MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalach w naszym regionie brakuje krwi grup O Rh- i 0Rh+ Za chwilę skończy się też zapas ARh- Możesz oddać krew i uratować komuś życie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Bartlomiej Miedzybrodzki / Polskapresse
Przyjmujesz leki wspomagające wysiłek na siłowni, masz rany po oparzeniach, krzaki na dłoniach lub silną alergię - zostaniesz zdyskwalifikowany jako dawca. Zdaniem lekarzy nie jesteśmy społeczeństwem zdrowym. A tylko taka osoba może być dawcą czy to krwi czy narządów do przeszczepów. Kwalifikuje się do tego tylko ok. 10 proc. społeczeństwa. To oni muszą zabezpieczyć w krew wszystkich, którzy potrzebują operacji, ulegli wypadkom lub mieli krwotok.

Gdzie podjedzie krwiobus
W sobotę krew będzie można oddać w mobilnej pracowni, która zaparkuje na rynku Manufaktury. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będą czekać na pacjentów od godziny 13 do godz. 16. Natomiast w niedzielę 29 stycznia krwiobus pojawi się w tym samym miejscu, a krew będzie można oddawać od godziny 12 do godziny 15.
Natomiast 31 stycznia (wtorek) mobilna pracownia zaparkuje w pobliżu siedziby spółki Ericsson przy ul. Sienkiewicza 175.


Kto może być dawcą krwi

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Z tym zastrzeżeniem, że jeśli krew oddajemy po raz pierwszy w życiu, to możemy to zrobić tylko do 60 -tych urodzin.
Osoba chcąca oddać krew musi ważyć co najmniej 50 kg.

Kto czasowo jest wyłączony z bycia dawcą
* Kobiety w czasie miesiączki i do 3 dni po jej zakończeniu
* Osoby, które tego dnia miały leczony ząb lub usuwany kamień
* Potencjalni dawcy po ekstrakcji zęba i leczeniu kanałowym mają 7 dniowy okres karencji

Na stałe bycia dawcą wyłączeni są m.in.:
* osoby z poważnymi chorobami układu krążenia, po udarze mózgu, łuszczycą, padaczką, z nawracającymi chorobami psychicznymi, nosiciele wirusa HIV, narkomani, osoby uprawiające prostytucję, często zmieniające partnerów seksualnych, lekomani, narkomani oraz ci, którzy choć przyjęli domięśniowo lub dożylnie lek, który nie został przepisany przez lekarza.
 

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany