Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z aplikacją niewidomy łatwiej dotrze do urzędu lub teatru

(SP)
Sygnał dźwiękowy uruchamia się po odebraniu sygnału z aplikacji zainstalowanej w smartfonie osoby niewidzącej.
Sygnał dźwiękowy uruchamia się po odebraniu sygnału z aplikacji zainstalowanej w smartfonie osoby niewidzącej. Krzysztof Spychała
Przy wejściu np. do urzędu zakładany jest niewielkie elektroniczne urządzenie. To tzw. znacznik, który wysyła sygnał dźwiękowy, gdy wyposażona w smartfon (i specjalną aplikację) osoba niewidząca lub niedowidząca znajdzie się w pobliżu.

Słysząc dźwięk może ona łatwo zlokalizować wejście do budynku. Ponadto w smartfonie rozlegnie się odpowiedni komunikat informujący, co się w budynku znajduje i że np. prowadzą do niego trzy stopnie.

Jak mówi pomysłodawca urządzenia, Jan Szuster, prezes Pirs Creative Lab, komunikaty mogą opisywać, którędy należy iść w budynku lub co się znajduje na którym piętrze.

Zastąpią więc niewidomemu klasyczne tablice informacyjne w gmachach użyteczności publicznej, z których sam skorzystać nie może.
W Łodzi zainstalowanych zostanie 27 takich znaczników, m.in. w Urzędzie Miasta, Zespole Orzekania o Niepełnosprawności, kilku szpitalach, przystanku przesiadkowym, teatrze. Ich koszt to 30 tys. zł. Aplikacja na smartfon jest darmowa. Komunikaty głosowe dla naszego miasta zostaną oczywiście specjalnie przygotowane przez Pirs Creative Lab.

Takie znaczniki od dwóch lat działają na Śląsku, m.in.. w Chorzowie, Gliwicach i Tychach, a także w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany