Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto w tym roku bezpłatnie zaszczepi się przeciwko grypie. Sprawdź, czy przysługuje ci taka szczepionka

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Szczepionką donosową przeciwko grypie bezpłatnie mogą otrzymać dzieci i młodzież od 24 miesiąca do 18 roku życia.


[b]Dla kogo bezpłatne szczepionki:

* dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
* osób w wieku 65 plus
* kobiet w ciąży.
[/b]
- Od 1 września 2023 szczepionki przeciw grypie (podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.
Pacjenci z tej grupy mogą być bezpłatnie szczepieni szczepionkami: Vaxigrip Tetra oraz InfluvacTetra. Natomiast szczepionka podawana donosowo FluenzTetra przysługuje pacjentom od 24 miesięcy życia do 18 roku życia.
dla ubezpieczonych w wieku 65+ bezpłatnie dostępne są szczepionki przeciw grypie Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra. Tymi samymi
szczepionkami mogą się zaszczepić przeciwko grypie kobiety w ciąży.

Dla kogo szczepionki za pół ceny
*50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie przysługuje ubezpieczonym od 18 roku życia. Mogą się oni szczepić lekiem InfluvacTetra;
*osoby od 18 roku życia, ale z grupy ryzyka za pół ceny mogą nabyć preparat VaxigripTetra.

Gdzie się zaszczepić?
Na terenie naszego województwa ubezpieczeni mogą się zaszczepić w 350 placówkach mających kontrakt z NFZ. Punkty szczepień przeciwko grypie działają we wszystkich poradniach poz. Nie ma jeszcze dedcyzji, czy w tym sezonie grypowym (rozpoczął się 1 września) będzie można się szczepić przeciwko grypie w aptekach.

Ubiegły sezon grypowy - 122 zgony w Polsce, 10 w naszym województw
ie
W okresie od 01 września ubiegłego roku do 30 sierpnia tego roku na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało ponad 6 mln 200 tys., co oznacza prawie dwukrotnie więcej zachorowań w porównaniu z sezonem 2021/2022 (wtedy odnotowano ponad 3 mln 800 tys. zachorowań.) Z powodu grypy i jej powikłań hospitalizowano ponad 36 tys. osób, w tym głównie z objawami ze strony układu krążenia i objawami ze strony układu oddechowego. Zmarły 122 osoby. Najczęściej były to osoby po 65. roku życia, które miały schorzenia współistniejące.
Najwięcej zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne odnotowano u dzieci w wieku do 4 lat (25,5%). Dominującym szczepem wirusa grypy w sezonie 2022/2023 był szczep wirusa A (występował w 50% badanych próbek). Wirus typu B wykryto w 30% badanych próbek.
W ostatnim sezonie grypowym w naszym województwie na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało 177 tys. mieszkańców - dwa razy więcej niż rok wcześniej (wtedy chorowało na grypę i infekcje grypopodobne 96 tys. mieszkańców). W naszym regionie zmarło z powodu grypy i jej powikłań 10 chorych. Wśród nich najmłodszą ofiarą grypy była 22-letnia studentka.

Wirusy grypy już atakują
We wrześniu tego roku w naszym województwie potwierdzono szybkim testem genetycznym 7 przypadków zachorowań na grypę. Laboratoria sanepidu przebadały dotychczas dwa wymazy pobrane od pacjentów.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany