Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie z "Expressem". Zapobiec chorobie

Sylwester Mudzo
Nie ma lepszej metody na zdrowie, niż zapobieganie chorobie. Jeśli się pojawi, jest nie tylko świadectwem słabości organizmu, ale również groźnym intruzem osłabiającym jego potencjał, wyrządzającym mu często trwałe szkody.

Tydzień temu pisaliśmy o naturalnych preparatach antyrakowych. Jak większość środków tego typu świetnie sprawdzają się w profilaktyce choroby. Gdy już zachorujemy i leczymy się z wykorzystaniem nowoczesnych metod, musimy zdawać sobie sprawę, że decyzja o ich stosowaniu bądź nie zależy od lekarza. Nasza swoboda i wolność wyboru są najważniejsze wtedy, gdy stosujemy metody uodpornienia organizmu i zapobiegania chorobom.

Oczyścić organizm
Naturalna medycyna podkreśla znaczenie zapobiegania zatruciu organizmu toksynami i oczyszczania, gdy doszło do ich kumulacji.

Kluczowe znaczenie w zapobieganiu ma to, co jemy i ile jemy. Wiadomo, że organizm obciążony nadmiarem białka, węglowodanów, tłuszczu gorzej radzi sobie z usuwaniem szkodliwych substancji. Jeżeli jemy za dużo pokarmów zakwaszających, jest jeszcze gorzej. A gdy do tego w codziennym jadłospisie dominują pokarmy słodkie, z białej mąki, bogate w tłuszcze rafinowane, to po jakimś czasie taki organizm staje się bezradny. Wtedy pojawiają się choroby. I nie ma w takim przypadku cudownych preparatów. Musimy zacząć od oczyszczenia.

Zdrowa moda na glony
W Japonii, jednym z najbardziej długowiecznych społeczeństw, od dawna w menu znajduje się niezwykły glon o nazwie chlorella. Niezwykły, bo działający jak lekarstwo i zabezpieczający człowieka przed mnóstwem chorób. Chlorella zawiera zdumiewające, jak na ten prosty, jednokomórkowy organizm, ilości minerałów, witamin, aminokwasów oraz innych substancji wzmacniających nasz system odpornościowy, eliminujących toksyny z organizmu, pomocnych w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, chorób wirusowych i grzybiczych. Spożywanie chlorelli pobudza produkcję interferonu, co czynią ją silnym środkiem antynowotworowym. Dodawana jako przyprawa (choć jest też dostępna w postaci tabletek) do potraw spełnia rolę "wymiatacza" środków chemicznych i metali ciężkich z naszego organizmu.

Pozbyć się grzybów
Nawet jak zmienimy dietę, doprowadzimy organizm do równowagi i pozbędziemy się wysokoprzetworzonej i konserwowanej żywności, pozostanie jeszcze jeden groźny przeciwnik zdrowia - grzyby i pleśnie. Z chęcią zbieramy i jemy grzyby jadalne, jemy sery pleśniowe i poddane fermentacji napoje mleczne. Jednak obok tego dobrego wizerunku mają grzyby i pleśnie swoją drugą, mroczną stronę. Obecne niemal wszędzie potrafią zaatakować nie tylko żywność, ziarna zbóż, orzechy (głównie ziemne) ale i drewno, a nawet beton.

Nafaszerowane w wielkich fermach antybiotykami zwierzęta, które dodatkowo karmiono zagrzybionym ziarnem lub paszą, mają w mięsie i mleku liczne mykotoksyny, które potem trafiają do naszego organizmu. Tymczasem są one niezwykle silnym czynnikiem rakotwórczym i nawet w niewielkich ilościach mogą wyrządzić w organizmie ogromne szkody.

Niewłaściwe przechowywanie żywności (ciepło i wilgoć) powodują, że grzyby dostają się do ryżu i kasz, które trzymamy w kuchni. Są w stanie zaatakować nawet pojemniki z suchymi przyprawami. Tylko trzymanie ich w szczelnych pojemnikach, kontrola zapachu i smaku pozwalają szybko pozbyć się skażonej żywności. Chłód i brak wilgoci jest najlepszym sposobem na chronienie pokarmu przed pleśnieniem. Jednak często pokarmy już od producenta trafiają do nas zagrzybione. Nie zawsze da się to wykryć i wówczas jesteśmy skazani na spożywania niebezpiecznej żywności.

Obok wspomnianych już nowotworów, oraz chorób układu oddechowego grzyby, pleśnie i drożdże odpowiadają za wiele innych schorzeń. Mają udział w chorobach układu trawiennego, a nawet... paradontozie. I chyba stąd bierze się mała skuteczność leczenia chorób przyzębia. o

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany