Wojewódzkie Święto Pszczoły w Łodzi
To już XII edycja imprezy organizowanej przez księdza Wiesława Kamińskiego poświęcona pszczelarstwu. Wydarzenie promuje pracę pszczelarzy i walory pszczelich produktów. Ksiądz Wiesław Kamiński to pszczelarz z zamiłowania i duszpasterz pszczelarzy ziemi łódzkiej.
Niedzielna msza święta o godzinie 10:00 była mszą dziękczynną za rok pszczelarski. Miody na kiermaszu można było nabyć już od 9:00 przed rozpoczęciem mszy, natomiast po uroczystości w kościele można było wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących Świętu Pszczoły.
- Pszczoły nas żywią i leczą, więc dzisiejszy dzień jest po to, aby podziękować Panu Bogu za to, co jest owocem pracy pszczelej rodziny i pszczelarzy. Spotykamy się również po to, aby się kształcić. Każdy pszczelarz chce się dokształcać, a dzisiaj jest okazja uczestniczyć w wykładach. W programie dzisiejszego wydarzenia są warsztaty i festyn, można zobaczyć pod mikroskopem pszczołę i nauczyć się odróżniać od siebie różne rodzaje miodów - mówił ksiądz proboszcz Wiesław Kamiński.
Proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi również jest pszczelarzem. Posiada hobbystyczną pasiekę 40 uli. Podkreśla, że ilekroć tam jedzie, wraca wypoczęty, a także cieszy się, że może współpracować z pszczołami i zdobywać ich produkty.
Zobacz zdjęcia z XII Wojewódzkiego Święta Pszczoły w Łodzi:
- Środowisko pszczelarskie jest niezwykle ważne, dlatego jako województwo wspieramy Związek Pszczelarski. Województwo Łódzkie przekazało dla tego środowiska 800 tysięcy złotych na rozwój, ponieważ nasz region jest dominujący w produkcji miodu oraz produktów pszczelarskich - mówił obecny na wydarzeniu wicemarszałek Piotr Adamczyk.
Odbył się kiermasz miodów, warsztaty i atrakcje dla dzieci
W tym roku program Święta Pszczoły wypełniły przede wszystkim atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogły obejrzeć pod mikroskopem miód, jajeczka pszczoły i inne produkty z pasieki. Odbyły się również warsztaty, podczas których każdy mógł wykonać własną świecę z węzy pszczelej, a także odróżnić pszczołę od osy.
Nieodłącznym elementem pszczelarskiej imprezy jest rzecz jasna kiermasz produktów z pasieki. Już od rana przed parafią można było kupić różnego rodzaju miody, ale także pyłek kwiatowy, propolis, pierzgę, miody pitne, które maja wielu amatorów oraz popularne świece z wosku pszczelego.
Od godziny 14:00 na placu kościelnym odbywały się występy artystyczne. Wydarzenie uświetnił koncert Kapeli Tomka Gałązki, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon oraz inne zespoły ludowe - wśród nich: Leśnianki, Bukowianki i Stefanów. Przed rozpoczęciem części artystycznej rozdawano również ciepłą zalewajkę z kiełbasą dla wszystkich chętnych.
Wykłady dla pszczelarzy i nie tylko
Po uroczystej mszy w kościele dolnym odbyły się wykłady na temat produktów pszczelich i opieki nad pasieką. Wykłady o nazwach "Produkty pszczele w profilaktyce i terapii zdrowotnej" oraz "Produkty pszczele w profilaktyce i terapii zdrowotnej" poprowadziła prof. dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Natomiast na pytanie, czy zakażenia wirusowe stanowią zagrożenie dla rodzin pszczelich odpowiedziała dr Dagmara Zdańska z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
Zobacz zdjęcia z uroczystej mszy i kiermaszu:
Wojewódzkie Święto Pszczoły w Łodzi odbyło się w parafii św....
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?