Zbyt przyjaźni dla rywali. Ruch - Widzew 3:1

ei24
Kiedyś musiał przyjść taki dzień. Piłkarze Widzewa w 9. kolejce ekstraklasy po raz pierwszy zostali pokonani. Łodzianie ulegli Ruchowi w Chorzowie 1:3. Oczywiście było do przewidzenia, że zawodnicy z al. Piłsudskiego wreszcie nie zdobędą nawet punktu. Bez wątpienia boli jednak styl, jaki podopieczni trenera Radosława Mroczkowskiego zaprezentowali na Górnym Śląsku. Momentami wyglądali tak, jakby grali z sobą po raz pierwszy.

Kto zobaczył, jak wygląda ławka rezerwowych gości, przecierał oczy ze zdumienia. Siedzieli na niej niemal sami młodzi gracze, co było wynikiem z kłopotów kadrowych. Już wcześniej było wiadomo, iż na kameralnym stadionie przy ul. Cichej nie będą mogli wystąpić kontuzjowani: Łukasz Broź, Igor Alves, Souhail Ben Radhia, Jurijs Żigajevs oraz Damian Radowicz. A niemal tuż przed tym, jak widzewiacy wyjechali do Chorzowa okazało się, że Mroczkowski nie będzie mógł skorzystać z usług Sebastiana Madery oraz Przemysława Oziębały.

Szkoleniowiec czterokrotnego mistrza Polski wierzy, że Madera wróci do zdrowia przed derbami z ŁKS.
Widzew zaczął nawet nieźle, wydawało się, że to on kontroluje przebieg meczu. W 8 min powinno być 0:1, ale po ładnej akcji Piotra Grzelczaka i strzale z bliska Michal Pesković odbił piłkę (przez kolejne sekundy chorzowianie nie byli w stanie wybić jej z pola karnego). W 9 min Maciej Mielcarz uprzedził wybiegiem ekswidzewiaka Arkadiusza Piecha, a po centrze Wojciecha Grzyba lotu futbolówki nie przeciął Łukasz Janoszka (13 min). W 14 min ten napastnik niecelnie główkował, a w 21 min Grzelczak został zablokowany. W 22 min główkował z kolei Ugo Ukah, zaś w 25 min żaden z łodzian nie dopadł do piłki,,wyplutej'' przez Peskovicia po uderzeniu Mindaugasa Panki.

W 27 min sędzia uznał, że Ukah faulował Piecha. Strzał z wolnego Janoszki trafił w mur, dobijał Marcin Malinowski, a kierunek lotu piłki przeciął Maciej Jankowski, zupełnie myląc Mielcarza. Stracony gol zupełnie podciął skrzydła gościom, a Ruch szybko mógł prowadzić 2:0 (w 29 min po dośrodkowaniu Piecha w bramkę nie trafił Jankowski).
W 30 min słabiutko dysponowany Nika Dzalamidze znalazł się w,,szesnastce'' Ruchu, ale nic z tego nie wynikło. W 33 min z dystansu uderzał Igor Lewczuk, a po kilkudziesięciu sekundach golkiper chorzowian poradził sobie ze strzałem Panki. W 34 min Mielcarz obronił strzał Jankowskiego, a w 35 min świetnie odbił piłkę po uderzeniu Piecha. Tuż przed przerwą Pesković z trudem poradził sobie ze strzałem Grzelczaka, a po chwili Ukah trafił w obrońcę.

Po zmianie stron Adrian Budka strzelał z wolnego nad poprzeczką (48 min), a w 51 min fani Ruchu znów się cieszyli. Jak junior zachował się Panka, który stracił piłkę. Przejął ją Malinowski, podał do Jankowskiego, a ten bez problemu pokonał Mielcarza.
W 54 min kolejny były widzewiak Piotr Stawarczyk główkował w słupek, a w 61 min Jankowski uderzał nad poprzeczką. W 65 min Grzelczak popędził na bramkę, ale nie zdołał pokonać golkipera, a o dobitce Dzalamidze lepiej zapomnieć.
W 67 min z Ukahem starł się Janoszka, a arbiter podyktował karnego (i pokazał łodzianinowi drugą żółtą, w konsekwencji czerwoną kartkę). Karnego wykonywał Grzyb, Mielcarz kapitalnie sparował piłkę na słupek, niestety Piech dobił ją do pustej bramki, uprzedzając Ostrowskiego (inna sprawa, że zbyt szybko wbiegł w pole karne).
O dziwo, w osłabieniu łodzianie zaczęli grać nieco lepiej. W 71 min Pesković odbił przed siebie futbolówkę po strzale Dudu, przejął ją Grzelczak, minął bramkarza i zdobył gola. To jego trzecie trafienie w trzecim kolejnym meczu. W 77 min główkował Hachem Abbes. Ruch groźnie kontrował (akcja Marka Szyndrowskiego w 77, parada Mielcarza po strzale Piecha w 78, podanie Grzyba do Marka Zieńczuka w 85 i strzał Pawła Abbota w 87 min). Już w przedłużonym czasie gry defensorzy Ruchu przewrócili w polu karnym Emila Wrażenia, ale gwizdek sędziego milczał. o

Składy:

Ruch: Michal Pesković, Igor Lewczuk, Piotr Stawarczyk, Rafał Grodzicki, Marek Szyndrowski, Wojciech Grzyb, Marcin Malinowski, Paweł Lisowski, Łukasz Janoszka, Maciej Jankowski, Arkadiusz Piech

Rezerwowi: Perdijic, Abbott, Burliga, Josl, Grzelak, Smektała, Zieńczuk.

Widzew: Maciej Mielcarz, Adrian Budka, Jarosław Bieniuk, Ugochukwu Ukah, Dudu Paraiba, Krzysztof Ostrowski, Mindaugas Panka, Bruno Pinherio, Princewill Okachi, Nika Dzalamidze, Piotr Grzelczak

Rezerwowi: Kaniecki, Radzio, Mroziński, Abbes, Bartkowski, Wrażań.

Sędziuje: Tomasz Garbowski (Opole)

93´ Koniec meczu! Pierwsza porażka Widzewa w tym sezonie stała się faktem. Piłkarze Niebieskich nie okazali się przyjaciółmi dla piłkarzy Widzewa. Przyjaźń była dziś tylko na trybunach.
93´ Znów Ostrowski w roli głównej. Strzał celny, ale spokojnie łapie go bramkarz Ruchu.
92´ Ostrowski dobrze i mocno dośrodkował w pole karne, ale Michal Pesković na posterunku - złapał piłkę.
91´ Widzew w ataku pozycyjnym spokojnie rozgrywa piłkę, jakby już czekał na ostatni gwizdek arbitra.
88´ Kolejna zmiana w Ruchu. Jakub Smektała wchodzi za Grzyba.
87´ Z pewnością to gospodarze są bliżsi podwyższenia prowadzenia, niż goście drugiej bramki.
86´ Po chwili dostał jeszcze piłkę Abott i uderzył ładnie zza pola karnego. Zabrakło może pół metra do celu.
86´ Kolejny przechwyt Malinowskiego i idealne podanie na lewą stronę do Zieńczuka. Doświadczony pomocnik zepsuł tę akcję.
84´ Kolejne dobre podanie Malinowskiego. Grzyb na prawym skrzydle dośrodkował miękko w pole karne, ale piłki nie sięgnął Piech.
76´ Marek Zieńczuk zmienia Janoszkę.
71´ Strzelec bramki Piotr Grzelczak opuszcza boisko, za niego Emil Wrażeń.
71´ GOOOL!!! PIOTR GRZELCZAK DOBIJA PO STRZALE DUDU Z WOLNEGO I DAJE NADZIEJĘ SWOIM KIBICOM NA KORZYSTNY WYNIK!!!!
67´ Wojciech Grzyb nie wykorzystał karnego, ale dobijał Arkadiusz Piech i zdobył gola na 3:0!!!!
66´ Ugo Ukah fauluje w polu karnym Macieja Jankowskiego, za co otrzymuje drugą żółtą kartkę i Tomasz Grabowski wskazuje na 11. metr.
65´ Piotr Grodzicki popełnia kardynalny błąd w obronie, podaje wprost do Grzelczaka, który natychmiast po przyjęciu uderzył na bramkę Peskovića. Słowak jednak sparował ten strzał, jeszcze próbował dobijać lobem, ale bardzo źle to zrobił i wciąż 2:0.
60´ Hachem Abbas zastępuje Princewilla Okachi.
59´ Dośrodkowanie Wojciecha Grzyba w kierunku Arkadiusza Piecha, który już składał się do strzału, ale wyprzedził go Jarosław Bieniuk i wybił piłkę.
55´ Igor Lewczuk wykonuje ni to strzał, ni to podanie z 35 metrów i piłka skierowana w kierunku trybun za bramką.
53´ Piotr Stawarczyk uderza głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i piłka po strzał odbija się od dalszego słupka i wpada wprost w ręce Macieja Mielcarza. Stoper Ruchu może mówić o wielkim pechu.
49´ MACIEJ JANKOWSKI PODWYŻSZA PROWADZENIE RUCHU, W SYTUACJI SAM NA SAM Z MACIEJEM MIELCARZEM STRZELIŁ TUŻ PRZY SŁUPKU.
47´ Rzut wolny w wykonaniu Adriana Budki z 18 metrów, ale piłka przeleciała nad bramką.
46´ Rozpoczynamy drugą połowę!
46´ Piotr Mroziński zastępuje absolutnie niewidocznego Bruno Pinheiro.
Druga połowa
45´ Po upływie doliczonej minuty do regulaminowego czasu gry Tomasz Garbowski z Opola kończy pierwszą połowę.
45´ Po rzucie rożnym wykonanym przez Dudu do strzału głową doszedł Ugochukwu Ukah, ale trafił w jednego z obrońców gospodarzy.
45´ Strzela Piotr Grzelczak z 20 metrów, ale Michał Pesković broni ten strzał.
45´ Ugochukwu Ukah najpierw blokuje dośrodkowanie jednego z zawodników Ruchu... ręką, a następnie strzał Łukasz Janoszka, ale arbiter nie reaguje.
43´ Ugochukwu Ukah otrzymuje żółtą kartkę.
39´ Ponownie faulowany Arkadiusz Piech i ponownie żółta kartka, tym razem otrzymuje ją Jarosław Bieniuk.
36´ Faul taktyczny na Arkadiuszu Piechu w wykonaniu Dudu, za co Brazylijczyk otrzymuje pierwszą żółtą kartkę w tym spotkaniu.
35´ Płaski strzał w wykonaniu Arkadiusza Piecha z 16 metrów, Maciej Mielcarz broni nogami.
34´ Adrian Budka uderzył z kilku metrów, ale jeden z obrońców zablokował ten strzał i Peskovic nie miał większych problemów z obroną.
31´ Minutę po bramce po akcji Arkadiusza Piecha bliski strzelenia bramki był Maciej Jankowski, ale piłka minęła o kilka centymetrów lewy słupek.
30´ Przed strzałem Marcina Malinowskiego rzut wolny wykonywał Maciej Jankowski, piłka jednak odbiła się od jednego z piłkarzy Widzewa znajdującego się w murze.
29´ Gol MARCIN MALINOWSKI DOBIJA RZUT WOLNY I WYPROWADZA ZESPÓŁ NA PROWADZENIE!!!!
28´ Arkadiusz Piech faulowany na 17. metrze.
27´ Mindaugas Panka tym razem w ofensywie - uderza z 25 metrów, ale Michał Peskovic broni na raty.
26´ Dośrodkowanie Wojciecha Grzyba z prawej strony, ale Mindaugas Panka wybija piłkę na rzut rożny.
23´ Fatalny rzut rożny w wykonaniu Dudu.
20´ Podopiecznym Radosława Mroczkowskiego nie udaje się zaskakiwać rywali, więc Okachi i Krzysztof Ostrowski wymieniają się na skrzydłach.
15´ Teraz błyskawiczna kontra Niebieskich. Piękne prostopadłe podanie Malinowskiego do Piecha. Napastnik doszedł do piłki, ale jego podanie zostało wybite.
14´ Coraz więcej z gry mają gospodarze. Tym razem po dośrodkowaniu Lewczuka głową uderzał Janoszka.
13´ Piękna akcja Ruchu prawą flanką. Wojciech Grzyb wyprzedził obrońcę i świetnie dośrodkował. Zabrakło milimetrów by Jankowski zamknął tę akcję strzałem głową.
12´ Kolejna prostopadła piłka do Piecha. Tym razem spalony. Jasne już jest jak będzie chciał dziś grać Ruch.
9´ Pierwsza akcja w stylu "Niebieskich". Prostopadłe zagranie do Piecha, którego w ostatniej chwili uprzedził Maciej Mielcarz.
7´ Gorąco w polu karnym Ruchu! Po rzucie rożnym zakotłowało się w szesnastce. Najlepiej zachował się tam Grzelczak, który zwiódł obrońców i dobrze uderzył na bramkę. Fantastyczna parada Peskovicia. Dobitka i znów bramkarz Ruchu górą.
5´ Pod polem karnym Widzewa piłkarze Ruchu wybierają na razie złe sposoby. Piech walczy o górną piłkę z Bieniukiem i jasne jest, że to skazane jest na niepowodzenie.
4´ Pierwszy dośrodkowanie było kiepskie, ale piłka wróciła w pole karne i na 16 metrze dopadł do niej Ostrowski. Pomocnik WIdzewa odchylił się zbyt mocno i dlatego jego strzał przeszedł nad bramką Michala Peskovicia.
4´ Dobra akcja Dudu z Dzalamidze na lewym skrzydle i będzie pierwszy groźny stały fragmenty gry, Dudu był faulowany na wysokości pola karnego.
4´ Na trybunach ciągle pojawiają się kibice w czerwonych koszulkach. Jest ich coraz więcej.
3´ Na razie walka w środku pola. Bardzo spokojna gra z obu stron. Można powiedzieć, że przyjaźń nie tylko na trybunach.