Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z mammografii skorzystają kobiety młodsze niż dotąd Już widać efekt zmian przepisów w poradniach w naszym regionie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Na naszym województwie najczęściej badają piersi wykonując kontrolną mammografię mieszkanki Aleksandrowa Łódzkiego. Takie badanie wykonuje co druga kobieta. Natomiast w Łodzi z takich badań wykonują mieszkanki Widzewa. Na kontrolną mammografię zgłasza się 46 proc. pań, które powinny z racji wieku jej się poddać. Im wcześniej wykryjemy zmianę nowotworową tym leczenie będzie skuteczniejsze i mniej inwazyjne dla pacjentki. Dlatego jak mówią lekarze dajmy sobie szansę na długie i zdrowe życie i wykonujmy mammografię.

Będą kolejne zmiany
Od listopada bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat. Dzięki rozszerzeniu programu profilaktyki w naszym regionie z bezpłatnych badań skorzysta dodatkowo 91 tys. kobiet w wieku 45-49 lat i 86,5 tys. kobiet w wieku 70-74 lata.
- Wzrosło zainteresowanie mammografią, dzwonią panie, które korzystały regularnie z mammografii, a potem wypady z programu. Cieszą się, ze znów w tak prosty sposób mogą z niego korzystać - twierdzi Magdalena Bednarek, kierownik działu profilaktyki Medica Łódź, która ma umowę z NFZ na realizację programu profilaktyki raka piersi. - Dzwonią panie przed 50 r.ż., które po raz pierwszy tak wcześnie mogą zrobić mammografię bez żadnego skierowania.

Wcześniej taka diagnostyka w ramach programów profilaktycznych była dedykowana dla kobiet od 50 do 69 roku życia. Natomiast od stycznia 2024 r. z programu skorzystają także pacjentki u których upłynęło 5 lat od zakończenia leczenia raka piersi. Obecnie te pacjentki potrzebują skierowania na badanie mammograficzne. Po zmianach będą robiły mammografię co roku, bo rak w jednej piersi zwiększa ryzyko choroby także w drugiej.

Chorują też bardzo młode
Ze statystyk wynika, że na raka piersi choruje coraz więcej kobiet poniżej 50. r.ż. – w 2021 r. było ich 6 060, a w 2022 r. 7 307.
Ryzyko zachorowania na raka piersi dla przeciętnej kobiety wynosi ok. 10-15 % w trakcie całego życia. Dla porównania ryzyko raka jajnika wynosi – 1%. Rak piersi wśród nowotworów odpowiedzialny jest za 23% wszystkich zachorowań. Jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba pacjentek u których lekarze diagnozują raka piersi. W 2018 r. zachorowało na niego 19 tysięcy Polek, natomiast obecnie diagnozę "rak piersi" słyszy w ciągu roku 24 tysiące pań.
W Łódzkiem w pierwszej połowie tego roku z powodu raka piersi zoperowano już 890 kobiet, a w zeszłym 1555.

Kto bada się najchętniej?
W naszym województwie najchętniej badają się mieszkanki Aleksandrowa Łódzkiego – tu z mammografii korzysta co 2 kobieta, objęcie populacji takimi badaniami wynosi 56%. Nieco niższa frekwencja, 50% jest w powiatach zgierskim, opoczyńskim, łódzkim wschodnim i pabianickim. W powiecie łowickim najchętniej badają się mieszkanki Łowicza, 45%, a w powiecie piotrkowskim mieszkanki gminy Ręczno – 55%. W powiecie radomszczańskim zgłaszalność na badania wynosi od 15% w Żytnie do 36% w Kamieńsku. W powiecie wieluńskim najsumienniej badają się mieszkanki Wielunia i Konopnicy – tu aż 47% kobiet korzysta z tej formy profilaktyki. W Łodzi wzorem mogą być panie z Widzewa - tu zgłasza się 46 procent kobiet. Mieszkanki Śródmieścia korzystają z badań rzadziej – 36%. Najmniej kobiet w naszym regionie bada się w Żytnie – zaledwie 15%.

Gdzie się badać?
W Łódzkiem są 24 pracownie stacjonarne i 40 mammobusów, które każdego dnia odwiedzają nawet najmniejsze miejscowości. Lista postojów mammobusów jest tutaj: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/6465-zbadaj-piersi-sprawdz-gdzie-skorzystac-z-mammografii-w-dniach. Mammografy są regularnie sprawdzane, muszą spełniać kryteria, dotyczące np. odpowiedniej jakości wykonywanych zdjęć.

Jak często się badać?
Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Wskazaniem do częstszego badania są na przykład mutacje genów BRCA1 lub BRCA. Mammografia to krótkie i bezbolesne badanie, które każdej kobiecie może uratować życie, bo za pomocą promieni rentgenowskich można wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.
Samobadanie piersi nie zastępuje mammografii.

Rak wcześnie wykryty…
Rak wcześnie wykryty to szansa na całkowite wyleczenie, na długie życie w zdrowiu. To także mniej obciążające i krótsze leczenie.
- Zachęcam panie do skorzystanie z bezpłatnej mammografii. To bezpieczne i bardzo dobrze dostępne w naszym regionie badanie. Pozwala na szybkie wykrycie choroby i skuteczne nowoczesne leczenie. Namawiam samorządy do włączenia się w promocję tego badania, szczególnie tam, gdzie jest tak wiele kobiet, które do profilaktyki trzeba jeszcze zachęcić i przekonać – mówi Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wójewódzkiego NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany