Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyraźne wzrosty wskaźnika WIBOR. Czy to oznacza podwyżkę rat kredytu? Rynek reaguje na decyzję RPP

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
WIBOR trzy- i sześciomiesięczny wzrósł do wartości najwyższych od kilku tygodni. To efekt decyzji RPP z listopadowego posiedzenia.
WIBOR trzy- i sześciomiesięczny wzrósł do wartości najwyższych od kilku tygodni. To efekt decyzji RPP z listopadowego posiedzenia. 123rf.com/piotr290
WIBOR 3M i 6M wzrosły wyraźnie po listopadowym posiedzeniu RPP. To najwyższe wartości tych wskaźników od września br. To także ponura informacja dla kredytobiorców, którzy w ostatnich tygodniach przyzwyczaili się do spadku rat kredytów. Czy i jak bardzo wzrosną raty kredytów o zmiennej stopie?

Spis treści

Stopy procentowe RPP a WIBOR

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 8 listopada, stopy procentowe pozostają na niezmiennym poziomie. Wcześniej RPP dokonała dwóch wyraźnych obniżek stóp o 75, a następnie 25 punktów bazowych. Dwie obniżki z rzędu i wyraźny spadek inflacji w Polsce powodowały, że wielu ekonomistów było niemal pewnych kolejnej obniżki w listopadzie. Do tego jednak nie doszło, a Rada utrzymała stopy procentowe NBP na poziomie 5,75 proc.

Po wcześniejszym dostosowaniu przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych w krótkim okresie się wyraźnie zmniejszyła - mówił Adam Glapiński, przewodniczący RPP po decyzji z 8 listopada.

Szef RPP zauważył, że rynek coraz bardziej niepokoi się tempem dezinflacji w Polsce w kolejnych miesiącach i kwartałach. Widać już pierwsze reakcje rynku na taką decyzję.

Rośnie wskaźnik WIBOR po decyzji RPP. Szczegóły zobacz w galerii.

To pierwsze takie podwyżki od września 2023 roku, a reakcja rynku wskazuje na to, że teraz nikt już obniżkę stóp spodziewać się nie będzie.

Wzrost wskaźnika WIBOR to wyższe raty kredytów?

Ekonomista Rafał Mundry w decyzji RPP widzi ważną zmianę:

RPP przestaje lekceważyć inflację. W najbliższych miesiącach obniżek stóp nie ma się co spodziewać - pisze na platformie X (dawniej Twitter) ekonomista.

Rynek widzi ten zwrot, dlatego już teraz obserwujemy wzrosty wskaźnika WIBOR 3M i WIBOR 6M. Dlaczego? Stawki WIBOR uwzględniają ewentualne podwyżki i obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy.

Tak wyraźne wzrosty wskaźnika WIBOR 3M i WIBOR 6M sprawią, że kredytobiorca zadłużony złotówkowym kredytem o zmiennej stopie odczuje mniejsze obniżki rat kredytu. Skumulują się bowiem dosyć wyraźne obniżki tych wskaźników (z września i października), i lekkie ich podwyżki z ostatnich dni. Różny będzie także termin, kiedy pojawią się zmiany. Kredytobiorca, którego oprocentowanie było zaktualizowane we wrześniu lub październiku, może nawet nie odczuć aktualnych zmian wskaźnika WIBOR. Jego oprocentowanie ponownie zmieni się dopiero wiosną, a do tego czasu możemy doświadczyć jeszcze wielu rotacji w wysokości stóp procentowych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyraźne wzrosty wskaźnika WIBOR. Czy to oznacza podwyżkę rat kredytu? Rynek reaguje na decyzję RPP - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany