Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Chłopi w Archiwum" od soboty na rynku Manufaktury. Pokazuje tło powstania powieści "Chłopi" Władysława Reymonta

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na otwarciu wystawy "Chłopi w Archiwum" pojawili się ubrani w stroje ludowe członkowie zespołu Harnam
Na otwarciu wystawy "Chłopi w Archiwum" pojawili się ubrani w stroje ludowe członkowie zespołu Harnam Krzysztof Szymczak
W sobotę (10 lutego) na rynku Manufaktury otwarta została wystawa plenerowa "Chłopi w Archiwum" przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie. Pokazuje dokumenty o życiu chłopów oraz kadry z ubiegłorocznego filmu.

Wystawa "Chłopi w Archiwum" to zestaw 15 plansz przedstawiających życie chłopów z przełomu XIX i XX wieku. Można więc poznać pracę chłopów, pańszczyznę, bunty chłopskie, rozrywkę, wierzenia. Ponieważ wystawa związana jest z przypadającą w tym roku setną rocznicą przyznania nagrody Nobla autorowi "Chłopów" Władysławowi Reymontowi, sporo miejsca poświęcono autorowi powieści oraz Lipcom Reymontowskim w którym ta powieść się dzieje.

- Materiały zgromadzone na tej wystawie pochodzą z różnych archiwów państwowych na terenie całego kraju. Są zdjęcia, materiały piśmiennicze, archiwalia, księgi pańszczyźniane - wylicza Magdalena Wiercińska, dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie. Staraliśmy się pokazać nie tylko "Chłopów" Reymona, ale też tło w którym ta powieść była pisana i reminiscencje, jaka ta powieść wywołała - dodaje.

Plansze stworzone na podstawie archiwów wzbogacone zostały o kadry z filmu "Chłopi" DK Welhman i Hugo Welhmana.

Wystawa otwarta została w sobotę (11 lutego). W otwarciu wzięli udział ubrani w łowickie stroje ludowe członkowie zespołu Harnam. Plansze pokazywane są kolejno w różnych miastach Polski, w łódzkiej Manufakturze można je oglądać do 7 marca.

Na otwarciu wystawy "Chłopi w Archiwum" pojawili się ubrani w stroje ludowe członkowie zespołu Harnam

Wystawa "Chłopi w Archiwum" od soboty na rynku Manufaktury. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany