MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirusy grypy już kładą do łóżek mieszkańców naszego regionu. Zobacz, czy warto się jeszcze zaszczepić przeciwko grypie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Najwięcej choruje dzieci do 6 roku życia. Lekarze w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej mają możliwość wykonywania testów, które pokazują, jakie wirusy zaatakowały pacjenta.

https://expressilustrowany.pl/kto-w-tym-roku-bezplatnie-zaszczepi-sie-przeciwko-grypie-sprawdz-czy-przysluguje-ci-taka-szczepionka/ar/c1-17942975

Grypa potwierdzona testami

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach do powiatowych inspekcji sanitarnych w naszym województwie poradnie zgłosiły 42 przypadki zachorowań na grypę potwierdzone testami laboratoryjnymi. Od początku sezonu grypowego czyli od 1 września potwierdzono szybkimi testami antygenowymi 72 takie zachorowania w naszym regionie. Potwierdzono również 15 przypadków zakażeń wirusem RSV potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, w tym 9 u dzieci w wieku do lat 2.

- Przeziębionych osób jest bardzo dużo - mamy sezon infekcyjny w pełnej krasie - mówi dr nauk med. Paweł Lewek, specjalista medycyny rodzinnej i kierownik poradni przy ul. Bratysławskiej 8. - Chorują zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Najwięcej chorujących jak co roku jest w grupie dzieci do 6 roku życia. Osoby starsze na pewno także chorują, ale one z racji swojego doświadczenia zostają w domu i kurują się we własnym zakresie. Mamy możliwość aby wykonywania naszym pacjentom testów combo, które określają jakiego rodzaju infekcję ma pacjent. Nie wszystkim pacjentom te testy wykonujemy. Jeśli przebieg infekcji jest łagodny nie jest to konieczne.

Po wykonaniu takiego testu okazuje się, czy pacjent ma infekcję wywołaną wirusami grypy, koronawirusem czy też wirusem RSV.
- Ważne jest aby szybko zgłosić się do lekarza, bo jeśli chorujemy na grypę, to w ciągu pierwszych nawet 48 godzin możemy podać lek działający na wirusa grypy. Umożliwia to znacznie szybszą rekonwalescencję i powrót do zdrowia - dodaje doktor.
Nadal watro zaszczepić się przeciwko grypie, bo w Polsce szczyt zachorowań przypada na styczeń-luty.

W tym sezonie grypowym poradnie nie mają obowiązku raportować co tydzień wszystkich podejrzeń zachorowania na grypę. Raportują tylko potwierdzone przypadki, a Państwowa Inspekcja Sanitarna takie raporty publikuje co dwa tygodnie.

42 tysiące porad lekarskich w tygodniu
Jak wynika ze statystyk ogólnopolskich w ubiegłym tygodniu w województwie łódzkim lekarze w poradniach udzielili 42 tys. porad związanych w infekcjami górnych dróg oddechowych. To wzrost o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Od 1 września, czyli początku sezonu grypowego, takich porad udzielili ponad 264 tysiące. Liczba zachorowań rośnie w całej Polsce (o 4,95 proc.). Spadła tylko w województwie mazowieckim.

Jak mówi Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Łodzi, warto rozważyć szczepienia przeciwko grypie.

- Jest to najlepsza forma profilaktyki, która chroni zwłaszcza przez groźnymi dla życia i zdrowia powikłaniami - twierdzi Zbigniew Solarz. - Szczepionki są dostępne i dla wielu grup wiekowych bezpłatne. Również usługa szczepienia jest bezpłatna.
Warto również zadbać o odporność ni poprzez regularne wysypianie się, dobre odżywania i właściwe ubieranie.

https://expressilustrowany.pl/grypa-w-polsce-zabila-w-tym-sezonie-juz-30-osob-az-23-sposrod-nich-to-osoby-w-wieku-65-plus/ar/c1-17189921

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany