Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Henning Mankell - popularny szwedzki autor kryminałów

AIP
Jak poinformowały światowe agencje w wieku 67 lat zmarł na raka płuc popularny szwedzki autor powieści kryminalnych – Henning Mankell

O swojej chorobie poinformował świat na początku 2014 roku, na łamach „Goeteborgs-Posten”, zapowiadając jednocześnie, że nie zamierza przez to rezygnować ze swej działalności literackiej i społecznej. W swojej działalności poruszał bowiem często tematy, dalekie od literatury, analizując zmiany zachodzące w mentalności szwedzkiego społeczeństwa oraz międzyludzkie relacje.

Z kolei z racji fascynacji Afryką często w jego publikacjach pojawiały się akcenty krytykujące ekonomiczną eksploatację tego kontynentu oraz bierność świata wobec degeneracji afrykańskich społeczeństw i kultury. Adresatami jego twórczości są zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Wielokrotnie wypowiadała się na palące tematy związane z Czarnym Lądem, deklarując swoje poglądy socjalistyczne.

Mankell urodził się w Sztokholmie, dorastał w Sveg (region Härjedalen) oraz w Borås (Västergötland). Ojciec Henninga, Ivar, był sędzią, a dziadek, również Henning – kompozytorem. Pisarz jest żonaty z Evą Bergman, córką Ingmara Bergmana. Mieszkał na zmianę w Szwecji i Mozambiku, gdzie organizował m.in. teatr dla ubogich autochtonów.

Jednak największą popularność przyniosła mu seria powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz policji Kurt Wallander. Fikcyjny policjant mieszka i pracuje w Ystad, a w powieściach wspólnie z grupą współpracowników z komendy poszukuje sprawców brutalnych morderstw. Publikacja serii rozpoczęła się w 1991 roku i objęła kilkanaście tomów. Powieści Mankella zostały przetłumaczone na kilkanaście języków świata i sprzedane w nakładzie kilku milionów.

W tych kryminałach Mankell kładł duży nacisk na pokazanie żmudnej pracy policji, drobiazgowo rejestruje procesy myślowe swoich bohaterów. Poprzez drobiazgową rejestrację myśli i czynów bohaterów Mankell jako autor próbuje dociec, jakie są przyczyny zmian w mentalności szwedzkiego społeczeństwa u schyłku XX i na początku XXI wieku.

Bohaterowie Mankella, wyrośli w społeczeństwie dobrobytu szwedzkiego modelu państwa socjalnego, muszą stawić czoła brutalizacji stosunków międzyludzkich, wszechobecności przemocy, często wywoływanej przez kulturę masową, wpływowi emigrantów na hermetyczne dotąd społeczeństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany