także, że w pierwszej połowie 2023 r. wytwarzanie paliw kopalnych spadło o ponad 20 proc. w 11 krajach UE i o ponad 30 proc. w pięciu z nich. W czternastu krajach w tym okresie odnotowano najniższe w historii wytwarzanie paliw kopalnych. Najniższe zużycie węgla i innych paliw kopalnych w tym stuleciu zanotowano w:

  • Austrii,
  • Czechach,
  • Danii,
  • Finlandii,
  • Włoszech,
  • Polsce,
  • Słowenii.

Kilka krajów pobiło również rekordy w zakresie udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Grecja i Rumunia po raz pierwszy przekroczyły 50 proc., a Dania i Portugalia aż 75 proc.

Autorzy raportu wskazują, że to wysokie ceny energii obniżyły popyt na paliwa kopalne w Europie. Dodają jednak, że, „UE nadal jest uzależniona od paliw kopalnych”:

Biorąc pod uwagę, że znaczna część zapotrzebowania UE na paliwa kopalne jest zaspokajana poprzez przywóz z krajów trzecich, istnieje podatność na zagrożenia. Nawet niewielkie zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą prowadzić do podwyżek cen i potencjalnych niedoborów energii – dodał Petras Katinas, analityk ds. energii i współautor raportu, cytowany przez gazetę.

W Polsce przełomowy okazał się 2022 rok. Wysokie ceny węgla i wątpliwa dostępność sprawiły, że rekordowe wartości osiągnęła produkcja energii z OZE. Przykład innych krajów Europy okazuje, że odejście od węgla jest możliwe i konieczne.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zużycie węgla w 2023 roku najniższe w historii Europy! W UE jest kraj, który 75 proc. energii produkuje z OZE - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany