MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi stanęła 21 lodówka społeczna. Można z niej korzystać na rynku Batory od strony ulicy Chmielowskiego

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
To juz 21 lodówka społeczna w Łodzi.
To juz 21 lodówka społeczna w Łodzi. UMŁ
Firma Whirpool Corporation ufundowała sprzęt, a stowarzyszenie "Inicjatywa Rozsądnych Polaków" postarała się o wypełnienie jego wnętrza. Od piątku 22 grudnia w Łodzi działa kolejna lodówka społeczna. Stanęła na ryneczku przy ul. Św. Brata Alberta Chmielowskiego 37/39 w Łodzi.

Lodówka stanęła na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej im. Batorego na Widzewie i będzie służyła jej mieszkańcom. To pierwszy taki sprzęt w tej okolicy. Jego zastosowanie jest dwojakie. Z jednej strony każdy może z niej skorzystać jeśli nie stać go na samodzielne kupienie jedzenia, z drugiej można do niej włożyć to czego mamy za dużo. Zamiast wyrzucać jedzenie można podzielić je na porcje i dokładnie opisane włożyć do lodówki.

Sprzęt jest szczególnie ważny w okresie świątecznym, kiedy z reguły wszyscy gotujemy i kupujemy za dużo, a potem tego nie zjadamy. Warto o tym pomyśleć wcześniej, nim jedzenie będzie się nadawało tylko do wyrzucenia.

Najważniejszą zasadą korzystania z lodówek społecznych jest to, żeby wkładać do niej to co sami chcielibyśmy zjeść, czyli produkty nie zepsute oraz bezalkoholowe - tłumaczy Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Widzewska lodówka jest 21 w Łodzi i piątą miejską lodówką wystawioną przez MOPS w Łodzi. Czterech miejskie lodówki społeczne znajdują się

  • przy głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a
  • w sąsiedztwie II Wydziału Pracy Środowiskowej MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30
  • w sąsiedztwie Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych przy ul. Ćwiklińskiej 5a
  • przy ul. Zakładowej 56, w pobliżu skrzyżowania z ul. Ziemowita - na terenie RSM "Bawełna"

Miejskie lodówki społeczne są zapełniane jedzeniem m.in. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Rozsądnych Polaków, działającym w partnerstwie z łódzkim Bankiem Żywności.

Zauważyliśmy, że sytuacja wielu naszych lokatorów się pogorszyła przez inflację i rosnące rachunki, wiele osób ma problemy z dopięciem budżetu, oszczędzają na czym się da. Taka lodówka może się okazać bardzo pomocna - powiedział Dominik Pokorski, prezes SM Batory na Widzewie.

Piętnaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi jest obsługiwanych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Ich uzupełnieniem są trzy jadłodzielnie, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź, czynne w wyznaczonych dniach i godzinach. Wszystkie lodówki czynne są całą dobę.

Według raportu, przygotowanego w roku 2023 przez Federację Polskich Banków Żywności, do marnowania żywności w domach przyznaje się 56 proc. Polaków. W Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton produktów spożywczych, przy czym to właśnie konsumenci odpowiadają za 60 proc. wyrzucanego jedzenia. Jednocześnie – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - ponad 1,5 mln Polaków żyje poniżej progu ubóstwa.

Do koszy z odpadami najczęściej trafia pieczywo (do jego wyrzucania przyznaje się 52 proc. badanych), owoce (38 proc.), warzywa (36 proc.) oraz wędliny (32 proc.).

"Zmianie uległa częstotliwość marnowania żywności. W porównaniu z poprzednimi badaniami zdecydowanie wzrósł odsetek osób, które wyrzucają jedzenie raz w miesiącu (23 proc.) lub rzadziej (25 proc.). Jednocześnie mniej osób deklaruje marnowanie żywności parę razy w tygodniu (6 proc.) oraz parę razy w miesiącu (24 proc.)" – czytamy w raporcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany