W ten weekend odbędzie się posiedzenie Episkopatu w Łodzi i Pabianicach. Przyjadą dziesiątki biskupów z całej Polski

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W ten weekend Łódź i Pabianice staną się centrum życia Kościoła katolickiego w Polsce. Odbędzie się bowiem posiedzenie 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na które przyjedzie kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów polskich diecezji. Spotkanie akurat w Łodzi (zwykle posiedzenia episkopatu odbywają się na Jasnej Górze) jest związane ze zbliżającym się jubileuszem 100. rocznicy powołania do istnienia Diecezji Łódzkiej.

Posiedzenie Episkopatu w Łodzi i Pabianicach

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na temat religijności Polaków diecezja łódzka jest jedną z najmniej religijnych w kraju. W 2018 roku diecezja łódzka była na ostatnim miejscu w Polsce, z wynikiem 24,6 proc. pod względem liczby osób uczęszczających na niedzielną mszę, a jeśli chodzi o odsetek przyjmujących komunię św. to była na 4. miejscu od końca z wynikiem 11,8 proc.

Biskupi do Łodzi przyjadą już w niedzielę 4 października. Tego dnia 15 biskupów odprawi o godz. 18 równolegle 15 mszy w 15 kościołach położonych na terenie archidiecezji łódzkiej.

Kto i gdzie odprawi msze

W Łodzi te msze odprawią:

  • kard. Kazimierz Nycz – w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej,
  • abp Józef Kupny – w kościele pw. Wniebowzięcia NMP,
  • abp Józef Górzyński – w kościele pw. św. Wojciecha,
  • abp Stanisław Gądecki – w kościele pw. Miłosierdzia Bożego,
  • abp Wacław Depo – w kościele pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej (tu wyjątkowo o godz. 19.).

W kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach msze odprawi abp Marek Jędraszewski, który był poprzednikiem abp Grzegorza Rysia w metropolii łódzkiej. W Zgierzu w kościele pw. św. Katarzyny mszę odprawi bp Wiesław Mering, w kościele pw. św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim abp Tadeusz Wojda, a w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzezinach bp Andrzej Dziuba. Arcybiskup zaprasza wszystkich wiernych do uczestniczenia we tych mszach związanych z Jubileuszem 100-lecia Diecezji Łódzkiej.

Bazylika archikatedralna w Łodzi

Najważniejsze uroczystości odbędą się w poniedziałek, 5 października o godz. 18, kiedy to w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi zostanie odprawiona uroczysta msza pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

On też wygłosi kazanie. Koncelebrować tę mszę ma cały polski Episkopat.
We wtorek 6 października, wszyscy polscy biskupi będą sprawować o godz. 7 mszę św. w Pabianicach, w kościele pw. św. Mateusza. W tej świątyni modlił się mały Rajmund Kolbe - przyszły święty męczennik - a przed Cudownym Obrazem Matki Bożej otrzymał wizję-obietnicę dwóch koron: wyznawcy i męczennika.

Główny temat zebrania episkopatu w Łodzi i Pabianicach to "Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce". Oprócz mszy biskupi będa obradować w pięciu grupach tematycznych. "Zajmą się strategią w czasie i po pandemii, wyzwaniami związanymi z przemianami kulturowymi, obecnością w przestrzeni społeczno-politycznej, duszpasterstwem parafialnym oraz kwestią komunikacji Kościoła" – głosi informacja biura prasowego Episkopatu.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 5 października w łódzkim seminarium duchownym. Następnego dnia obrady będą odbywały się w Pabianicach.
Biskupi omówią też sprawy prawne i dokonają wyborów do różnych ciał Konferencji Episkopatu Polski oraz instytucji z nią związanych. Zebranie zakończy się 6 października po południu. Po obradach zostanie opublikowany komunikat.

Sam jubileusz 100-lecia archidiecezji zostanie zainaugurowany w dniach 10 i 12 grudnia. Natomiast 14 listopada przewidywalna jest diecezjalna pielgrzymka do Warszawy. W grudniu 1920 roku diecezja łódzka diecezja powstała bowiem bezpośrednio z archidiecezji warszawskiej.

Ostatnim razem tak wielu biskupów było w Łodzi 4 listopada 2017 r. na ingresie abp Grzegorza Rysia.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dość
3 października, 19:14, Chris:

Będzie dyskusja o LGBT, AGD, P-POŻ. i BHP. Zasadziliby chociaż parę drzewek, żeby cokolwiek pozytywnego pozostało po tym ogromnym wyróżnieniu regionu łódzkiego.

Popieram, banda darmozjadów i krwiopijców.

R
Red

Marcus Eli Ravage:

.

„Lecz nie zostawiliśmy was w spokoju. My wzięliśmy was w ręce i ściągnęliśmy z was piękna i wspaniała tkankę którą stworzyliście i zmieniliśmy cały kierunek waszej historii. Podbiliśmy was jak żadne z waszych imperiów nie było w stanie podporządkować sobie Afryki lub Azji. Zrobiliśmy to bez pocisków, bez krwi, bez wrzawy, bez jakiejkolwiek siły. Zrobiliśmy to wyłącznie dzięki potędze naszego ducha, idei i przy pomocy propagandy.

.

Zrobiliśmy z was ochoczych, nieświadomych nosicieli naszej misji dla całego świata, całego dzikiego świata i do niezliczonych jeszcze nie narodzonych przyszłych pokoleń. Niezupełnie rozumiejąc co my wam czynimy, staliście się powszechnymi agentami naszej rasowej tradycji, niosąc nasza ewangelie do niezbadanych jeszcze zakątków ziemi. Nasze plemienne prawa dały wam podstawy do wszystkich waszych świętych konstytucji i systemu prawnemu. Nasze legendy i ludowe opowiadania są świętą tradycją, kołysanką dla waszych dzieci. Nasi poeci wypełnili wasze hymny i modlitewniki. Nasza narodowa historia stała się niezbędna częścią nauk dla waszych pastorów, księży i naukowców. Nasi królowie, nasi mężowie stanu, nasi prorocy, nasi rycerze są waszymi bohaterami. Nasz starożytny mały kraj jest waszą Ziemią Świętą. Nasza naturalna literatura jest wasza Świętą Biblią. To co nasi ludzie myśleli i nauczali stało się nierozerwalną kanwą wplecioną w każde wasze przemówienie i tradycje tak, że nikt nie może być nazwanym wykształconym jeśli nie zna naszej rasowej spuścizny.

.

Żydowscy rzemieślnicy, żydowscy rybacy są waszymi nauczycielami i waszymi świętymi z niezliczonymi wyrzeźbionymi postaciami w niezliczonych katedrach wzniesionych dla ich pamięci. Żydowska panna jest waszym ideałem macierzyństwa i kobiecości. Żydowski zbuntowany prorok jest centralna figura w waszych religijnych modlitwach. My zlikwidowaliśmy waszych idoli, odstawiliśmy wasza rasowa spuściznę i zastąpiliśmy ja naszym bogiem i naszymi tradycjami. Żaden podbój w historii nie może by nawet porównywalnym z tym czystym i sprawnym opanowaniem was!

C
Chris

Będzie dyskusja o LGBT, AGD, P-POŻ. i BHP. Zasadziliby chociaż parę drzewek, żeby cokolwiek pozytywnego pozostało po tym ogromnym wyróżnieniu regionu łódzkiego.

Dodaj ogłoszenie