Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Łodzi. Kamienica jak pałac przy ul. Rewolucji 1905 roku w rejestrze zabytków. Tuż za nią na podwórku stoi słynna synagoga

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Miłośnicy dawnej Łodzi doskonale znają kamienicę Reichera przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 -  z pałacowych kolumn w bocznych ryzalitach i unikatowego napisu rosyjską cyrylicą na fasadzie.
Miłośnicy dawnej Łodzi doskonale znają kamienicę Reichera przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 - z pałacowych kolumn w bocznych ryzalitach i unikatowego napisu rosyjską cyrylicą na fasadzie. Krzysztof Szymczak
Do rejestru zabytków została wpisana niezwykle efektowna kamienica Wilhelma Wolfa Reichera przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w centrum Łodzi. W ten sposób doceniono jej walory artystyczne i historyczne. Wpis do rejestru oznacza, że kamienica uzyskała najwyższy stopień ochrony prawnej. Przy okazji ustalono, kto ją zaprojektował, bowiem do tej pory była to zagadka.

Miłośnicy dawnej Łodzi doskonale znają kamienicę: z pałacowych kolumn w bocznych ryzalitach, z unikatowego napisu rosyjską cyrylicą na fasadzie i z synagogi w podwórku, która jako jedyna ocalała w Łodzi po okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Zabytki w Łodzi: zagadka architekta

W trakcie kwerendy związanej z wpisem do rejestru ustalono, że autorem projektu kamienicy był w 1893 roku znany i ceniony warszawski architekt Edward Goldberg.

Zobacz więcej zdjęć

- W bogatym dorobku tego twórcy znajdują się liczne warszawskie realizacje obiektów mieszkalnych, w szczególności kamienic czynszowych zaprojektowanych w stylistyce historyzmu, które niestety w większości zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Szczególna wartość historyczna kamienicy wynika po pierwsze z faktu, że obiekt ten dotychczas nie był rozpoznany jako dzieło Edwarda Goldberga. Po drugie, jest to jedyna dotychczas rozpoznana realizacja tego architekta na terenie Łodzi i jedna z nielicznych, które przetrwały do naszych czasów – podkreśla Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Zabytki w Łodzi: jak rezydencja magnacka

Kamienicę zbudowano w latach 1893 - 1894 w stylu eklektycznym przy ówczesnej ul. Południowej, której nazwę w czasach PRL, połowie lat 50., zmieniono na ul. Rewolucji 1905 roku. Inwestorem był żydowski przedsiębiorca Wilhelm Wolf Reicher. Stąd zachowany napis cyrylicą – bardzo rzadki tego typu w Łodzi - „Wilhelm Reicher” na fasadzie, między parterem a I piętrem, będący reklamą jego firmy.

Przeczytaj też o synagodze, jedynej ocalałej w Łodzi, która stoi na podwórku za kamienicą Reichera

Ta efektowna, trzypiętrowa kamienica wygląda jak rezydencja magnacka. A to dlatego, że w bocznych ryzalitach znajdują się okazałe, iście pałacowe kolumny. Ponadto wzrok przyciąga wykusz nad bramą, który ciągnie się przez dwie kondygnacje i jest zwieńczony małym tarasem. Na bogatej w dekorację fasadzie można dostrzec akcenty barokowe, renesansowe i neoklasyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytki w Łodzi. Kamienica jak pałac przy ul. Rewolucji 1905 roku w rejestrze zabytków. Tuż za nią na podwórku stoi słynna synagoga - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany