Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicewojewoda podsumował program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w Łódzkiem

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Marcin Buchali, wicewojewoda łódzki podsumował program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w Łódzkiem i w Łodzi.
Marcin Buchali, wicewojewoda łódzki podsumował program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w Łódzkiem i w Łodzi. MJ
Marcin Buchali, wicewojewoda łódzki podsumował program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w Łódzkiem i w Łodzi. Wytknął miastu niewykorzystanie środków.

Wicewojewoda podsumował program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w Łódzkiem

Tuż przed obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który przypada 3 grudnia, wicewojewoda łódzki Marcin Buchali podsumował jeden z kluczowych programów na rzecz osób niepełnosprawnych w Łódzkiem – program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.

Program skierowany jest do dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, które wymagają stałej opieki w procesie leczenia, rehabilitacji czy edukacji, a także do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Głównym celem programy jest wprowadzenie usług asystenta jako formy pomocy w codziennym życiu i życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Na ten cel w ramach tego programu – oprócz typowych usług asystenckich - do dyspozycji były także: zwrot środków za przejazdy komunikacja czy też transportem prywatnym, zwrot kosztów biletów wstępu na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe czy sportowe zarówno dla asystenta osoby niepełnosprawnej, jak i samej osoby niepełnosprawnej.

- W ramach rządowego programu asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w województwie łódzkim przekazaliśmy na ten cel ponad 16 mln 700 tysięcy złotych – podał wicewojewoda Marcin Buchali. - Łódź z tej puli otrzymała 2 mln 600 tysięcy złotych, niestety władze Łodzi nie wykorzystały tych dodatkowych środków i w konsekwencji musiały zwrócić do budżetu państwa ponad milion złotych. A mogły to być środki przekazane na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Kto za to odpowiada i dlaczego tak się stało? - pyta wicewojewoda Buchali. Jako jeden z powodów podaje, że mogło nastąpić złe oszacowanie potrzeb, co uważa jednak za mało prawdopodobne.
- W województwie łódzkim zdarzają się złe szacunki, ale opiewają na maksymalnie kilka tysięcy – mówi. - Jak można jednak źle oszacować potrzeby na ponad milion złotych? Przypuszcza też, że miasto mogło kierować się pobudkami politycznymi.

Miasto wyjaśnia tę sytuację:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi w 2022 r. realizował Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022, finansowany ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO otrzymanych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, po raz pierwszy. Realizację Programu rozpoczęto po otrzymaniu środków, przy czym środki na realizację Programu uruchomione zostały po podpisaniu umowy z Wojewodą Łódzkim w dniu 10.03.2022 r., a przekazane zostały dopiero w miesiącu czerwcu 2022 r.

Program realizowany był dwutorowo: samodzielnie przez MOPS (u 20 osób) oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem wyłonionym w otwartym konkursie ofert, zgodnie z regulaminem Programu (80 osób). Stowarzyszenie pomimo zawartej z Miastem Łódź umowy, nie wywiązało się z realizacji zadania, w zakresie do którego się zobowiązało. W trakcie realizacji zadania MOPS wielokrotnie apelował do Stowarzyszenia o świadczenie usług asystenckich zgodnie z zawartą umową oraz limitami godzin określonymi w Programie. Ostatecznie z uwagi na brak akceptacji sprawozdania końcowego wszczęto postępowanie administracyjne wobec Stowarzyszenia.
Mając na uwadze doświadczenia w realizacji usług asystenckich z ubiegłego roku, w roku bieżącym MOPS zdecydował się kontynuować usługi asystenckie w oparciu o kolejną edycję Programu, w całości we własnym zakresie. Realizacja Programu przebiega zgodnie z przyjętym założeniem.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany