Waloryzacja emerytur i rent 2019 Ile wyniesie jednorazowa podwyżka emerytury 2019. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 29.01.19

(kz), (ww)
Waloryzacja emerytur i rent 2019 Ile wyniesie jednorazowa podwyżka emerytury 2019. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 29.01.19
Waloryzacja emerytur i rent 2019 Ile wyniesie jednorazowa podwyżka emerytury 2019. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 29.01.19 K_kapica_afk
Udostępnij:
Waloryzacja emerytur i rent 2019 Ile wyniesie jednorazowa podwyżka emerytury 2019. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 29.01.19 Tabela i podwyżki po zmianach. Ważny jest staż pracy gwarantujący świadczenie Najgorszy miesiąc na przejście na emeryturę to czerwiec.

Waloryzacja Emerytur 2019. Tabela i podwyżki po zmianach

Już wiadomo jak będą wyglądały emerytury w 2019 roku. Ile można dorobić do emerytury?

Renty i emerytury w Polsce w 2019 roku wzrosną o 3,26 proc. brutto.

Tym samym kwota najniższej emerytury będzie wyższa o ok. 33 zł brutto.

Brutto świadczenie wyniesie więc 1063,37 zł (w tym roku emeryci dostawali 1029,80 zł), a netto 904,67 zł (878,12 zł w 2018 r.)

Ponad 80 procent osób uprawnionych do emerytury w obniżonym wieku wynoszącym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn skorzystało w minionym roku z prawa do świadczenia. W województwie było to 54 tysiące uprawnionych, w Łodzi, tylko w I oddziale obejmującym część miasta (bez Górnej i części Widzewa) na takie emerytury przeszło 22,7 tys. mieszkańców.

EMERYTURY, RENTY WALORYZACJA 2019

Czy jednak każdemu opłaca się taka emerytura?

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 2019

Staż do najniższej emerytury

Od 1 października zeszłego roku kobieta musi mieć minimum 20 lat minimalnego stażu składkowego i nieskładkowego, który trzeba udowodnić, aby mieć gwarancję najniższej, ustawowej emerytury. W przypadku mężczyzn ten okres wynosi 25 lat. Jeżeli nie spełniliśmy tych wymagań, to ZUS wypłaci nam świadczenie w takiej wysokości, jaka wynika z podzielenia wyliczonej kwoty kapitału emerytalnego na statystycznie dalsze trwanie życia. Może się okazać, że jest to kwota niższa nawet od najniższej emerytury. Są takie osoby, których wysokość świadczenia wynosi kilkaset, a nawet kilkadziesiąt złotych! W takiej sytuacji lepiej jednak pracować, szczególnie gdy do wymaganego stażu brakuje nam niewiele lat. Minimalna wynosi obecnie 1029,80 zł.

JAKIE PODWYŻKI EMERYTURY 2019

Wysokość świadczeń na przyszły rok 2019 (w tym przypadku emerytur i rent) oblicza się biorąc pod uwagę dwa czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich – konieczne jest zanalizowanie, jakich produktów potrzebują emeryci i ile artykuły te kosztują po inflacji.
  • realny wzrost płac – do waloryzacji włącza się dane o realnym wzroście płac pracowników.
  • Do obliczeń wykorzystuje się dane z roku poprzedzającego waloryzację.

EMERYTURA 2019 WALORYZACJA

Czasem lepsza jest renta
Prawo do renty przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli uzyskaliśmy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy po 30 września 2017 r. i po skończeniu 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nadal będziemy na rencie, ZUS sam przyzna emeryturę, bez składania wniosku.

ILE WYNIESIE EMERYTURA w 2019

Jeśli do końca września 2017 r. nie osiągnęliśmy podwyższonego wieku emerytalnego i 1 października będziemy mieć ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na okres: do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego (łącznie z tym dniem),na okres po dniu, w którym osiągniemy ten wiek,na stałe

EMERYTURY 2019 WALORYZACJA

wówczas rentę pobierać będziemy do dnia, w którym osiągniemy podwyższony (obowiązujący do 1 października 2017 r.) wiek emerytalny.

Waloryzacja Emerytur 2019. Tabela i podwyżki po zmianach

Pracodawca nie może zwolnić

Gdy pracownik osiągnie wiek emerytalny, pracodawca nie może to z tego tytułu zwolnić, gdyż byłaby to dyskryminacja. Zatem wypowiedzenie, w którym przełożony pisze, że rozwiązuje umowę z powodu uzyskania przez zatrudnionego wieku emerytalnego jest niezgodne z prawem. Może natomiast z taką osobą rozwiązać umowę z innych przyczyn dotyczących zakładu pracy. I to jest najlepsze rozwiązanie, bo wówczas należy nam się nie tylko odprawa emerytalna, ale także odprawa z powodu zwolnienia.

EMERYTURY ZUS 2019

Odprawa emerytalna

Może być tak, że firma nie zechce nas zwolnić i sami musimy złożyć wypowiedzenie, by odejść na emeryturę. Wówczas składając wniosek w tej sprawie powinniśmy koniecznie podać, że rozwiązujemy umowę z powodu uzyskania prawa do emerytury. Jest to konieczne byśmy mieli prawo do odprawy emerytalnej. Należy pamiętać, że przysługuje ona tylko raz. Także wówczas, gdy braliśmy wcześniej odprawę rentową, nie mamy prawa do ponownej wypłaty tego „pożegnalnego” świadczenia.

ILE MOŻNA DOROBIĆ DO EMERYTURY

Zgodnie z kodeksem pracy odprawa jest wypłacana w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednak w wielu przypadkach regulamin zakładowy lub porozumienia branżowe ustalają ją jako równowartość trzech lub nawet sześciu miesięcznych wynagrodzeń.

Dobre i złe miesiące

Od początku obowiązywania nowego systemu emerytalnego zasada waloryzacji kapitału początkowego i składek budzi wiele wątpliwości. Największe zastrzeżenia budzi zasada waloryzacji kwartalnej, która obowiązuje we wszystkie miesiące za wyjątkiem... czerwca. Jedynie w tym miesiącu dokonywana jest bowiem tylko roczna waloryzacja składek.

Natomiast kto wstrzyma się z przejściem na emeryturę do lipca, albo następnych miesięcy wówczas korzysta podwójnie. Obejmuje go bowiem nie tylko waloryzacja roczna, według wskaźnika obowiązującego od czerwca, ale także waloryzacje kwartalne, a te, szczególnie na początku roku są wysokie. Dlatego na przejście na emeryturę w danym roku najgorsze są miesiące od stycznia do końca czerwca. Różnica może wynieść nawet kilkaset złotych.

Rekompensaty
Osobom urodzonym po 1948 r., które przed 1.01.2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury, należy się rekompensata. Polega ona na podwyższeniu kapitału początkowego, a zatem także i przyszłej emerytury.

ZUS będzie wymagał świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w pełnym wymiarze godzin.

Wniosek składamy dopiero wówczas, gdy występujemy o emeryturę. Możemy zyskać co najmniej 200 - 300 złotych.

EMERYTURA WALORYZACJA 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emerytka
Ha Ha Ha
e
emeryt
jednak ten redaktor jest niedouczony, niedoczytał biedaczysko i nie wie jaka będzie waloryzacja i posklejał wątki napisanych przez też nieoczytanych redaktorków
M
Magda
żenada!!!
Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie