W ubiegłym roku w Łodzi więcej chorych dostało nową nerkę niż rok wcześniej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
140 chorym w ubiegłym roku w Łodzi przeszczepiono nerki, szpik i rogówkę. Rok wcześniej transplantacja uratowała życie 134 chorym.

W 2019 roku w Łodzi 33 pacjentów dostało nową nerkę. Rok wcześniej - 23. Dla porównania, dekadę temu w Łodzi wykonywano 83 takie zabiegi rocznie.

Na nową nerkę czeka 200 chorych. Czas oczekiwania na przeszczep się wydłuża, więc wielu pacjentów musi być dializowanych, co nie jest obojętne dla ich zdrowia. Mniej jest też rodzinnych przeszczepów nerek. Ostatnie dwa lata to raptem 3 takie transplantacje. Tymczasem bywały lata, gdy nerkę dostawało od rodzica, brata lub siostry ponad dwa razy więcej chorych.

Nerki przeszczepia się w Łodzi w dwóch szpitalach: „Barlickim” i „Pirogowie”. Od kilku lat więcej transplantacji wykonują lekarze w tej pierwszej placówce. W ubiegłym roku 18 chorych otrzymało tam nową nerkę, a rok wcześniej - 20. W Pirogowie w ubiegłym roku taki zabieg przeszło 15 chorych, rok wcześniej - 3.

Od 1996 roku, kiedy to w szpitalu im. Barlickiego zespół prof. Janusza Strzelczyka przeszczepił po raz pierwszy w Łodzi nerkę od pacjenta ze stwierdzoną śmiercią mózgu, blisko 1200 chorych otrzymało nową nerkę.

Pacjentom w łódzkich szpitalach przeszczepia się także tkanki, szpik kostny i rogówkę. Transplantacją szpiku zajmują się lekarze w „Koperniku”. Wykonują przeszczepy od dawców spokrewnionych (w ubiegłym roku było ich 7, a rok wcześniej 6). Przeprowadzają także przeszczepy autologiczne (dawca jest też biorcą). W ubiegłym roku dokonano 33 takich przeszczepów, a rok wcześniej 57.

Ponadto 67 chorych miało w ubiegłym roku przeszczepioną rogówkę w szpitalu im. WAM. Rok wcześniej okuliści przeprowadzili 48 takich zabiegów.

W Polsce w ubiegłym roku wykonano 1473 przeszczepy narządów. Najwięcej, bo aż 907 chorych otrzymało nową nerkę, a 330 pacjentów miało transplantację wątroby. Nowe serce otrzymało 140 chorych, a płuca przeszczepiono 57 pacjentom. Od żywych dawców przeszczepiono 532 nerki i 21 części wątroby.

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Proszę poprawić informację o ilości wykonanych przeszczepień nerek od dawców żywych.

G
Gość
19 stycznia, 8:55, A Grodzki otrzymał:

kolejną kopertę:)

https://niezalezna.pl/306694-siedem-tysiecy-za-operacje-dla-prof-grodzkiego-nowy-swiadek-w-aferze-kopertowej

Ile płacicie świadkom? Może też się zgłoszę.

m
mietek
19 stycznia, 8:55, A Grodzki otrzymał:

kolejną kopertę:)

https://niezalezna.pl/306694-siedem-tysiecy-za-operacje-dla-prof-grodzkiego-nowy-swiadek-w-aferze-kopertowej

Pisowski stek kłamstw ze strony gadzinówki.

A
A Grodzki otrzymał

kolejną kopertę:)

https://niezalezna.pl/306694-siedem-tysiecy-za-operacje-dla-prof-grodzkiego-nowy-swiadek-w-aferze-kopertowej

R
Russel

Dobrze że Ziobro tego nie rozpieprzył...

Dodaj ogłoszenie