18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 16godz.
  • 42min.
Odwiedź serwis wyborczy 

W więzieniu będzie hotel!

Włodzimierz Kupisz
Autentyczna celato gotowa dekoracjado kręceniadokumentów. włodzimierz kupisz i janusz jankowski
Dawne więzienie w Łęczycy mieszczące się w mrocznych wnętrzach sprzed wieków, w klasztorze podominikańskim, będzie sprzedane. Ma powstać w nim hotel z restauracją i muzeum więziennictwa.

Na zabytkowy obiekt znalazł się kupiec, który chce zainwestować w jego przebudowę. Jest zainteresowany działką o powierzchni 5620 metrów kwadratowych, której wartość jest szacowana na 1,7 mln zł. Znajduje się na niej zespół klasztorny. Wojciech Zdziarski, starosta łęczycki, uważa, że transakcję uda się sfinalizować w ciągu sześciu miesięcy.

Na Nocniku spali w celach
- Kiedy pod koniec 2006 r. zamykano zakład karny zagrożony katastrofą budowlaną, nikt nie spodziewał się, że w tym miejscu ekipy filmowców będą deptać sobie po piętach, tu zabrzmią piosenki Nocnika, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej
- opowiada Jacek Ziółkowski, przewodnik łęczycki. - Turyści przyjeżdżający na Nocnik spali w celach więziennych, które dziś wciąż wyglądają, jakby więźniowie właśnie je opuścili. Ściany byłego więzienia pokryto muralami.

Dwieście lat temu parter średniowiecznego klasztoru i kościół o.o. Dominikanów nadbudowano z przeznaczeniem na więzienie. W XX w. była to ponura, klockowata budowla z wieżyczkami wartowniczymi, które do dziś straszą odpadającymi tynkami i wybitymi szybami od strony drogi krajowej nr 1 do Gdańska.

Kiedy więzienie otwarto dla zwiedzających, ci zaczęli dopytywać o znanych więźniów. W Łęczycy siedział Władysław Gomułka. W latach 30. został skazany za działalność na szkodę państwa polskiego, a w interesie Związku Radzieckiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r., jak mówi J. Ziółkowski, przywieziono tam około 20 działaczy Solidarności i zamknięto w dwóch celach. W 1984 r. miesiąc odsiedział tam Władysław Frasyniuk, organizator "S" Dolnego Śląska.

Tam Kwinto wskakiwał do dorożki
Niedawno Instytut Pamięci Narodowej nakręcił w murach łęczyckiego pudła dokument. Film jest zderzeniem relacji byłego działacza związkowego i jego prześladowcy - klawisza.
- W mediach krąży opinia o więzieniu X Muzy w Łęczycy - mówi Janusz Jankowski, szef promocji w starostwie.
- Wszystko zaczęło się od nakręcenia epizodów komedii kryminalnej "Vabank" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Reżyser pokazał naszą ul. Pocztową z bramą więzienną - to tutaj Kwinto wskakuje do dorożki. W ostatnich latach jedna ekipa filmowców przebiera nogami w oczekiwaniu na wyjście poprzedniej. Cele z piętrowymi pryczami, odrapane sale i korytarze poklasztorne, pokryte malowidłami autorstwa więźniów, są gotowymi plenerami. Niedawno kręcono tu epizody do serialu telewizyjnego "Paradoks" z udziałem Bogusława Lindy.

Ale więzienna sceneria najbardziej kusi dokumentalistów. Ekipa Studia Filmowego N nakręciła film dokumentalny pt. "Szary" w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. To opowieść o Antonim Hedzie pseudonim Szary, dowódcy oddziałów partyzanckich. W sierpniu 1945 r. zdobył więzienie UB w Kielcach. Uwolnił 370 akowców.
Włodzimierz Frąckiewicz z TVP 1 wykorzystał więzienne mury do reportażu o uwolnieniu w 1945 r. Zbigniewa Fereta ps. Cyfra z więzienia łowickiego UB. "Cyfra" został wraz z 70 więźniami odbity przez pododdział Szarych Szeregów.

Tajemnica mnisiego karceru
Duże ilości kości ludzkich odnaleziono w najstarszej części więzienia podczas wykopalisk prowadzonych przez archeologów z całej Polski. Biorący w nich udział dr Janusz Pietrzak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego stwierdził, nie znaleziono ani jednego kompletnego szkieletu, a czaszki są pokawałkowane. Kości uległy zniszczeniu w wyniku robót kanalizacyjnych i wodociągowych. Na terenie XIV-wiecznego klasztoru grzebano ludzi zarówno pod murem, jak i w kryptach wewnątrz kościoła. Dopiero pod koniec XVIII wieku zaczęto zakładać cmentarze poza murami. Naukowcy wykluczyli, że kości należą do więźniów politycznych, zamykanych w Łęczycy po zakończeniu II wojny światowej.

Paweł Filipowicz z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Łodzi był współodkrywcą karceru dla mnichów, których więziono za łamanie reguł zakonnych. Cela była niewielka, a jedyną wentylację i odrobinę światła zapewniało maleńkie okno przegrodzone żelazną kratą.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

k
kropek

zordon my wiemy ze to jest twoje mieszkanie na zdjęciach cieniasie

Z
Zordon

Twoja mama strzela z ucha miodem jak Cię karmi....

d
do Zordon

a kibicom widzewa to nie pasuje i z ucha na komedzie strzelaja heheehehehhe

Z
Zordon

Kibice ŁKSu będą mieć gdzie wczasować. Tylko tam będą się czuć jak "u mamy"...

g
gość

Mój stary tam siedział w 74r.

.....

juz pisali kiedys o tym

b
bochen

hotel sejmowy tam powinien byc

Dodaj ogłoszenie