Wielki żużel w Krośnie. Dominiik Kubera wygrał 2. finał IMP. Zmarzlik drugi, a Zengota trzeci. Ogromny pech Janowskiego

bell
Dominik Kubera - w czerwonym kasku - od początku zawodów w Krośnie konsekwentnie podążał po zwycięstwo PAP/Darek Delmanowicz
Dominik Kubera, zawodnik Motoru Lublin wygrał w Krośnie 2. finał indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu. Drugi był lider Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik, a trzeci Grzegorz Zengota (ROW Rybnik). Maciej Janowski, reprezentant Sparty Wrocław, w biegu finałowym zanotował groźny upadek i został odwieziony do szpitala. Kibice obejrzeli kapitalne widowisko.

W Krośnie było święto. Ponad 4500 kibiców odśpiewało Mazurka Dąbrowskiego oraz bardzo spontanicznie reagowało na to co się działo na torze, a działo się bardzo dużo, zaś na trybunach panowała bardzo dobra atmosfera.

Na turniej nie dojechali dwaj uczestnicy niedzielnego finału SGP2 w Cardiff - Jakub Miśkowiak i jego zwycięzca Mateusz Cierniak. Za Miśkowiaka startował Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra), a za Cierniaka zawodnik gospodarzy Rafał Karczmarz. Emocje zaczęły się od wyścigu trzeciego, w którym Bartosz Zmarzlik zawzięcie ścigał Kacpra Worynę i na kolejnym kółku dopiął swego. Fani na trybunach żałowali, że startujący z dzika kartą Mateusz Szczepaniak minimalnie przegrał walkę o trzecie miejsce z Buczkowskim. To był dopiero wstęp do wielkiego i ciekawego ścigania.

W drugiej serii było jeszcze więcej dobrego żużla. W biegu numer 5 Grzegorz Zengota odparł wszystkie ataki Zmarzlika. W gonitwie 6 Janowski poradził sobie z Pawlickim. W kolejnej odsłonie Kibice z Krosna emocjonowali się twarda walką Buczkowskiego z Musielakiem; raz jeden, raz drugi znajdował się na czele, ale pierwszy na mecie zameldował się zawodnik Falubazu.

Z wyścigu 10. Za drugie ostrzeżenie wykluczony został Jarosław Hampel. Za zawodnika Motoru Lublin na torze pojawił się 16-letni Kacper Szopa z Cellfast Wilków, który był rezerwowym. Zamknął stawkę, ale i tak dostał brawa, podobnie jaka drugi na mecie (po rywalizacji z Woryną) Karczmarz. Rywalizacja była bardzo wyrównana. W wyścigu 11. dopiero na trzeciej pozycji finiszował Zmarzlik. W następnym biegu po porażce ze Smektałą pierwszy punkt stracił Kubera. Po trzech seriach na czele zawodów z dorobkiem 8 punktów znajdował się duet: Zengota – Kubera. Po 7 oczek mieli na koncie Woryna, Pawlicki i Kołodziej. Świetnie dysponowany na starcie i na trasie Zengota wygrał bieg 13 wyprzedzając Worynę. Na końcu stawki minął metę Pawlicki.

Po czterech seriach fason i czołowe pozycje trzymali nadal Zengota i Kubera, którzy odnieśli kolejne zwycięstwa; obaj zgromadzili po 11 punktów. Za plecami tej dwójki czaili się Kołodziej i Woryna oraz Zmarzlik, Pawlicki i Buczkowski. Finisz turnieju zapowiadał emocjonująco. Nie brał w nim udziału Szczepaniak, który po upadku w 15. odsłonie wycofał się z dalszych startów.

Rundę zasadniczą wygrał Kubera, który po pięciu startach miał na koncie 14 pkt. przed Grzegorzem Zengotą, który uzbierał punkt mniej. Obaj mieli zapewniony start w wyścigu finałowym. Dwóch pozostałych uczestników decydującej gonitwy krośnieńskiego turnieju wyłonił bieg numer 21 z udziałem żużlowców, którzy zajęli w rundzie zasadniczej miejsca 3-6. Był to kapitalny bieg. Zmarzlik po starcie wysforował się na prowadzenie, ale ścigali go Janowski i Kołodziej. Janowski zdołał wyprzedzić Zmarzlika, który finiszował tuż przed Kołodziejem. Woryna nie liczył się w tej walce.

W biegu finałowym prowadził Zmarzlik przed Kuberą i Zengotą, ale bardzo groźny upadek zaliczył Maciej Janowski, który z impetem wylądował w łuku na bandzie i został odwieziony do szpitala, na szczęście nie doznał złamań. W 3-osobowej powtórce zwyciężył pewnie Kubera przed Zmarzlikiem i Zengotą. - Dominik był niebywale szybki i skuteczny. Zasłużenie zwyciężył - kręcił z uznaniem głową trzeci na podium Zengota.- Było z kim się pościgać, bo Bartek, Patryk, Maciek i Dominik. Trzecie miejsce brałbym w ciemno przed turniejem. Z biegiem zawodów apetyt rósł i chciałoby się więcej, ale podium MP w takiej obsadzie to jest duży sukces.

- Bardzo się cieszę z tego, że tak dobrze mi poszło i wygrałem zawody, w których jadą wszyscy chłopcy z polskiej czołówki. Przez całe zawody poszukiwałem swojego najlepszego momentu startowego. W ostatnim wyścigu start był już bardzo dobry i właśnie to pomogło mi wygrać ten turniej

- komentował szczęśliwy Kubera, który zainkasował dodatkowy 1 punkt za największą liczbę zwycięstw.

Po dwóch turniejach na czele klasyfikacji generalnej z jednakową liczbą punktów znajdują się Kubera i Zmarzlik. Turniej numer 3 IMP rozegrany zostanie w poniedziałek 5 września o godzinie 19.00 na stadionie Stali w Rzeszowie. Trwa już sprzedaż biletów na tę wyjątkową imprezę. Z "dziką kartą" wystartuje Wiktor Lampart.
- Ostatni raz startowałem w Rzeszowie w 2016 roku. Zobaczymy jak będzie teraz?... - uśmiechał się Kubera.

Wyniki:
1. Dominik Kubera (Motor Lublin) - 18 (3,3,2,3,3,3) +1 pkt za najwięcej wygranych biegów
2. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) - 13+2 (3,2,1,2,3,2)
3. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik) - 14 (2,3,3,3,2,1)