Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta Straży Miejskiej zamiast Mikołaja? Trwają kontrole domów w Polsce. Nawet 5 tys. zł kary za brak tego dokumentu

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli szamba lub przydomowej oczyszczalni grozi kara do 5000 zł.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli szamba lub przydomowej oczyszczalni grozi kara do 5000 zł. Szymon Starnawski / Polska Press
Od kilku tygodni w Polsce trwają kontrole domów korzystających ze zbiorników bezodpływowych (szamb), a także przydomowych oczyszczalni ścieków. Urzędnicy i strażnicy miejscy weryfikują dokumentację, stan instalacji oraz sposób pozbywania się nieczystości. Po stwierdzeniu nieprawidłowości, nakładane są wysokie kary.

Spis treści

Kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków to aktualnie priorytetowy obszar działań wszystkich samorządów. Ma to związek z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo wodne, obowiązującą od sierpnia 2022 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami gminy mają obowiązek przeprowadzenia ewidencji, a także kontroli systemów bezodpływowych na swoim obszarze. Sprawozdania z przeprowadzonych działań muszą złożyć w wojewódzkich inspektoratach środowiska, najpóźniej do stycznia 2024 roku.

Kontrola szamba 2023 - co sprawdzają kontrolerzy?

Kontrolą szamb i oczyszczalni zajmują się strażnicy miejscy oraz urzędnicy. Mają oni prawo zweryfikować:

  • stan techniczny zbiorników - zbiorniki na nieczystości powinny być szczelne oraz w pełni funkcjonalne,
  • regularność opróżniania zbiorników - szamba i oczyszczalnie powinny być opróżniane regularnie przez profesjonalne firmy,
  • rachunki za wywóz ścieków - każdy właściciel powinien posiadać pełną dokumentację i rachunki potwierdzające wywóz nieczystości,
  • umowę na wywóz nieczystości - kontrolerzy mają prawo poprosić o udostępnienie dokumentacji potwierdzającej ważność obowiązującej obecnie umowy.

Co istotne, właściciele nie mogą odmówić udziału w takiej kontroli. Wszelkie próby utrudniania tego procesu będą skutkowały karami finansowymi.

Przeczytaj również:Ci właściciele domów i mieszkań mogą się spodziewać kontroli. Niedostosowanie do przepisów zagrożone mandatem

Kontrola szamba - jakie kary za nieprawidłowości?

Zgodnie z polskimi przepisami osoby, które nie udokumentują legalnego wywozu nieczystości (umowa z firmą asenizacyjną, rachunki), zostaną ukarane mandatem w wysokości 500 zł. Sprawa może też trafić do sądu, wówczas kara grzywny sięgnie nawet 5000 złotych.

Co ciekawe, jeśli gmina nie wywiąże się z obowiązku sporządzenia raportu, również zapłaci karę finansową. W najgorszym przypadku będzie to kwota w wysokości 50 tys. złotych.

Według raportów NIK nawet 80 proc. ścieków komunalnych z domów niepodłączonych do kanalizacji trafia do środowiska, natomiast w przypadku nieruchomości ze zbiornikami bezodpływowymi - około 90 procent. Warto przypomnieć, że właściciele nie muszą podłączać domu do kanalizacji tylko, gdy jest to ekonomicznie lub technicznie nieuzasadnione.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wizyta Straży Miejskiej zamiast Mikołaja? Trwają kontrole domów w Polsce. Nawet 5 tys. zł kary za brak tego dokumentu - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany