Zmarł Janusz Galewicz, współtwórca Misia Uszatka

(ei24)
Odsłonięcie pomnika Misia Uszatka na ul. Piotrkowskiej.
Odsłonięcie pomnika Misia Uszatka na ul. Piotrkowskiej. Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
W wieku 85 lat zmarł dziś w Łodzi Ja­nusz Ga­le­wicz - re­ży­ser i sce­na­rzy­sta fil­mów ani­mo­wa­nych oraz autor sztuk dla dzie­ci, współ­twór­ca m.in. se­ria­lu "Miś Usza­tek" i au­to­rem słów ty­tu­ło­wej pio­sen­ki z tej po­pu­lar­nej do­bra­noc­ki.

O śmier­ci ar­ty­sty po­in­for­mo­wa­ła rzecz­nicz­ka łódz­kie­go Se-ma-fo­ra Marta Mę­kar­ska.
Ja­nusz Ga­le­wicz (ur. 15.05.1928 r.) był re­ży­se­rem, sce­na­rzy­stą i au­to­rem sztuk dla dzie­ci. Ukoń­czył pe­da­go­gi­kę na Uni­wer­sy­te­cie Łódz­kim, stu­dio­wał też so­cjo­lo­gię. W la­tach 50. pra­co­wał w Te­atrze Lalek "Pi­no­kio" w Łodzi, a póź­niej na­wią­zał współ­pra­cę ze Stu­diem Ma­łych Form Fil­mo­wych Se-Ma-For. W la­tach 1968-1975 był dy­rek­to­rem i kie­row­ni­kiem ar­ty­stycz­nym łódz­kie­go stu­dia.

Ja­nusz Ga­le­wicz był po­my­sło­daw­cą se­ria­lu "Przy­go­dy Misia Uszat­ka", któ­re­go pier­wo­wzo­rem li­te­rac­kim były miś z klap­nię­tym uszkiem z opo­wia­dań Cze­sła­wa Jan­czar­skie­go, oraz jed­nym z jego głów­nych twór­ców. Ga­le­wicz nie tylko pisał sce­na­riu­sze, ale rów­nież two­rzył po­my­sły na nowe od­cin­ki i roz­bu­do­wy­wał li­te­rac­kie kon­cep­cje Jan­czar­skie­go. Był też au­to­rem słów do pio­sen­ki Misia Uszat­ka "Pora na do­bra­noc", którą skom­po­no­wał Piotr Her­tel.

Współtwórca serialu "Miś Uszatek", produkowanego od 1975 r., ma w dorobku rów­nież takie filmy ani­mo­wa­ne jak se­rial "Trzy Misie" (sce­na­riusz, re­ży­se­ria) oraz "W kra­inie Czar­no­księż­ni­ka Oza". Swoje sce­na­riu­sze two­rzył rów­nież pod pseu­do­ni­mem Łu­kasz Czer­wiec.

Serial "Przygody Misia Uszatka" cieszył się wiel­ką po­pu­lar­no­ścią; emi­to­wa­no go w ponad 20 kra­jach świa­ta. Na Wę­grzech miś na­zy­wa się "Fules Macko", w Ja­po­nii "Oy­asu­mi Ku­ma-chan", w Fin­lan­dii "Nalle Lup­pa­ko­rva" a w Sło­we­nii "Me­dve­dek Uhec". Imię Uszat­ka nosi wiele pol­skich przed­szko­li, zaś w Łodzi miś ma także swój mini po­mnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łódzki
odszedł idol mojego dzieciństwa
s
smutek
Zmarł Człowiek, który pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Najszczersze wyrazy współczucia dla Najbliższych, i Znajomych , ś.p. Janusza Galewicza. Wiecznej szczęśliwości-niechaj dobry Bóg, przyjmie Pana, na Wyżyny Niebiańskie. (")
Ł
Łodzianin
TYLKO JEDNA SPRAWA, CZEMU NIE JEST WYRAŹNIE NAPISANE, IŻ BYŁ TO ŁODZIANIN? TO, ŻE URODZIŁ SIĘ W ŁODZI TO DLA MNIE BARDZO WAŻNA INFORMACJA I SPRAWA. NIE DLA KAŻDEGO JEST TO OCZYWISTE, A JEST SIĘ CZYM CHWALIĆ I PODKREŚLAĆ SKĄD BYŁ TEN CZŁOWIEK. NASZ CZŁOWIEK. POZDRAWIAM.
Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie