MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne! Ponad 8 milionów emerytów otrzyma list z ZUS. W jednej kopercie świadczeniobiorcy znajdą „dwie ważne decyzje"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
8 mln listów zostanie wysłanych z ZUS do emerytów w całej Polsce. Podobnie jak w ubiegłym roku emeryci i renciści w jednej kopercie otrzymają dwie ważne decyzje z ZUS-u. Będzie to decyzja o przyznaniu trzynastki oraz decyzja waloryzacyjna, z której dowiedzą się, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę.

Spis treści

ZUS planuje zakończyć akcję wysyłania listów do emerytów i rencistów w drugiej połowie maja 2024.
Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, łącznie wysłanych zostanie łącznie ponad 8 milionów listów do emerytów i rencistów w całej Polsce. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja 2024. 123RF/ morris71

ZUS wysyła listy do emerytów. Co znajduje się w kopertach?

W marcu tego roku zwaloryzowane zostały wszystkie świadczenia długoterminowe, do których prawo do wypłaty przysługiwało na 29 lutego 2024 r. Świadczenia wzrosły o 12,12 procent. Chodzi m.in. o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty socjalne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, jak np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odbiorcy listów znajdą w nich wyliczenie emerytur po marcowej waloryzacji, która wyniosła 12,12 proc. ZUS zakończył także wypłaty tegorocznych trzynastek. W tym roku ta dodatkowa emerytura była wyższa i wyniosła 1 tys. 780 zł i 96 gr brutto. Trzynastka trafiła do wszystkich osób, które na dzień 31 marca br. miały prawo do wypłaty renty lub emerytury albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

To, że od kilku lat wysyłamy dwie informacje w jednej kopercie daje wymierne oszczędności - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To list z bardzo dobrymi informacjami, bo dotyczy waloryzacji emerytury i wypłaty dodatkowej „13” emerytury, więc warto go otworzyć i przeczytać – zachęca.

Do kiedy ZUS będzie wysyłał listy?

Jak podaje rzeczniczka, ZUS wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja. W pierwszej decyzji podana zostanie kwota świadczenia po marcowej waloryzacji, a także kwota pobranej składki oraz zaliczki na podatek dochodowy. Co ważne, będzie też wysokość emerytury na rękę.

Wypłaty trzynastek zakończyły się jeszcze w kwietniu. Świadczenia trafiły w sumie do ponad 8,5 mln osób, czyli do wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów. ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł brutto. Trzynastka przysługiwała w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosiła 1780,96 zł brutto. Aby ją otrzymać, nie trzeba było składać wniosku gdyż została ona naliczona i wypłacona automatycznie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany