ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Wrocław: Radny PiS w areszcie. Wyprowadzał pieniądze z PCK

Marcin Rybak

2018-02-28 14:54

2018-03-01 13:39

140 Komentarzy
Dodaj komentarz

Wrocław: Radny PiS w areszcie. Wyprowadzał pieniądze z PCK

Marcin Rybak

2018-02-28 14:54

Wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości Jerzy G. aresztowany pod zarzutem wyprowadzenia przeszło miliona złotych z Polskiego Czerwonego Krzyża. Razem z nim policja zatrzymała jeszcze cztery osoby. Wszystkie usłyszały ten sam zarzut – przywłaszczenie pieniędzy z kasy PCK. Chodzi o gotówkę za używaną odzież, którą wrocławianie wrzucali do ustawionych na ulicach kontenerów.
1/4

Jerzy G. jako wojewódzki radny od lat bywał na wrocławskich salonach. Miał kontakty z ważnymi politykami

O przekrętach na szkodę PCK we Wrocławiu pisaliśmy kilka miesięcy temu. Głównym bohaterem tej historii jest właśnie radny Jerzy G. Był dyrektorem biura wrocławskiego oddziału Czerwonego Krzyża.

Z Polskiego Czerwonego Krzyża wyciekały pieniądze, które należały się tej organizacji od firmy zajmującej się zbiórką odzieży używanej. Dolnośląski Oddział PCK współpracował z firmą Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej przy zbieraniu odzieży do ustawionych na ulicach kontenerów. Czerwony Krzyż zbierał odzież i oddawał firmie ze Skarżyska. Na rachunek PCK wpływała za to gotówka.

Ale ludzie z PCK zwietrzyli interes. Przygarnęli bezdomnego, dali mu pokój w siedzibie PCK we Wrocławiu i w 2015 roku założyli na niego firmę. I to na konto tej firmy Wtórpol miał wpłacać od tego momentu pieniądze za używaną odzież. Tak też robił. Wtórpol nie interesował się, dlaczego tak się dzieje. W PCK tłumaczyli, że to po prostu firma z którą współpracują.

Dziś bezdomny – Arkadiusz H. - jest jednym z podejrzanych w śledztwie wrocławskiej prokuratury okręgowej. Z dokumentów finansowych, których kopie mieliśmy, wynikało, ze o lewej firmie wiedzieli i jej finansami zarządzali radny Jerzy G. i były dziś pracownik PCK Bartłomiej T.

W całej sprawie jest jeszcze jeden wątek – polityczny. Z materiałów i dokumentów, które zdobyliśmy, wynika, że mogło dojść do nielegalnego finansowania kampanii wyborczej kandydata PiS do Sejmiku Jerzego G. W tej sprawie – m.in. po naszych publikacjach - wszczęto śledztwo. Opisywaliśmy przypadki wykorzystywania pracowników PCK do rozdawania ulotek wyborczych. I to nie tylko w wyborach samorządowych w 2014 ale i w parlamentarnych w 2015 roku. Dziś wątek finansowania kampanii jest jednym z wątków śledztwa w sprawie Czerwonego Krzyża.

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, prowadząca śledztwo, zapowiada kolejne zatrzymania w sprawie PCK.

Jerzego G. do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wybrano go z listy Prawa i Sprawiedliwości. Po ujawnieniu historii z przekrętami w PCK został zawieszony w prawach członka tej partii.

Andrzej Jaroch, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku nie ukrywa zaskoczenia. O aresztowaniu polityka dowiedział się od portalu GazetaWroclawska.pl. - Znałam Jerzego wiele lat, życzyłem mu jak najlepiej, ale jak widać nie wybrał dobrej drogi. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, na pewno powinien zostać wyrzucony z partii. Od początku powtarzaliśmy, że to co się działo wokół PCK to bulwersująca sprawa – dodaje Jaroch.

Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości uważa, że postawienie zarzutów i tymczasowy areszt to wystarczające powody, żeby wyrzucić Jerzego G. z partii. - Bezsprzecznie nie ma w naszej partii zgody na takie działania – mówi ostro Lipiński.

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(140)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

a kukis

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kuksu58 (gość)  •

pawła trez trzeba .

odpowiedzi (0)

skomentuj

.

+15 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Nie po to dobra zmiana przejmowała sądy, żeby teraz ktoś ich ścigał za przestępstwa. I dlaczego piszecie Jerzy G., skoro jest to urzędnik ?
http://www.umwd.dolnyslask.pl/sejmik/radni-wojewodztwa/?no_cache=1&radni%5Baction%5D=single&radni%5Buid%5D=84&cHash=338b454fa91bb0ad98b06358da3f7f0f

odpowiedzi (0)

skomentuj

co się tak podniecacie

+19 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

haiku (gość)  •

na razie go zatrzymali, nawet jak mu postawią zarzuty, to nie znaczy, że nie da się tego umorzyć. właśnie umorzono postępowanie przeciwko innemu pismakowi, który na środku przejścia zabił chorego staruszka. powód? to schorowany, ledwo powłóczący nogami starzec wtargnął znienacka na jezdnię, po której śmigał polityk. można? można!

odpowiedzi (0)

skomentuj

tam przecież roiło się od

+17 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bogna (gość)  •

...różnych wynalazków,którzy byli fikcyjnie zatrudniani...na prezesów

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nikt nie przebije PEŁO

+13 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wola (gość)  •

Może kiedyś ?

skomentuj

kolejny pisowski kłamca się odezwał

+21 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tylko kłamstwo wam zostało (gość)  •

dawaj te nazwiska polityków którzy byli aresztowani. Od 2 lat zero i jego usłużne pieski usiłują na siłę kogokolwiek zamknąć i coś nie potrafią zarzutów postawić. Może chociaż kierowcę seicento uda się oskarżyć że staranował opancerzoną limuzynę Szydło.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Takie" rybki" też powinny być rozliczane

+21 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Panie Redaktorze Rybak czy prawdą jest, że umorzono sprawę zlikwidowanego Centrum Monitoringu Społecznego i Komunikacji Obywatelskiej - agendy Marszałka Dolnośląskiego, z którego wyprowadzono kilkanaście milonów złotych na "lipne" badania społeczne ( co potwierdził zespół powołanych profesorskich ekspertów) i nie wykryto winnych??? Radzie Programowej CMS i KO przewodniczył znany radny sejmiku dolnośląskiego, działacz SLD, pracownik naukowy Uniwersytetu oskarżony nie tylko o gwałt, czy gwałt zbiorowy (sprawa zmierza ku końcowi przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu) a ostatnio oskarżony o wręczanie łapówek lekarzowi sądowemu za "lewe" zwolnienia lekarskie w celu unikania stawiania się w prokuraturze i przed sądem. A może z pieniędzy CMSiKO Piotr Ż. też finansował swoje kampanie wyborcze ? Bo aspiracje miał na prezydenta Wrocławia.

skomentuj

No właśnie

+12 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czytelnik (gość)  •

Bardzo dobre pytanie! no właśnie Panie REdaktorze kto jak nie Pan? jesteśmy ciekawi kto zamiótł sprawę ? prosimy o kontynuację wątku

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie podzielił się z prezesem to go wystawili

+17 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ale pech (gość)  •

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oj panie, panie

+16 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wiarus (gość)  •

Sypie się stara gwardia, nie uważasz Dawid?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie dobra zmiana tylko dojna zmiana...

+35 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michał (gość)  •

Dojna zmiana... Czy to prawda, że Tusk przez 8 lat nie wydał tyle co teraz przez 2 lata premii sobie wypłacili. Czy dlatego Gowin się przebarwił, bo nie był "doceniony"?

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co z innymi?

+11 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Insajder (gość)  •

Kobieciarzem i Zagajnikową czy jakoś tak?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 8 »