Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zieleń miejska w Łodzi. Ponad sto zielonych projektów Budżetu Obywatelskiego 2023 roku dotyczy pielęgnacji i urządzania miejskiej zieleni

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W ramach realizacji zielonych projektów zostaną postawione hotele dla dzikich pszczół i innych owadów.
W ramach realizacji zielonych projektów zostaną postawione hotele dla dzikich pszczół i innych owadów. UMŁ
W XI edycji Budżetu Obywatelskiego łodzianie najczęściej wybierali zadania dotyczące ochrony środowiska i miejskiej zieleni. Zwyciężyło ponad 100 projektów z tej kategorii. W poprzednich edycjach tzw. zielone projekty zajmowały trzecie i dalsze miejsca pod względem liczby zdobytych głosów. Teraz są na pierwszej pozycji.

Łodzianie nie chcą zabetonowanego miasta

- W mieście brakuje zieleni, panuje betonoza. A mieszkańcy są świadomi tego, że zieleń jest potrzebna, po to by na przykład wstrzymywać wodę opadową, której jest coraz mniej - mówi Kamila Ścibor, liderka projektu na Rokiciu.

Wygrały dwa jej projekty. Pierwszy to zamek dla dzikich ptaków na jeziorku w parku Sielanka i posadzenie roślin wzdłuż brzegów, drugi projekt to zielone strefy wypoczynku na ul. Prądzyńskiego i Czahary.

Zieleń miejska w Łodzi. Sanatorium dla pomników przyrody

Łodzianie szczególną troską otaczają drzewa - wynika z liczby projektów, które dotyczą pielęgnacji, leczenia czy sadzenia dużych roślin. W kilku miejscach, np. w parku Sielanka, im. Rejtana, na Radogoszczu drzewa, w tym pomniki przyrody trafią do sanatorium - takie jest hasło zwycięskich zadań. Przewidują one przeprowadzenie zabiegów poprawiających strukturę gleby, zastosowania preparatów mikoryzowych i biostymulujących, wiązań w koronach drzew, podpór i odciągów stabilizujących je w gruncie, utylizację i rozbiórkę zalegającego betonu i gruzu, które przykrywają bryłę korzeniową. Wszystko to ma na celu poprawę jakości środowiska życia drzew najcenniejszych w krajobrazie miasta, głównie pomników przyrody.

Ponadto pielęgnacji zostaną poddane drzewa rosnące przy ul. Hipotecznej, klony przy ul. Klonowej i drzewostan parku Julianowskiego. "Dbajmy o aleje starych drzew" to projekt, dzięki któremu przeprowadzi się prace pielęgnacyjne kasztanowców i pozostałych drzew wzdłuż ulicy Kosynierów Gdyńskich od ul. Tuszyńskiej do ul. Rzgowskiej. O zieleń zadba się także
w parkach im. Andrzeja Struga, im. Staszica im. Matejki, im. Zaruskiego, w Lesie Okręglik, na Stawach Wasiaka i w Lesie Komunalnym Lublinek.

Żonkile i tulipany na torowisku tramwajowym

Łodzianie polubili kwietne łąki. Kolejne kwitnące poletka zostaną założone na skwerze im. Jagiełły, na ul. Mackiewicza, ul. 11 Listopada, w parkach nad Jasieniem, Widzewska Górka, Podolskim, przy ul. Mazowieckiego i Łokietkówny. Lawendowe pole ozdobi park im. Żeromskiego. Spodobały się także barwne kobierce z roślin cebulowych. Kolejny taki dywan z tulipanów, żonkili i narcyzów rozłoży się wiosną wzdłuż głównej alei parku Zatorze przy ul. Jutrzenki. Pod hasłem "Kwiaty na tory" tulipany i żonkile zostaną posadzone wzdłuż torów tramwajowych na al. Piłsudskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany